لوگو دکتر گیتی قیاسی
دکتر گیتی قیاسی

بستن شکم بعد از عمل سزارین

بستن شکم بعد از عمل سزارین

بارداری تغییرات زیادی در بدن به وجود می آورد و پوست شکم را شل و کشیده می کند که برای بسیاری از خانم ها این تغییر غیر قابل تحمل است . با افزایش ماه های بارداری شکم بزرگتر و کشیده تر می شود و با به دنیا آمدن کودک یکباره شکم خالی می گردد و دیگر مثل قبل از بارداری نمی شود بلکه پوست آن تا مدت زمان طولانی کشیده و شل باقی می ماند. برای جمع شدن شکم و رهایی از شل بودن آن پس از زایمان مادر بزرگ ها توصیه به بستن آن با یک پارچه می کنند که کار بسیار صحیحی می باشد اما شکل امروزی تر بستن شکم با پارچه بعد از زایمان پوشیدن شکم بند مخصوص همین کار است. بیشتر خانم‌ها تصور می‌کنند با بستن شکم بعد از عمل سزارین ، شلی عضلات کاهش یافته و شکم آنها صاف‌تر می‌شود اما این تصور غلط است. در یک کلام بگویم بستن شکم هیچ تاثیری بر کوچک شدن آن ندارد و تنها راه برگشتن به ظاهر طبیعی ورزش کردن است.

بستن شکم بعد از عمل سزارین با شکم بند

شکم بند برای حفاظت از بدن مادر بعد از زایمان طراحی شده است و به دور شکم بسته می شود. تمامی شکم بندهای موجود در بازار، شبیه هم نیستند بلکه انواع متنوع آن در دسترس است. بیشتر این شکم بندها نوارهای الاستیک پهن و قابل تنظیم دارند و معمولاً از زیر دنده تا پائین باسن را می پوشانند و اندکی به بدن فشار وارد می کند. انواع مختلف این محصول برای استفاده بعد از زایمان در بازار موجود است.

پیشینه بستن شکم بعد از عمل سزارین

بستن شکم پس از زایمان برای کوچک‌تر شدن شکم، تقویت عضلات و کاهش درد کمر از دیرباز مرسوم بوده است. در دوران بارداری، دیوار‌های شکم دچار کشیدگی می‌شوند تا فضا برای رشد جنین فراهم شود. همچنین سلول‌های چربی زیادی در منطقه شکم تجمع پیدا می‌کنند. کشیدگی عضلات بلافاصله پس از زایمان بهبود نمی‌یابد، بلکه پوست و چربی اضافی در اطراف شکم باقی می‌ماند. در گذشته اعتقاد بر این بوده است که بستن شکم با یک پارچه یا شکم بند بعد از زایمان به تقویت این عضلات کمک می‌کند.

شکم بند کشی مخصوص جمع کردن شکم

 وسیله ای طبی است و بعد از عمل جراحی شکم همانند سزارین مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع شکم بندها نوارهای پهنی هستند که زایده یا حاشیه خاصی ندارند، با استفاده از چسب پارچه ای در اندازه های خیلی سفت تا متوسط روی شکم تنظیم شده و به بافت شکم فشار وارد می نماید.

مکانیسم عمل در شکم بندهای بعد از زایمان چگونه است؟

به عقیده پزشکان، هدف اصلی بستن شکم حمایت از شکم و تراز کردن آن تا زمانی است که اندام و عضلات شکمی بتوانند به حالت عادی بازگردند. شکم بند به رفع افتادگی و شلی پوست کمک می کند و نیز در صورت سزارین با جلوگیری از افتادن شکم روی بخیه ها، از شدت فشار وارد بر جای عمل می کاهد.

متخصصانی که در زمینه ورزش قبل و بعد از بارداری کار کرده اند، اذعان می دارند بستن شکم در کاهش درد، افزایش تحرک و تثبیت کف لگن مؤثر است و حتی به بهبود جدایش شکمی نیز کمک می کند. جدایش شکمی وضعیت فوق العاده در دوران بارداری دارند این نوع شکم بندها به آنها کمک می کند که هر چه سریعتر وزن و اندام قبل از بارداری خود را بدست آورند.

زمان بستن شکم بعد از عمل سزارین

برخی پزشکان معتقدند که بهتر است یک روز بعد از زایمان شکم بند را ببندید اما برخی می گویند خصوصا زمانی که سزارین شده اید باید مدتی بعد از زایمان برای بستن صبر کنید. در این خصوص حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین زمان بستن شکم بند بعد از سزارین 6 تا 8 هفته بعد از زایمان است. بعد از سزارین تا زمانی که زخم  بهبود نیافته است، حدود شش تا 8 هفته برای بستن شکم صبر کنید، اگر مشکلی ندارید می توانید از پزشک کسب تکلیف کنید.

بیشتر بخوانید : لاپاراسکوپی

شکم بند بعد از زایمان بر چه اساسی انتخاب می شود؟

می توانید شکم بند مناسب را از داروخانه بیمارستان بگیرید یا از فروشگاه های آنلاین سفارش دهید. برخی مادران برای روزهای اول بعد از زایمان و برای روزهای بعد که مقداری وزن از دست می دهند، شکم بندهایی با سایزهای مختلف تهیه می کنند. دو طرف شکم بند باید باز باشد و بر اساس میزان تنگی خفیف تا متوسط تنظیم شود.

بیشتر شکم بندهای بعد از زایمان به دور شکم بسته می شوند و تا بالای باسن را می پوشانند اما نمونه های دیگری وجود دارند که برای حفاظت و فرم دهی بهتر شبیه به شلوارک یا لباس زیر طراحی شده اند. اگر یکی از این موارد را در نظر دارید، حتما باید در ناحیه زیرین شلوار (خشتک) سگک یا قزن تعبیه شده باشد تا برای دستشویی رفتن یا تعویض نوار بهداشتی مشکلی نداشته باشید.

اکنون که زمان بستن شکم بند بعد از سزارین و نیز فواید آن را می دانید بهتر است پیش از زایمان یک شکم بند مناسب برای خود تهیه کنید تا بتوانید در زمان مناسب با استفاده از آن به جمع شدن رحم بعد از زایمان کمک کنید.

مزایای استفاده از شکم بند بعد از زایمان

اگرچه شواهد علمی کمی برای استفاده از شکم بند بعد از زایمان وجود دارد، اما استفاده از آن‌ها در میان تمام جوامع و فرهنگ‌ها از محبوبیت خاصی برخوردار است. استفاده از شکم بند مزایای زیر را به همراه دارد.

 • کاهش چربی شکمی
 • بهبود حالت بدن
 • تقویت عضلات شکم
 • یک روش سریع برای رسیدن به شکم تخت
 • حمایت از اندام‌های داخلی شکم
 • حمایت از کمر و کاهش کمر درد
 • فرم دادن به شکم
 • راحتی بیشتر برای حرکت بعد از زایمان

عوارض بستن شکم بعد از سزارین

شکم بند‌های بعد از زایمان موجب کاهش چربی اضافی تجمع یافته در دوران بارداری می‌شود. با این وجود، بسیاری از پزشکان به دلیل وجود خطرات زیر، استفاده از آن را توصیه نمی‌کنند:

 • فشار بیش از حد روی رحم که ممکن است منجر به خونریزی شود.
 • التهاب و خارش در نواحی از پوست که در تماس با چسب‌ها و لبه‌های شکم بند است.
 • استفاده بیش از حد از کمربند، در تمام روز، جهت کاهش چربی‌ها ممکن است منجر به درد و ناراحتی شود.
 • پس از زایمان سزارین، بهبودی محل بخیه حداقل ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد. استفاده از شکم بند قبل از اینکه زخم‌های داخلی بهبود یابند ممکن است منجر به عوارض جدی شود.
 • به دلیل اعمال فشار ثابت بر شکم، احتمال ایجاد فتق وجود دارد.

سخن آخر

استفاده از شکم بند بعد از زایمان ممکن است به روند کوچک شدن شکم کمک کند. اما رژیم غذایی مناسب و ورزش تاثیر بیشتری دارد. شکم بند‌های بعد از زایمان نباید به عنوان یک ابزار برای کاهش وزن سریع استفاده شوند. پیش از استفاده از این شکم بند بهتر است با پزشک خود مشورت کنید

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا