لوگو دکتر گیتی قیاسی
دکتر گیتی قیاسی

علائم هشداردهنده سرطان رحم

سرطان رحم یکی از شایع ترین سرطان ها در میان خانم ها می باشد که معمولا از ناحیه گردنه رحم آغاز می شود. سرطان رحم معمولا از رشد غیرطبیعی سلول های رحم ایجاد می شود که این سول های توانایی گسترش به دیگر نواحی بدن را نیز دارد.

علائم سرطان رحم بدخیم چیست؟

یکی از توصیه هایی که همواره پزشکان متخصص به زنان و دختران ارائه می کنند این است که در برابر یکسری علائم و نشانگان بسیار حساس بوده و در صورت بروز و ظهور به سرعت به اولین پزشک متخصص رجوع کنند.

علاماتی که می توانند هشداری باشند که ممکن است فرد دچار سرطان بدخیم رحم شده باشد بدین قرار است:

درد های ناحیه لگن که فشارزیادی وارد کند.
خونریزی هایی از واژن که بسیار غیر طبیعی و غیر عادی بوده و به هیچ کدام از فرایند های طبیعی فرد مثل پریود و غیره مربوط نمی شوند.
درد هایی که در نواحی شکمی احساس می کنید.
این علائم بسیار جدی بوده و حتما باید با پزشک متخصص در میان بگذارید.
یک نکته مهمی که در خصوص سرطان رحم در خانم ها وجود دارد این است که در ابتدا خیلی بی صدا و بدون علائم خاصی شروع می شوند اما پس از آنکه دوره اوج خود را شروع کنند علائم خود را بروز می دهند. پس بنابراین باید به محض مشاهده علائمی که ذکر کردیم، به سرعت روند درمانی را آغاز کنید مبادا که روز به روز وضعیت جسمی تان وخیم تر شده و در نتیجه روند درمان را پیچیده تر کند.

درجه بندی سرطان رحم کدامند؟

سرطان رحم از نوع بیماری هایی است دارای مراحل ابتدایی و نقطه اوج است. در مرحله اول سرطان یا توده های سلولی فقط مناطق بالایی رحم را آلوده کرده اند، در صورت گسترش و رسیدن به مرحله دوم غده های سرطانی به دهانه رحم می رسد. هرگاه سرطان به بیرون از رحم گسترش پیدا کند و واژن را درگیر کند در این مرحله می گوییم مرحله سوم را آغاز کرده است.
آخرین مرحله مرحله ای است که تمام مثانه، روده بزرگ و ریه ها را دچار کرده است.

آیا درمان قطعی سرطان رحم وجود دارد؟

پس از آنکه علامت های مشکوک را شناسایی کردید اگر به پزشکان متخصص رجوع کنید در مراحل ابتدایی اقداماتی از قبیل نمونه برداری از رحم، سونوگرافی، انجام می شود. در پاره ای از موارد زنان به دلایل جسمی طاقت و توان نمونه برداری را ندارند به همین جهت در این مواقع از کورتاژ استفاده می شود. سونوگرافی داخل رحمی نیز می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد ولی کارایی نمونه برداری از رحم را ندارد.
تمام این اقدامات برای این صورت می گیرد که نوع و شدت سرطان رحم را مشخص کند. پس از آنکه این موارد مشخص گردید روش درمان از سوی پزشک مشخص می شود.
انواع روش های درمان سرطان رحم بدخیم وجود دارد ازجمله : شیمی برداری، تخلیه رحم و تخمدان ها و در آخر نیز روش پرتو درمانی.

درمان قطعی بیماری سرطان رحم بستگی به مرحله ای دارد که بیمار در آن قرار دارد.

آیا سرطان رحم کشنده است؟

از مهم ترین سوالاتی که بیماران مبتلا و همراهان شان می پرسند این است که سرطان رحم چقدر می تواند خطرناک باشد و چقدر می تواند منجر به مرگ ومیر شود. برای پاسخ به این سوال باید گفت واقعیت این است که میزان نگران کنندگی سرطان بستگی به مرحله ای ست که سرطان در آن مرحله قرار داشته باشد. هرچقدر سرطان پیشرفته تر باشد و زمان بیشتری از بروز آن گذشته باشد به همان میزان خطرناک تر است.
از این رو در رسانه های مختلف و نیز از طرق مختلف به زنان ( خاصه زنانی که متاهل هستند ) گفته می شود که حتما تست های تشخیصی را در زمینه بیماری های زنانه انجام دهید. با این روش اگر به سرطان مبتلا و یا در آستانه ابتلا و یا مشکوک به ابتلا باشید در همان مراحل اولیه فرایند درمان ساده تر قابل انجام است.

 

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا