Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

نحوه عمل سزارین | نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

عمل سزارین

بارداری و زایمان دو اتفاق بسیار مهم و طبیعی در هر زنی محسوب می شود که حس وصف نشدنی مادر شدن را توام با سختی و مشکلات زایمان همراه می کند. زایمان به نوعی فارغ شدن از بار سنگین داخل رحم است که با توجه به شرایط فیزیکی و روحی مادر به دو روش متفاوت اعم از طبیعی و سزارین می تواند آن را انجام داد. البته باید در نظر گرفت که امروزه بنا به دلایلی درخواست انجام زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است به همین خاطر در ادامه بیشتر در مورد زایمان و نحوه عمل سزارین توضیح می دهیم تا با کمک این مقاله افراد بتوانند به ابعاد مختلف آن پی ببرند. در چنین شرایطی ماردان باردار باید با آگاهی بیشتر نوع زایمان را انتخاب کنند.

با پایان یافتن دوران بارداری و نزدیک شدن روزهای آخر آن، تاریخ دقیق زایمان مادر باردار تعیین خواهد شد. فرض کنید که شما به عنوان مادر باردار، آخرین بررسی های حال خود را توسط پزشک معالجتان، فقط یک روز قبل از زایمان می گذرانید. اینک پزشک معالجتان به شما توصیه بستری شدن را نموده است و با اعلام زمان بستری شدن، به طور ناگهانی بیم و هراس خاصی در ذهن و بدن شما ایجاد شده و اعتماد به نفسی که در دوران بارداری به دست آورده بودید، دچار تزلزل خواهد شد. در این لحظه، این سوالات در ذهن شما به وجود خواهد آمد که آیا قصد دارید با تحمل درد شدید، بچه خود را از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاورید؟ یا دلتان می خواهد روش زایمان را خودتان انتخاب نمایید؟ آیا آخر این راه طولانی فرا رسیده است؟ همه داستان هایی که تا به حال، در مورد زایمان طبیعی و عمل سزارین از زنان دیگر شنیده اید، ناگهان با وضعیتی وخیم در ذهن شما یادآوری می شود. نظر شخصی شما هم، اکنون به توهم تبدیل شده است. شما به عنوان یک مادر باردار، نمی خواهید قبول کنید که دقایق پایانی روزهای بارداری فرا رسیده است. آرزوی یک اپیدورال برای دور نگه داشتن خودتان از ترس درد زایمان طبیعی، در ذهن شما وجود خواهد داشت. به علاوه، در اواخر دوره بارداری قیافه مطمئن یک مادر باصلابت را از دست خواهید داد، شاید این قیافه جدید به خاطر از دست دادن شجاعت در شما پدیدار شده باشد. مطمئنا هیچ مادر بارداری نمی خواهد برای به دنیا آوردن فرزند خود، روزهای زیادی در بخش های مختلف بیمارستان بستری شود. نوع کلماتی که پزشکها و پرستاران در لحظه زایمان با او صحبت می کنند، اضطراب او را بیشتر خواهد نمود. به عنوان مادر باردار، لازم است بدانید که هیچ کدام از امکانات مدرن و یا طراحی داخلی بیمارستان آن احساس آرامشی را که مادران باردار با بودن در خانه شان دارند، به آن ها القا نخواهد نمود.

پزشک معالج شما سعی خواهد کرد با القای درد بیشتر، روند زایمان طبیعی را پیش ببرد. اما اگر آن کارها بیهوده بود و کار زایمان طبیعی پیشرفتی نکرد، توضیحاتی را برای سریع تر بستری شدن شما در بخش جراحی خواهد داد. در این مواقع، حتما باید به پزشک معالج خود اعتماد کرد، چون قطعا نیت او امدادرسانی به شما و فرزندتان در این کار بزرگ است. باید به یاد داشت که بعد از شنیدن فریاد یک زن باردار یک روز قبل از به دنیا آمدن فرزندش و سپس ساعت ها بیهوش شدن او و رفتن به زیر چاقوی جراحی، با شنیدن صدای قشنگ فرزندش، نقطه درخشانی در زندگی او به وجود خواهد آمد.

در ادامه این مقاله، نکاتی که شما به عنوان یک مادر باردار باید قبل از به دنیا آمدن فرزندتان، در طی عمل سزارین و بعد از آن رعایت کنید، آورده شده و در پایین برای آن ها حکمی بیان شده است. این نکات عبارتند از:

نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

  1. شما در حال عمل سزارین، نباید هیچ کاری انجام دهید:

به خاطر داشته باشید که در هنگام عمل سزارین کارهایی که انجام می شود، نباید با مبارزه و یا مقابله مادر روبه رو شود. آمپولی که از اپیدورال برای بیهوشی و بی حس کردن مادر به او تزریق می شود، حقیقتا در مقایسه با تحمل دردهای طاقت فرسای زایمان طبیعی، کار ساده ای به نظر می رسد. پس از بیهوشی پرستار اتاق جراحی سوند را وارد مهبل مادر خواهد کرد، چون نمی خواهد که در مورد رفتن مادر به دستشویی در وسط عملیات سزارین (یا برای چند روز پس از عمل)، دچار زحمت شوند! معمولا حرکت دست ها و پاهای مادر را در حین عمل سزارین، با بستن به جایی محدود خواهند کرد. برای اطمینان خاطر، به یاد داشته باشید که انجام تمام این مراحل قبل از شروع جراحی، توسط پزشک متخصص شما با دقت کامل بررسی خواهد شد.

  1.  بعد از تزریق ماده بیهوشی سزارین مادر احساس سرما خواهد کرد:

همان طور که می دانید این احساس به دلیل پایین بودن درجه حرارت اتاق سزارین نیست، چون اگر اتاق عمل سرد باشد، کادر فنی کار خود را به خوبی انجام نخواهند داد. پس به یاد داشته باشید که این احساس شدید سرما تنها به دلیل تزریق وریدی ماده بیهوشی در مادر اتفاق افتاده است. در این حین، پزشک و پرسنل اتاق عمل از شما می خواهند که زیاد حرکت نکنید. این اتفاقات قبل از بی حسی بدن شما رخ خواهد داد و جای هیچ نگرانی نیست.

  1.  حالت بی حسی مادر در هنگام عمل سزارین:

شما به عنوان مادر باردار تا این مرحله از جراحی، روند کار را در بدنتان احساس خواهد کرد.

اما بعد از سپری شدن دقایقی از تزریق وریدی ماده بیهوشی، ناگهان همه اندام های پایینی بدن بی حس شده، ولی شما قادر به دیدن و شنیدن تمام آنچه که در اطرافتان رخ می دهد، خواهید بود. خدا را شکر کنید که پرسنل اتاق عمل جلوی صحنه نمایش، پرده ای قرار می دهند تا مبادا شما کارهای پزشک جراح را ببینید. در این مرحله جراح معالج از شما خواهد پرسید که آیا خراش و یا خارج نمودن نوزاد را احساس می کنید، هنگامی که از مادر جواب “نه” را شنید، دیگر زمان انجام عمل فرا رسیده است.

  1.  شما بین عمل سزارین، وقفه ای بزرگ احساس خواهید کرد:

شما به طور ناگهانی احساس خواهید کرد که جراحان بعد از اسکالپل و خارج نمودن نوزاد از داخل رحم، قبل از اینکه شکم شما را به طور کامل دوخته باشند، اتاق عمل را ترک می کند. این فکر که چگونه یک دکتر جراح، وقفه ای بزرگ در میان جراحی خود ایجاد می کند، شما را بیشتر نگران خواهد کرد. بعد از رفتن جراح، کادر جراحی به شما مادر عزیز خواهند گفت که ممکن است در این مرحله برخی فشارها و دردها را تجربه کنید و زیاد نگران نباشید.

نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

  1.  در عمل سزارین مادر ، نوزاد خود را مانند زایمان طبیعی، فورا لمس نخواهد کرد:

نباید انتظار داشت که دیدن ، بوسیدن و شنیدن صدای نوزاد مانند زایمان طبیعی، بلافاصله بعد از عمل سزارین و در اتاق عمل اتفاق بیافتد. در عین حال باید به یاد داشته باشید که نوزادتان اولین بار در عمل سزارین با شیر خشک تغذیه خواهد شد. بنابراین تعجب نکنید اگر نوزادتان را به فردی از نزدیکانتان تحویل داده و تغذیه او را تا زمانی که شما قادر به پرستاری از او باشید با شیشه شیر انجام دهند.

  1.  بعد از عمل سزارین و انبوهی از قرص ها :

بعد از عمل جراحی، مصرف قرص ها و کپسول ها به شما مادران کمک خواهد کرد تا به زودی شفا یافته و دردتان کاهش یابد. این تسکین حتی بیشتر از آنچه که شما فکر می کردید، سریع خواهد بود. اگر شما بعد از اتمام جراحی سزارین احساس درد نمی کنید، بدانید که پزشک معالجتان داروهای فوق العاده قدرتمندی را برای پوشش دادن درد شما استفاده کرده است، اما شرایط حاضر به این معنا نیست که شما به همین زودی بهبود یافته اید. دردها و ضعف های به وجود آمده در اثر جراحی برای چند ماه آینده هم در بدن شما به عنوان یک مادر جدید باقی خواهد ماند

  1.  تولید شیر در مادر می تواند بعد از جراحی سزارین، خیلی کم باشد:

از آنجا که عمل سزارین بر خلاف زایمان طبیعی می باشد، به همین دلیل در بسیاری زنان سطح ترشح شیر پایین خواهد بود. آن ها حتی ممکن است با استفاده از ابرازآلات گوناگون، به سختی ترشح شیر را تحریک کنند. به یاد داشته باشید که شما بعد از جراحی، می توانید از دکترتان درخواست تجویز داروهایی را بکنید که به تولید شیر بیشتر در مادر کمک می کنند و از مواد غذایی افزایش دهنده شیر مادر استفاده کنید.

نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

  1.  کارهایی را بعد از عمل سزارین نمی توانید انجام دهید :

بعد از عمل سزارین، خنده با صدای بلند برای مادر جایز نیست. خندیدن با صدای بلند ممکن است سبب پاره شدن بخیه ها در فرد جراحی شده شود. بنابراین اگر بعد از عمل سزارین، فرد شوخ طبعی در کنارتان است و شما را می خنداند، با توقف صدای بلند خودتان آرام لبخند بزنید.

  1.  ایجاد خارش در اطراف منطقه برش داده شده بعد از عمل سزارین:

مدتی بعد از انجام عمل سزارین وقتی که زخم شکم شما در حال بهبود یافتن باشد، شما در اطراف آن منطقه خارش شدیدی احساس خواهید کرد، طوری که دلتان می خواهد اطراف و خود زخم را به شدت خارش دهید. به خاطر داشته باشید که دگرگونی هایی در زیر پوست شما اتفاق می افتد، به همین دلیل اگر شما لایه رویی شکم را بخارانید، بخیه ها هم از هم باز خواهند شد. بنابراین شما مجاز نیستید تا هرگونه مانوری بر روی شکم زخمی خودتان که هنوز به خوبی التیام نیافته است، انجام دهید. همچنین، بعد از انجام عمل سزارین گرفتگی عضلات را که ممکن است آخرین یادآوری از دوران بارداری باشد، تجربه خواهید کرد.

حرف آخر

زنان باردار در هر زمان و در هر شرایطی که شما تصور کنید، می توانند درد بزرگ زایمان را تا هنگام تولد نوزادشان تحمل کنند و او را بعد از این درد طاقت فرسا، از صمیم قلب دوست داشته باشند. در واقع، بعد از زایمان است که میزان عشق مادر به فرزند، جایگزین مقدار دردی خواهد شد که او برای تولد نوزادش تحمل نموده است. درد و سختی که مادر هنگام انجام عمل سزارین متحمل شده است با لذت داشتن فرزند سالم از بین خواهد رفت. فراموش نکنید مزیت بزرگی که در کاهش مصیبت حین زایمان و بعد از آن به مادر کمک می کند، امید به داشتن فرزند سالم و قوی خواهد بود.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا