Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.

جلوگیری از نازایی

نازایی چطور پیش می‌آید؟

در حدود 15 تا 20درصد زوج‌ها به نازایی مبتلا می‌شوند. شیوع نازایی در گذشته 10درصد بود اما به‌تازگی افزایش یافته است. علت نازایی همیشه به خانم‌ها مربوط نیست. درواقع علت نازایی‌ها 30درصد مربوط به مشكلات زنانه، 30درصد مربوط به مشكلات مردانه و 40درصد مربوط به مشكلات هر دو زوج است.شاید برایتان این سوال پیش بیاید که علائم نازایی چیست و مهم ترین عوامل جلوگیری از نازایی چه میتواند باشد؟
مهم‌ترین عوامل نازایی و روش‌های درمان  نازایی را بشناسید :

عامل شماره 1: اختلالات تخمك گذاری

شایع‌ترین علت نازایی ناشی از اختلالات تخمك گذاری است. حدود 40درصد از نازایی‌ها با این اختلال ارتباط دارد. در این مورد چند نكته را بدانید:

این مشكل به‌ویژه در افرادی كه اضافه وزن دارند بیشتر دیده می‌شود.

اختلال در تخمك گذاری می‌تواند منشا ژنتیك داشته باشد و در خانواده‌هایی كه زمینه دیابت در آنها وجود دارد هم دیده می‌شود.

كم‌تحركی و مصرف غذاهای شیرین به شیوع بیشتر این مشكل دامن می‌زند.

خانم‌هایی كه قاعدگی آنها با تاخیر انجام شده و سیكل‌های طولانی‌مدت (40 روزه تا دو ماهه) دارند ممكن است به این اختلال دچار شده باشند.

 البته جای نگرانی نیست. خبر خوب اینكه اختلالات تخمك‌گذاری در 90درصد موارد با دارو كاملا قابل درمان است و با تغییر سبك زندگی برطرف می‌شود. توصیه می‌شود افراد مبتلا ضمن دنبال كردن دارو درمانی به رژیم غذایی‌شان بیشتر دقت كنند و ورزش را در برنامه روزانه‌شان قرار دهند.

عامل شماره 2: اختلالات لوله‌ای

انسداد لوله‌ها می‌تواند به‌دلیل چسبندگی‌های ناشی از عفونت‌ها پیش بیاید. عفونت‌های لگنی یا بیماری آندومتریوز هم سبب چسبندگی لوله‌ها می‌شود.

حتی ممكن است فردی در دوران مجردی به این عفونت‌ها دچار شده باشد و بعد از ازدواج وقتی برای درمان نازایی مراجعه می‌كند تازه متوجه شود كه چنین عفونتی دارد. خبر بد اینكه این مشكل مورد خوبی برای درمان نیست! معمولا به جراحی نیاز دارد و به دارو درمانی خوب پاسخ نمی‌دهد. درنهایت ممكن است فردی كه دچار این مشكل شده برای بارداری با كاشت جنین نیاز داشته باشد.

عامل شماره 3: اختلالات هورمونی

تقریبا علت 20درصد از نازایی‌ها ناشی از اختلالات هورمون‌هایی مانند پرولاكتین و هورمون‌های غده تیروئید است كه سبب اختلال در تخمك گذاری شده و مشكلاتی در باروری ایجاد می‌كند. این اختلال هم با دارو برطرف می‌شود.

عامل شماره 4: نازایی بدون علت

شاید برای‌تان جالب باشد بدانید كه گاهی اوقات بعضی نازایی‌ها علت مشخصی ندارند. به‌طور مثال وقتی وضعیت و آزمایش‌های خانمی را بررسی می‌كنیم متوجه می‌شویم كه همه شرایط نرمال است، تخمك گذاری خوب انجام می‌شود و آزمایش نطفه همسر هم طبیعی است اما بارداری اتفاق نمی‌افتد. اگر این تاخیر در باروری طولانی شود ممكن است برای بارداری كاشت جنین را توصیه كنیم. برای این مشكل هیچ توجیهی وجود ندارد و 10درصد از نازایی‌ها علت ناشناخته دارند.

جلوگیری از نازایی

نحوه جلوگیری از نازایی در زنان

– جلوگیری از مصرف الکل و دخانیات – زنان نیز به مانند و به میزان مردان می‌توانند، تاثیرات مخربی را از مصرف بالای الکل و دخانیات ولو به شکل تفریحی دریافت کنند. مصرف بالای این مواد به سادگی در ایجاد اختلالات تخمک گذاری و آندومتریوز موثر بوده که می‌تواند در نهایت منجر به ناباروری شود. قطع مصرف سیگار در هر مرحله‌ای به توقف آسیب به قوای شما کمک خواهد کرد. این عادت مضر علاوه بر ایجاد آسیب به دهانه رحم و فالوپ، می‌تواند منجر به زودرس شدن تخمک ها و تخلیه تخمک شما شود. سیگار کشیدن نیز خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد.

– توجه به باردار شدن در زمان جوانی – هر چه جوان‌تر باشید؛ شانس بالایی در باردار شدن خواهید داشت. چرا که توانایی باروری از 35 سالگی به بعد کاهش یافته و این امر در هر سال شدیدتر می‌شود. تعداد تخمک‌های تولید شده توسط زنان به مراتب با مرور زمان پس از این سن کاهش و کیفیت آن‌ها نیز کمتر خواهد شد به طوری که حتی درمان‌های ضد ناباروری در زنان جوان بهتر عمل می‌کند.

– حفظ وزن ایده‌آل بدن – اضافه وزن و یا کاهش وزن هر دو می‌توانند منجر به توقف تولید تخمک‌ها شوند و وجود اختلالات تغذیه‌ای به راحتی در توسعه نادرست تخمک‌ تاثیر می‌گذارند. ورزش‌های بیش از حد که برخی از زنان برای حفظ شکل جسمانی خود به کار می‌برند نیز قابلیت اختلال در روند پریود و یا متوقف کردن کامل دوره وقوع آن را به دنبال دارد و وجود نگرانی‌هایی در باروری به معنای لزوم تصحیح نحوه انجام حرکات ورزشی می‌باشد.

– حفظ امنیت جنسی – یکی از مهم‌ترین اصول حفظ قوای باروری، رعایت و پیروی از قائده ارتباط جنسی سالم و صحیح است. توجه داشته باشید که بیماری‌های مقاربتی می‌توانند منجر به بیماری التهابی لگن و در نهایت ناباروی شود. پرهیز امن‌ترین روش برای جلوگیری از ابتلا این موارد است اما در غیر اینصورت مطمئن شوید که شما و همسرتان، آزمایش‌های کافی را در مورد STDs داشته اید.

نحوه جلوگیری از نازایی در مردان

– رابطه جنسی سالم – برخی از بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و گونوره، می‌توانند موجب ایجاد زخم و مسدود کردن محل عبور اسپرم شوند. آقایان باید حتما در حفظ رابطه جنسی سالم با یک همسر، استفاده از کاندوم و یا پرهیز از رابطه تلاش کنند.

– جلوگیری از مصرف الکل و دخانیات – استفاده و مصرف سیگار، ماریجوانا و دیگر مواد مخدر، به طور مستقیم با ناباروری مردان، کمیت و تحرک اسپرم‌ آن‌ها ارتباط دارد. توقف و عدم مصرف الکل و دخانیات، تاثیر بالایی در جلوگیری از ناباروی مردان دارد. علاوه بر این، استفاده از استروئید آنابولیک به منظور ارتقاء آتروفی بیضه، باعث کاهش تعداد و کیفیت اسپرم و حتی منجر به ایجاد بی اشتهایی می‌شود.

– در معرض قرار ندادن در عادت‌های ناصحیح روزانه – در این میان، این مورد نقش بالایی در جلوگیری از قابلیت باروری مردان دارد و ان این است که مردان بایستی از قرارگیری در معرض مواد مضر موجود در محیط اطراف خود پیشگیری نمایند. چرا که قرارگیری در معرض مواد شیمیایی می‌تواند منجر به کاهش میزان اسپرم شود که این عمل همانند تاثیر بر هورمون‌های زنانه، رخ می‌دهد. در میان این مواد شیمیایی، انواع رنگ‌ها، سرب، جیوه تاثیر مستقیم دارند و قرارگیری در برابر اشعه‌ X-Ray نیز در تخریب اسپرم‌ها دخیل است. این تاثیر به خصوص در برخی مبتلایان به سرطان که اشعه درمانی خود را نزدیک به ناحیه بیضه انجام می‌دهند؛ بیشتر است. دیگر عادت‌های منفی مانند دوش، حمام و سونای داغ نیز در این تخریب نقش دارند.

– پرداختن و بررسی میزان ورزش و رژیم غذایی صحیح – تغذیه معتدل و استفاده از مولتی‌-ویتامین‌های کافی، کلید حفظ قوای باروری است. اگر همسر شما مشغول انجام ورزش حرفه‌ای و سنگین می‌باشد. بهتر است از او بخواهید تا در این زمان، میزان فعالیت ورزشی خود را کاهش بدهد. با این حال نباید از حفظ وضعیت جسمانی غافل شد؛ چرا که اضافه وزن در مردان نیز در ناباروری آن‌ها نقش دارد.

منابع :

  • www.bartarinha.ir
  • www.khanepezeshkan.com

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا