Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.

دلایل جلوگیری از بارداری

دلایل جلوگیری از بارداری

زناني که علاقه‌اي به بچه‌دار شدن ندارند، اغلب مورد انتقاد اطرافيان هستند اما آنها معمولا دلايل خاص و منطقي براي اين انتخابشان دارند.زناني که ترجيح مي‌دهند فرزندي نداشته باشند از سوي اطرافيانشان مورد انتقادهاي زياد از جمله از دست رفتن فرصت‌ها، درک نکردن معني واقعي زندگي، نامناسب بودن سن بالا براي فرزندآوري، تغيير ديدگاه والدين در آينده، مشروط بودن يک زن خوب به فرزند داشتن و حتي درک نکردن معني واقعي عشق قرار مي‌گيرند.زنان اغلب دلايل جدي و مهمي براي اين انتخاب خود دارند که در برخي موارد اين دلايل و نگراني‌ها منطقي و قابل ملاحظه هستند. با ما همراه باشید تا دلایل جلوگیری از بارداری را بررسی کنیم.

این را هم بخوانید: جلوگیری از بارداری

 آیا واقعا بچه دار شدن نیاز به آمادگی دارد؟

بله، کارشناسان اعتقاد دارند بچه دار شدن نیاز به آمادگی دارد. موضوع فقط تمایل به بچه دار شدن نیست. آمادگی برای بچه دار شدن به معنای آمادگی جهت به عهده گرفتن تمام مسئولیت های یک انسان دیگر و همچنین تغییر تمام ابعاد زندگی است. به همین دلیل زوجین باید از نظر روانی، فیزیکی، مادی و جایگاه اجتماعی آماده این کار باشند.زوج های بالغ می توانند برای بچه دار شدن و یا نشدن تصمیمی قطعی بگیرند. اما گاهی فشار خانواده، فامیل و آشنایان باعث ایجاد مشکلاتی می شود. امروزه دلیل بسیاری از ناباروری ها، فشارهای روحی و استرس های پنهانی است.

تنها زمان مناسب برای بچه دار شدن زوج ها وقتی است که در زندگی مشکلات اقتصادی وجود نداشته باشد و هر دو طرف میل به این کار داشته باشند.گاهی یکی از طرفین میل به بچه دار شدن ندارد اما به دلیل فشارهای طرف مقابل راضی به این کار می شود. در این گونه موارد زوج ها معمولا در آینده با مشکلات بسیار زیادی مواجه خواهند شد. به ویژه اگر مرد میل به بچه دار شدن نداشته باشد. گاهی پذیرش فرزند در زندگی ماه ها به طول می انجامد.

دلایل  اصلی جلوگیری از بارداری :

 

وضعيت اقتصادي:

 فرزندآوري بدون شک هزينه‌هاي بالايي از جمله هزينه‌هاي زايمان، مخارج ضروري براي بزرگ کردن يک کودک و هزينه‌هاي فرستادن فرزندان به مدرسه و دانشگاه دارد که در کنار بسياري ديگر از مخارج والدين را ملزم مي‌کند قبل از هر تصميمي براي بچه دار شدن وضعيت مالي خانواده را ارزيابي کنند و در نتيجه به رغم تمايل به داشتن فرزند، ترجيح مي‌دهند قبل از آن شرايط مالي خود را بهبود بخشند.

دلايل منطقي:

برخلاف توسعه اجتماعي و فرهنگي، زنان همچنان نقش پرستاري از بچه‌ها را به ويژه در سال‌هاي اوليه رشد آنها به عهده دارند. در واقع تربيت فرزندان پيش از آغاز مدرسه بيش از يک کار تمام وقت زمان مي‌برد. اين کار در 24 ساعت روز، هفت روز هفته و بدون هيچ مرخصي ادامه دارد و وقتي حمايت شوهر و ساير اعضاي خانواده در ميان نباشد وجود اين مشغله‌ها، زنان را براي بچه‌دار نشدن مصمم‌تر مي‌کند.

دلايل جمعيتي و محيطي:

در حال حاضر حدودا 153 ميليون کودک بي‌سرپرست در دنيا زندگي مي‌کنند. حتي در صورت انتخاب گزينه‌ داشتن فرزند مي‌توان يکي از اين کودکان را به سرپرستي گرفت.

 وضعيت سلامت جسمي:

  یکی از دلایل جلوگیری از بارداری نگرانی در مورد وضعیت جسمی است.امروزه مادران زيادي در معرض بيماري‌هاي جسمي و رواني هستند و وضعيت تغذيه ناسالم نيز مي‌تواند اين بيماري‌ها را تشديد کند چرا که تهيه غذاهاي ارگانيک براي همه اقشار امکانپذير نيست و اضافه شدن يک فرد به جمعيت خانواده نيز احتمال مصرف غذاهاي سالم را کاهش مي‌دهد.

 دلايل عاطفي:

 ابتلاي بسياري افراد به استرس‌ها و تنش‌هاي عاطفي که از اختلالات شايع قرن حاضر است مي‌تواند بر سلامت زنان تاثيرگذار باشد و آمدن يک بچه در اين ميان به تشديد وضعيت و نداشتن استراحت کافي به ويژه در دنياي پرتنش امروز منجر مي‌شود.

دلايل اجتماعي:

 تهديد خطرات مختلف اجتماعي براي فرزندان به ويژه در مدارس و مخصوصا در کشورهايي نظير آمريکا که همراه داشتن سلاح براي هر فردي ممنوعيت ندارد بسياري از زنان را به اين فکر انداخته که اگر فرزندي نداشته باشند اين نگراني‌هاي خارج از کنترل را نيز نخواهند داشت.

مشکلات پيش از زايمان:

 گاهي نيز حتي وضعيت جسمي و مشکلات فيزيکي و ناخوشايند پيش از زايمان از جمله تهوع، اسهال و استفراغ بسياري از زنان را به ويژه در شرايطي که دسترسي آسانتر به خدمات درماني ندارند از فرزندآوري نااميد کرده است.

دلایل اصلی عدم تمایل مردان به پدر شدن

زندگی گذشته و آنچه با خانواده و پدر خود تجربه کرده اند.
نگرانی از این که نتوانند آینده خوبی برای فرزندشان فراهم کنند و پدر خوبی برای او باشند.

نگرانی از این که مورد بی توجهی همسر خود قرار گرفته و طرد شوند.
بی اعتمادی به ادامه یافتن ازدواج شان.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا