Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

بارداری بعد از عمل کیست تخمدان

رزرو نوبت ویزیت مطب دکتر گیتی قیاسی

آیا شانس بارداری بعد از لاپاراسکوپی کم می‌شود؟

جراحی لاپاراسکوپی به منظور حذف فیبروئید‌ها، برداشتن ضایعات آندومتریوز یا باز کردن لوله‌های رحمی انجام می‌شود. در واقع جراحی لاپاراسکوپی شانس بارداری بعد از لاپاراسکوپی را افزایش می‌دهد. اگرچه در بعضی از موارد لاپاراسکوپی می‌تواند بر روی بارداری فرد تاثیر بگذارد چرا که هر گونه جراحی شکم یا لگن ممکن است سبب ایجاد زخم و چسبندگی در حفره لگنی شود هر چند در جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز این مسئله کمتر دیده می‌شود. زخم ایجاد شده در بافت (برای مثال اگر لوله رحمی در فرد آسیب دیده باشد) می‌تواند در بارداری بعد از لاپاراسکوپی خلل ایجاد کند. در ادامه این مقاله به بررسی بارداری بعد از عمل کیست تخمدان می پردازیم با ما همراه باشید.

این را هم بخوانید: درمان کیست تخمدان

بارداری بعد از لاپاراسکوپی چگونه امکان پذیر است؟

بهبودی کامل بعد از لاپاراسکوپی. فرد باید تا چند مدت استراحت کند تا زخم ناشی از جراحی کاملا التیام پیدا کند.

داشتن تغذیه مناسب. بعد از جراحی لاپاراسکوپی تا چند روز غذای سبک مصرف کنید. نان تُست، مایعات، ژله و آبمیوه برای درد‌های شکمی مناسب هستند. بعد از آن می‌توانید به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.

نداشتن رابطه جنسی تا چند روز. معمولا توصیه می‌شود تا بهبودی کامل زخم حداقل تا سه روز فعالیت جنسی نداشته باشید. اگر فرد در حین رابطه جنسی درد داشته باشد باید استراحت بیشتری داشته باشد. فعالیت جنسی خود را با مشورت پزشک آغاز کنید. در صورت داشتن هر گونه درد و خونریزی واژینال فورا پزشک خود را مطلع سازید.

ردیابی چرخه قاعدگی. بعد از لاپاراسکوپی فرد باید چرخه قاعدگی خود را ردیابی کند. این کار به او کمک می‌کند تا بهترین زمان را برای داشتن رابطه جنسی انتخاب کند. بدین ترتیب احتمال بارداری بعد از لاپاراسکوپی بیشتر می‌شود.

داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری. بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی یک تا دو روز قبل از تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری است. با این روش به احتمال بیشتر یک اسپرم سالم در لوله‌های فالوپ منتظر آزاد شدن تخمک است و احتمال بارداری بعد از لاپاراسکوپی بیشتر است.

بارداری بعد از عمل کیست تخمدان : تأثیر لاپاراسکوپی کیست تخمدان بر روی باروری

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های جراحی با کمترین حالت تهاجمی است که معمولاً برای تشخیص یا درمان ناباروری استفاده می‌شود. یکی از جراحی‌های لاپاراسکوپی در خانم‌ها، درآوردن کیست تخمدان است. از آنجا که این نوع جراحی خیلی رایج است، برای خانم‌ها معمولاً این سؤال مطرح است که آیا جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان بر روی شانس بارداری آن‌ها اثر می‌گذارد؟ اگر چه پاسخ به این سؤال از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، اما خبر خوب این است که احتمال اینکه عمل لاپاراسکوپی بر بارداری خانم‌هایی که لاپاراسکوپی کیست تخمدان داشته‌اند اثر بگذارد، خیلی نادر است. حتی در بسیاری موارد، شانس بارداری را افزایش می‌دهد. البته گزارش شده است که بیش از یک سوم از خانم‌هایی که کیست تخمدان داشته‌اند، بدون هیچ درمانی به طور طبیعی باردار می‌شوند.

در زیر به مواردی که لاپاراسکوپی ممکن است بر توانایی بارداری شما اثر بگذارد، اشاره می‌کنیم:

  • زمان بهبودی: اگر شما قصد دارید که به صورت طبیعی باردار شوید، انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان بر زمان بارداری شما اثر می‌گذارد. بدین معنی که بعد از عمل حدود ۳-۵ روز یا حتی چند هفته زمان لازم است تا بهبود یابید. وجود درد و نفخ بعد از عمل لاپاراسکوپی طبیعی است و لازم است که مدتی به بدنتان استراحت دهید تا التیام یابد. به طور کلی، پزشکان پیشنهاد می‌کنند که تا وقتی زخم شما به طور کامل التیام نیافته است، از مقاربت و دیگر فعالیت‌های فیزیکی خودداری کنید. به بدن خود اهمیت دهید، به اندازه کافی استراحت کنید، موادغذایی سالم و به اندازه کافی مصرف کنید، از محل زخم مراقبت کنید و اگر احساس درد شدید کردید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.
  • زخم ناشی از لاپاراسکوپی: هر زمانی که شما عمل جراحی مربوط به رحم (یا به طور کلی هر نوع جراحی دیگر) را انجام دهید، احتمال بروز زخم و چسبندگی در رحم وجود دارد. اگر چه احتمال ایجاد آن با لاپاراسکوپی نسبت به دیگر جراحی‌ها مثل روش‌های جراحی باز، کمتر است. در بعضی موارد، این زخم ممکن است باعث شود که بارداری شما با مشکل مواجه شود. در جراحی لاپاراسکوپی، میدان دید و میزان درجه آزادی دست جراح کمتر است، از این رو میزان نیرویی که جراح نیاز است که اعمال کند بسیار چالش‌برانگیز است. این بدان معنا است که مهارت و آموزش جراح جهت کاهش میزان اثرات جانبی چون ایجاد زخم‌های داخلی بسیار اهمیت دارد.
  • اگر شما مشکل بارداری داشته باشید و مشکوک باشید به اینکه زخم باقی مانده در شانس بارداری شما نقش دارد، پزشک ممکن است توسط اولتراسوند رحم شما را بررسی کند. در این روش، ماده کنتراست‌زا (رنگی) از طریق یک کاتتر به داخل رحم شما فرستاده می‌شود و در این مدت زمان توسط تابش اشعه ایکس، تصویربرداری انجام می‌شود. با این روش، پزشک می‌تواند ببیند که آیا لوله‌های فالوپ باز هستند یا اینکه بسته شده‌اند. در این حالت ممکن است یک عمل لاپاراسکوپی دیگر بر روی شما انجام شود ولی در این مورد بهتر است که برای بارداری، عمل IVF یا لقاح مصنوعی را انجام دهید.
  • در صورتی که قصد انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان را دارید یا اینکه قبلاً این عمل را انجام داده‌اید، درباره میزان شانس بارداری خود نگران نباشید زیرا احتمال ناباروری بسیار کم است. با این حال، اگر بسیار نگران هستید که عمل لاپاراسکوپی که قبلاً انجام داده‌اید بر شانس باردار شدن شما خیلی اثر بگذارد، پیشنهاد می‌کنیم حتماً به پزشک متخصص مراجعه و با او مشورت کنید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا