Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

بعد از عمل کیست تخمدان چه بخوریم؟

رژیم غذایی بعد از عمل کیست تخمدان یا لاپارسکوپی بسیار اهمیت دارد و نقش بسزایی در بهبود شرایط بدنی بعد از عمل ایفا می کند. با این مقاله همراه باشید تا تغذیه مناسب بعد از عمل کیست تخمدان را به خوبی بشناسید.

بهترین تغذیه پس بعد از جراحی کیست تخمدان

  • مصرف فراوان مایعات بسیار تاکید می‌شود.
  • در روز اول بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم ، مصرف مایعاتی چون آب سیب، لیموناد زنجبیلی و غذاهای سبکی مانند سوپ، نان قندی و نان تُست از ناراحتی معده جلوگیر می‌کند.
  • از مصرف آبمیوه‌ مرکبات مانند آب پرتقال و آب گوجه فرنگی اجتناب کنید.
  • از روز دوم بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم می‌توانید به رژیم غذایی خود بازگردید.
  • از آن جایی که بیشتر داروهای تجویز شده منجر به یبوست می‌شود باید تا حد امکان آب مصرف کنید و از رژیم غذایی‌ سرشار از فیبر (سبزیجات، میوه، نان سبوس‌دار و غلات) استفاده کنید.
  • هر روز حداقل 5 عدد میوه و سبزیجات استفاده کنید.
  • از مصرف سبزیجات نفاخ مانند کلم بروکلی، گل‌کلم یا کلم بروکسل دوری کنید.
  • مصرف آهن در روز می‌تواند به احیای خون از دست رفته حین عمل لاپاراسکوپی رحم کمک کند.
تغذیه مناسب بعد از عمل کیست تخمدان

ورزش مناسب بعد از عمل کیست تخمدان

ستراحت طولانی مدت بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم ، خطر ایجاد بیماری سینه پهلو و لخته شدن خون در پا را افزایش می‌دهد. بازگشت سریع به فعالیت‌های روزانه بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم ، احتمال ایجاد این مشکلات را کاهش می‌دهد. فعالیت روزانه می‌تواند شامل پیاده‌روی یا بالارفتن از پله‌ها باشد. پیاده‌روی بهترین فعالیت بعد از عمل است. روز بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم ، فرد باید قادر به پیاده‌روی در حدود 10 تا 15 دقیقه باشد.

پیاده‌روی بر روی تردمیل نیز می‌تواند گردش خون در بدن را حفظ کند و استقامت فرد را افزایش دهد. باید فعالیت خود را در هفته اول بعد از جراحی افزایش دهید. شواهدی مبنی بر اینکه که فعالیت در حد معمول مشکل‌زا باشد، وجود ندارد. افزایش تدریجی فعالیت بعد از عمل می‌تواند منجر به بهبودی سریع‌تر در فرد شود. بیشتر زنان در اواسط هفته اول، قادر به پیاده‌روی آهسته و منظم در حدود 30 تا 60 دقیقه هستند و در هفته دوم بعد از عمل قادر به انجام فعالیت‌های سابق خود خواهند بود. شنا نیز می‌تواند ورزش بسیار مناسبی باشد. اما از انجام ورزش‌های قدرتی در 4 تا 6 هفته اول بعد از عمل لاپاراسکوپی رحم اجتناب کنید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا