Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

پریودی بعد از جراحی کیست تخمدان

عمل لاپاراسکوپی و اینکه چند روز بعد از لاپاراسکوپی پریود می شویم، دغدغه‌ای است که برای بسیاری از خانم ها ایجاد می شود. به طور کلی انجام هر نوع عمل جراحی با سوالات و دغدغه های خاص خودش همراه خواهد بود. عمل لاپاراسکوپی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و احتمال بروز سوالاتی بعد از انجام آن طبیعی است. یکی از مهمترین سوالات برای خانم های عزیز هم این موضوع است که چند روز بعد از لاپاراسکوپی پریود می شویم و به طور کلی پریود بعد از عمل کیست تخمدان چگونه است؟

آیا بعد از برداشتن کیست تخمدان پریود میشویم؟

پس از جراحی کیست تخمدان، ممکن است چرخه پریودی شما تحت تأثیر قرار بگیرد. تأثیر این جراحی بستگی به نوع کیست، محل و اندازه آن، و نحوه جراحی دارد. در برخی موارد، جراحی کیست تخمدان ممکن است تأثیر چندانی بر روند پریودی داشته باشد، در حالی که در موارد دیگر ممکن است باعث تغییراتی در دوره پریودی شما شود.

به طور کلی، بلافاصله پس از جراحی، ممکن است دوره پریودی شما به مدت یک یا دو ماه تأخیر داشته باشد. این تأخیر معمولاً به علت تأثیرات جراحی بر روی هورمون‌های تخمدان و تغییرات موقتی در سیستم تناسلی شما ایجاد می‌شود.

در صورتی که پس از گذشت چند ماه همچنان تغییرات زیادی در دوره پریودی خود مشاهده می‌کنید و یا نگران هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. آنها می‌توانند بررسی‌های لازم را انجام دهند و به شما راهنمایی کنند.

پریودی بعد از عمل کیست تخمدان

تغییرات زمان پریود بعد از عمل کیست تخمدان

از آن جایی که هر گونه تغییر در زمان پریود معمولاً برای خانم ها نگران کننده است، بعد از عمل نیز حتما برایشان سوال خواهد شد که چند روز بعد از لاپاراسکوپی پریود می شویم؟ قبل از هر چیز به شما می گوییم که بعد از انجام عمل لاپاراسکوپی نگران تاخیر پریود خود نباشید.

در ادامه، نکاتی درباره خونریزی بعد از عمل لاپاراسکوپی و میزان تأخیر در پریود بیان شده است:

ممکن است درست بعد از لاپاراسکوپی خونریزی سختی داشته باشید یا حتی خونریزی شبیه به زمانی که پریود هستید باشد. این نوع خونریزی می تواند حتی تا ۳ هفته به طول بیانجامد. اما به تدریج به روال طبیعی خود باز‌خواهد‌گشت.

معمولاً لاپاراسکوپی در هفتمین تا دهمین روز قبل از تخمک‌گذاری انجام می‌گیرد. اگر عوارضی وجود نداشته باشد، احتمال پریود نشدن بعد از لاپاراسکوپی خیلی پایین است. احتمال دارد که برای چندین روز پریود شما عقب بیفتد. اما امکان ندارد که اصلاً پریود نشوید.

به دلیل وجود استرس عمل و بروز تغییرات هورمونی، ممکن است در چهل روز اول پریود با تاخیر همراه باشد.

چرخه پریود بعد از عمل کیست تخمدان چگونه است؟

لازم است تا بعد از انجام عمل چرخه قاعدگی خود را مرتب بررسی کنید. معمولاً اولین پریود یک ماه بعد از لاپاراسکوپی، روندی طبیعی خواهد‌‌داشت. در مواردی نیز ممکن است برخی از بیماران، تا ۶ هفته بعد از عمل لاپاراسکوپی پریود نشوند. تأخیر در پریود بعد از عمل لاپاراسکوپی از فردی به فرد دیگر متغیر است.

اگر اولین پریود شما همراه با درد خیلی شدید یا طولانی‌تر از حد معمول بود، جای نگرانی نیست. چرا‌که زخم‌های داخلی زمان بسیار بیشتری نسبت به زخم های خارجی برای التیام نیاز دارند. در‌نتیجه پریودهای اولیه با درد بیشتری همراه است. اما در صورت بروز درد خیلی شدید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. در صورت عدم وجود مشکل در تخمک گذاری قبل از عمل، بعد از عمل هم نباید مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا