Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

نحوه عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، روشی است که به کوچک کردن طول لابیا مینور (لب داخلی واژن) می پردازد. این روش عمدتا با هدف جوانسازی واژن انجام می شود و می تواند به تسکین علائم ناشی از هایپرتروفی (بزرگ بودن لابیا) کمک کند. لابیاپلاستی

 

این را هم بخوانید : درمان چسبندگی لگن با دکتر گیتی قیاسی

 

بزرگ بودن لابیا مینور می تواند منجر به بروز درد حین رابطه جنسی شود. هم چنین بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن لابیاهای خود از پوشیدن لباس های تنگ خجالت می کشند و یا احساس ناراحتی میکنند، به خصوص هنگام راه رفتن و انجام کارهای روزانه. در صورتی که خانمی از مشکلات گفته شده خسته شده باشد، می تواند از مزایای لابیاپلاستی بهره ببرد.

پس می توانیم به این نتیجه برسیم که جراحی زیبایی زنان و لابیاپلاستی علاوه بر تاثیری که بر روی زیبایی و جوانسازی واژن می گذارد، جنبه های درمانی نیز دارد.

دلایل انجام لابیاپلاستی

 • متقارن کردن لبه های بیرونی
 • کوچک کردن لبه های ماژور
 • کاهش احساس درد و ناراحتی هنگام فعالیت های ورزشی مانند دوچرخه سواری
 • تحریک پذیری بیشتر کلیتوریس
 • کاهش احساس درد هنگام رابطه جنسی

لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

لابیاپلاستی، روش بسیار ساده و سرپایی است و تحت بی حسی موضعی انجام می شود، که البته در صورت تمایل می توان از بیهوشی نیز استفاده کرد. جهت انجام این روش، قسمت کوچکی از لابیا به آرامی و با دقت، جهت اصلاح مشکلات بیمار بریده می شود. در پایان، لبه های لابیا با بخیه های قابل جذب بسته خواهد شد.

در صورتی که این عمل با بی حسی انجام شود، بیمار می تواند بلافاصله بعد از جراحی، به منزل برگردد و مشکلی در انجام کارهای خود نخواهد داشت. اما در صورتی که عمل با بیهوشی انجام شود، بهتر است فردی بیمار را همراهی کند، چرا که تا چند ساعت بعد از عمل، عوارض ماده بیهوشی در بدن باقی خواهد ماند.

 

چه افرادی می توانند از مزایای لابیاپلاستی بهره ببرند؟

قسمت خارجی ناحیه تناسلی را لابیا می نامند: لابیا مینور و لابیا ماژور. لابیا ماژور، لب های خاجی و بزرگ که موهای ناحیه تناسلی در این قسمت رشد می کند. لابیا مینور، لب های داخلی و کوچک تر که هیچ گونه مویی در این ناحیه مشاهده نمی شود. در حالت طبیعی، لابیا مینور، بیرون زده تر از لابیا ماژور می باشد.

این بیرون زدگی در برخی خانم ها بسیار بیشتر از حالت طبیعی است و می تواند منجر به بروز مشکلاتی در زیبایی ظاهری و یا مشکلات سلامتی شود. مشکلاتی از قبیل احساس درد و ناراحتی حین رابطه جنسی و انجام برخی فعالیت ها. اما خوش بختانه، لابیاپاستی به رفع این قبیل مشکلات کمک می کند.

اقدامات و آمادگی قبل از لابیاپلاستی

یکی از نکات مهم پیش از انجام لابیاپلاستی، انتخاب متخصص زنان با تجربه در این زمینه می باشد تا بهترین نتایج حاصل شود. پزشک با معاینه و بررسی دقیق ناحیه تناسلی و واژن به این نتیجه می رسد که چه میزان از لابیا باید برداشته شود.

پیش از انجام لابیاپلاستی، ناحیه تناسلی باید با آب و صابون کاملا تمیز شسته شود. با این که احتمال بروز درد بعد از لابیاپلاستی بسیار کم است، اما برای بیمار داروهای مسکن در نظر گرفته می شود.

تکنیک های عمل لابیاپلاستی

تکنیک Trim

ساده ترین روشی است که پزشک جهت انجام لابیاپلاستی استفاده می کند. در این روش، برش عمودی کوچکی با استفاده از لیزر و یا چاقوی جراحی در امتداد طولی لابیا ایجاد می شود. در مرحله بعد، هر گونه بافت اضافی ناحیه برداشته خواهد شد.

این روش برای خانم هایی مناسب است که از طول لابیاها و یا نامتقارن بودن لبه های لابیاها ناراضی هستند. علاوه بر این، خانم هایی که خواهان روشن تر شدن پوست نواحی اطراف لابیا هستند، این روش برای شان مناسب تر است.

تکنیک Wedge

بافت اضافی لابیا برداشته می شود. زخم  با استفاده از فلپ پوستی بسته می شود. به همین خاطر، بافت طبیعی لابیا نیز باقی می ماند و کمترین میزان اسکار بر جای خواهد ماند. در این روش، امکان برداشت همزمان چین های اضافی کلیتوریس نیز وجود دارد.

روش Wedge، مناسب خانم هایی است که از نامتقارن بودن لابیاهای خود ناراضی هستند.

اقدامات و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بعد از پایان عمل، تمام نکات و مراقبت های لازم در اختیار بیمار توسط دکتر لابیاپلاستی قرار خواهد گرفت. نکته ای که وجود دارد این است که دوره نقاهت این عمل در هر فردی متفاوت است و پزشک مراقبت ها را با توجه به شرایط بیمار خود در نظر خواهد گرفت. اما لابیاپلاستی یک دوره نقاهت کلی را به همراه دارد که در این جا به بررسی آن ها می پردازیم.

 • بعد از عمل، احتمال مشاهده التهاب و تورم در نواحی اطراف لابیا وجود دارد، که کاملا طبیعی بوده و به مرور محو خواهد شد. برخی افراد از بی حس بودن ناحیه شکایت می کنند که این مورد نیز با گذشت زمان برطرف خواهد شد.
 • در خصوص مدت زمان استراحت و زمان بازگشت به کار، که سوال بسیاری از بیماران می باشد باید بگوییم که طول مدت زمان استراحت در هر فردی متفاوت است و تا حد بسیاری به توانایی جسمانی بستگی دارد. اما نکته مهم این است که توصیه می شود بیمار اگر می تواند یک تا دور روز را کامل در منزل استراحت کند.
 • انجام فعالیت های شدید و ورزش به مدت دو هفته ممنوع است. چرا که این قبیل حرکات، باعث افزایش تورم می شوند. بعد از دو هفته توصیه می شود تمرینات بدنی با پیاده روی آغاز و سپس به شدت تمرینات افزوده شود. انجام برخی ورزش ها مانند دوچرخه سواری و یا اسب سواری، باعث افزایش اصطکاک لابیاها با سطح می شود.
 • بعد از جراحی، برقراری رابطه جنسی به مدت حداقل یک ماه ممنوع می باشد. آن هم به این دلیل که حین رابطه امکان تغییر شکل و فرم لابیای جدید وجود دارد. استفاده از کاندوم و یا ابزارهای مشابه نیز ممنوع می باشد.
 • یکی دیگر از نکاتی که بیمار باید به آن اهمیت دهد این است که پوشیدن لباس زیر تنگ نیز در طول دوره نقاهت می تواند باعث تغییر شکل لابیا و بی اثر کردن جراحی شود.
 • ممکن است تا یک هفته بعد از جراحی، خونریزی اتفاق بیفتد که می توان از پدهای بهداشتی استفاده کرد. اما در صورت ادامه شدن خونریزی حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا لابیاپلاستی میل جنسی را کم می کند؟

یکی از سوالاتی که امروزه ذهن بسیاری از خانم ها را به خودش مشغول کرده این است که آیا لابیاپلاستی باعث کاهش یا افزایش میل جنسی می شود؟

میزان لذت بردن از رابطه جنسی در افراد متفاوت است و عوامل متعددی وجود دارد که بر روی امیال جنسی خانم ها نقش به سزایی دارد مانند:

 • تحریک پذیری کلیتوریس
 • سن
 • ماهیچه های واژن

در واقع عمل لابیاپلاستی در اولین مرحله باعث زیبایی ناحیه تناسلی می شود زیرا از بین برنده چین وچروک و پوست اضافی است که باعث پنهان سازی کلیتوریس می شود، این عمل نقش به سزایی در روابط زناشویی دارد.

انتخاب بهترین دکتر برای انجام عمل لابیاپلاستی

برای انجام عمل لابیا جراح زیبایی زنان مورد نظر باید از مهارت و تخصص کافی برخورد باشد زیرا در ناحیه لابیا شبکه های های عصبی زیادی وجود دارد که باید با دقت کافی انجام شود تا قسمت های عصبی را درگیر نکند.

نکات مهمی که در عمل لابیاپلاستی باید به آن توجه شود 

 • برای انجام لابیاپلاستی بهتر است این عمل پس ازگذشت 2 ماه از زایمان انجام شود.
 • انجام لابیاپلاستی برای خانم های بالای 52 سال توصیه نمی شود، زیرا روند ترمیم زخم به کندی صورت می گیرد.
 • برای دختران زیر 20 سال به علت اینکه رشد لابیا تاثیر مستقیم در بلوغ جنسی آن ها دارد، لابیاپلاستی توصیه نمی شود.
 • با استفاده از تکنیک های جدید لابیاپلاستی با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی در کلینیک یا مطب انجام می شود.
 • پس از گذشت 1 ماه و بهبودی کامل بخیه ها، برقراری رابطه جنسی مانعی ندارد.

عوارض لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی نیز همانند سایر عمل های دیگر شامل یک سری عوارض مانند:

 • متورم شدن جای بخیه ها
 • احساس سوزش در لابیاها

که هیچ یک از این نشانه ها جای نگرانی نیست و پس از مدت کوتاهی برطرف می شود.

البته در شرایط دیگری به دلیل انتخاب نادرست پزشک ممکن است عوارض جدی تری به وجود خواهد آمد، مانند:

 • التهابات شدید
 • عفونت های واژن
 • نامتقارن شدن شکل ظاهری لبه ها

سخن آخر

این نکته را در نظر داشته باشید که لابیاپلاستی نیز همانند سایر روش های جراحی می تواند با عوارض و خطراتی مانند خونریزی، عفونت و یا دفرمه شدن لابیاها همراه باشد. اما در صورتی که این عمل تحت نظر جراح زیبایی زنان با تجربه انجام شود، احتمال بروز عوارض به حداقل خواهد رسید.

نتایج لابیاپلاستی بلافاصله بعد از انجام آن، احساس می شود و باعث بالا رفتن سطح اعتماد به نفس فرد نیز خواهد

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا