Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟

شما هم جز افرادی هستید که از عوارض لابیاپلاستی می ترسید؟ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا اطلاعات کامل در رابطه با این موضوع به دست بیاورید.

لابیاپلاستی و عوارض کوتاه مدت آن

علیرغم این که لابیاپلاستی بی خطر است اما ممکن است عوارض کوتاه مدت داشته باشد. منظور از عوارض کوتاه مدت مشکلاتی است که ماندگار نبوده و بعد از چند روز کاملا از بین می روند. عوارض کوتاه مدت عمل لابیاپلاستی عبارتند از:
سوزش: سوزش بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است و خیلی زود بر طرف خواهد شد.
تورم: تا چند روز ساعت بعد از عمل ناحیه واژن شما دچار تورم خواهد بود. بسته به شدت و نوع عمل، مقدار و زمان متورم بودن هم متفاوت خواهد بود.
خارش: خارش از عوارض کوتاه مدتی است که معمولا اتفاق می افتد و با پماد های مخصوص و دارو های ساده بر طرف می شود.
عفونت: عفونت از موارد نادری است که ممکن است اتفاق بیافتد و حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید.
درد: چون عصب های زیادی در ناحیه واژن وجود دارد انتظار می رود بیمار بعد از عمل کمی احساس درد کند که با مسکن از بین خواهد رفت.

لابیاپلاستی چه عوارض بلند مدتی دارد؟

لابیاپلاستی اگر توسط متخصص زنان با تجربه و ماهر انجام شود هیچ گونه عوارض بلند مدتی نخواهد داشت. خود عمل لابیاپلاستی بی خطر است و عوارض بلند مدت معمولا توسط خطای انسانی رخ می دهد. هر عمل جراحی خطراتی مانند آلرژی و واکنش به بی هوشی را دارد. به همین دلیل توصیه می شود لابیاپلاستی با لیزر انجام دهید تا احتمال بروز این مشکل به صفر برسد.
نا متقارن بودن لابیا، ماندگاری جای بخیه، آلرژی به بی هوشی، بدشکل شدن لابیا از عوارض بلند مدتی است که ممکن است در لابیاپلاستی با جراحی اتفاق بیافتد.

لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی، کدامیک بی خطر است؟

لابیاپلاستی به دو صورت انجام می شود، جراحی زیبایی زنان و استفاده از لیزر. هیچکدام از روش های عمل، خطر بخصوصی برای بیمار به همراه ندارند و هر دو روش بی خطر هستند. تنها خطری که در حین عمل لابیاپلاستی ممکن است وجود داشته باشد خطای انسانی است که در روش جراحی ممکن است اتفاق بیافتد. در صورتی که جراح مهارت کافی نداشته باشد ممکن است برش هایی روی پوست ایجاد کند که جای آن ها ماندگار شود. یا جراح به طور تصادفی پوست را بیش از اندازه برش دهد. همچنین بعضی از جراحان از بی هوشی استفاده می کنند که ممکن است با عارضه همراه باشد.

در لابیاپلاستی با لیزر بدن با تیغ جراحی تماس ندارد در نتیجه کاملا بی خطر است و امکان خطای انسانی بسیار کمتر خواهد بود. لابیاپلاستی با لیزرمونالیزاتاچ نتایج قابل قبول و ظریف تری نسبت به روش جراحی دارد. همچنین در لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بی هوشی کامل نیست و تحت بی حسی موضعی انجام می شود، در نتیجه عوارض بی هوشی را نخواهد داشت.

لابیاپلاستی برای چه کسانی می تواند عوارض داشته باشد؟

با وجود مزیت ها و بی خطر بودن لابیاپلاستی اما بعضی افراد نباید این عمل را انجام دهند:

خانم های حامله: در زمان حاملگی نباید عمل لابیاپلاستی را انجام داد زیرا یکی از عوامل تغییر در واژن و بزرگ شدن لابیا، زایمان است. هنگام بارداری و بدلیل تغییرات هورمونی لابیاها از حالت طبیعی خود خارج شده و چندین برابر بزرگ می شوند. اگر قصد انجام عمل لابیاپلاستی دارید بهتر است بعد از زایمان انجام دهید. چهار ماه بعد از زایمان بهترین زمان برای انجام عمل می باشد.

دختران زیر 18 سال: معمولا لابیاپلاستی برای دختران باکره تا سن 18 سالگی انجام نمی دهند چرا که بلوغ و تکامل بدن دختران تا 18 سالگی ادامه دارد. به همین دلیل بهتر است اجازه دهید بدنتان کاملا رشد کند و بعد لابیاپلاستی را انجام دهید. زیرا ممکن است با مرور زمان لابیا ها دوباره بزرگ شوند و نتایج عمل از بین برود.

خانم هایی که تبخال تناسلی دارند: تبخال تناسلی از بیماری هایی است که با تحریک شدن شدید تر می شود. در صورتی که تبخال تناسلی دارید لابیاپلاستی انجام ندهید زیرا ممکن است تبخال ها در ناحیه ای که عمل انجام شده است بیشتر شوند.

خانم هایی که مبتلا به عفونت در واژن هستند: توصیه می شود قبل از انجام لابیاپلاستی هر بیماری عفونی مربوط به واژن دارید را درمان کنید. عفونت ها می توانند روی نتایج عمل تاثیر منفی بگذارند.

خانم های بالای 55 سال: در سنین بالا مانند 55 سال قدرت ترمیم بدن کاهش پیدا می کند و ممکن است بهبودی بعد از عمل تا مدت ها طول بکشد.

آیا لابیاپلاستی با عاضه درد همراه است؟

در حین عمل لابیاپلاستی شما تحت بی حسی موضعی هستید و اصلا چیزی احساس نخواهید کرد. با توجه به ماده بی حس کننده استفاده شده توسط پزشک ممکن است در لابیاپلاستی با لیزر کمی حرارت احساس کنید. بعد از این که عمل تمام شد و اثر ماده بی حسی از بین رفت کمی احساس سوزش خواهید کرد که با مصرف دارو های تجویز شده توسط پزشک و استفاده از کمپرس یخ به زودی از بین خواهد رفت.

آیا لابیاپلاستی روی میل جنسی تاثیر منفی دارد؟

لابیاپلاستی هیچ گونه تاثیر منفی روی میل جنسی نخواهد داشت. این عمل روی لب های واژن انجام می شود و با درون واژن و کلیتوریس ارتباطی ندارد. تنها موردی که باید رعایت کرد این است که تا 4 هفته بعد از عمل نباید رابطه جنسی برقرار کرد. زیرا باعث فشار به واژن شده و در نتایج عمل اختلال ایجاد می کند.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا