Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

لابیاپلاستی: تغییر سایز و شکل لبه های واژن

بزرگی لابیاها به دو علت اساسی اتفاق می افتد. اولین علت آن ژنتیکی و دومین علت آن عوامل اکتسابی هستند که در ادامه هر کدام از این علت ها را توضیح خواهیم داد. لابیاپلاستی

این را هم بخوانید : آیا لابیاپلاستی عوارض دارد؟

علت ژنتیکی: بزرگترین و مهم ترین علتی که باعث بزرگی لابیا می شود عوامل ژنتیکی و ارثی است. ممکن است فردی به علت ارثی بودن و داشتن سابقه خانوادگی لابیاهای بزرگی داشته باشد که در سنین بلوغ بیشتر رخ خواهد داد.

علت های اکتسابی: در برخی از افراد نیز ممکن است لابیاها به علت های اکتسابی مثل مصرف داروهایی که باعث افزایش هورمون مردانه می شود، وضعیتی که در تخمدان ها و یا غدد فوق کلیوی اتفاق می افتد، بهم خوردن فعالیت هورمونی این دو عضو، که باعث ایجاد هورمورن های مردانه و بزرگ شدن لابیاها می شود.

 

برزگی لابیاها چه مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند؟

بعد از لابیاپلاستی

بزرگی لابیاها علاوه بر اینکه باعث ایجاد ظاهری زشت و ناخوشایند برای فرد می شود، مشکلاتی روحی و روانی نیز برای فرد به دنبال خواهد داشت.

عدم اعتماد به نفس و مشکل در برقراری روابط جنسی نیز از دیگر مشکلاتی است که برای فرد ایجاد می شود. از نظر بهداشتی نیز ممکن است.

مشکلاتی از قبیل خارش، درد و عفونت های مکرر قارچی برای فرد بوجود آید.

عمل لابیاپلاستی محدودیت سنی دارد؟

می توان گفت که عمل لابیاپلاستی در سنین قبل از بلوغ نیز قابل انجام است. اما خانم ها وقتی از سن بلوغ رد می شود از سنین ۱۷ تا ۱۸ سالگی به بعد می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند.

روش های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی معمولا به دو روش سرپایی و جراحی می باشد که روش سرپایی در مطب و روش جراحی در اتاق عمل انجام می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به روی کار آمدن دستگاه های لیزر از روش جراحی به دلیل عارضه های زیاد و دوران نقاهت طولانی به ندرت استفاده می شود و به جای آن از روش لابیاپلاستی با لیزر استفاده می شود.

لابیاپلاستی با لیزر عوارض کمتری را به دنبال خواهد داشت و دوره نقاهت کمتری دارد. به طوری که بیمار بعد از انجام لابیاپلاستی با لیزر نیاز به بستری شدن ندارد و می تواند کارهای روزمره خود را انجام دهد.

لابیاپلاستی با آر اف به چه صورت است؟

آر اف نوعی لیزر حرارتی – رادیویی است که به خوبی می تواند لابیاهای بزرگ را برش دهد چون در این قسمت عروق عصبی بسیار حساس هستند از لیزر RF استفاده می شود تا آسیبی به عروق عصبی وارد نشود دوره نقاهت کمتری دارد و به 4 الی 6 هفته کاهش می یابد. از فرکانس رادیویی با فرکانس بالای 4.00 مگا هرتز استفاده می کند و از روش های محبوب در جراحی های زیبایی زنان است.

در این عمل هیچ گونه برش و زخمی ایجاد نمی شود و پزشک در لابیاپلاستی با RF اشعه را بر روی ناحیه مذکور قرار می دهد تا لابیاها را کوچک کند و این روش به صورت سرپایی طی تعداد جلساتی با مدت زمان 20 دقیقه انجام می شود و پزشک برای جلوگیری از درد نیز از محلول های بی حسی استفاده می کند.

عمل لابیا با لیزر به چه صورت است؟

در لابیاپلاستی با لیزر برش بسیار هماهنگ، یکدست و متقارن و زیبا خواهد بود و معمولاً بجز مواردی که به ناچار عروق سر باز کنند(که معمولاً اینطور نمی شود) نیاز به زدن بخیه نمی باشد.
علاوه بر اینکه خانم ها از اینکه بخیه ندارند خشنودترند ظاهر لابیامینور نیز خیلی شکیل تر می شود. رضایتمندی خانمی که با لیزر لابیاپلاستی شده است بسیار زیاد بوده و فرد خون کمتری نیز در حین عمل از دست می دهد.
سر عروق ریز در لابیاپلاستی با لیزر کو آگوله شده و خیلی راحت تر فرد می تواند بعد از لابیاپلاستی به امور روزمره اش بپردازد.

دوره نقاهت و مدت زمان عمل لابیاپلاستی

این عمل در کوتاه ترین زمان انجام و بهبودی سریعی را به دنبال خواهد داشت. قبل از انجام این عمل نیاز به انجام آزمایش های خاصی که در روش جراحی لازم است، نیست.

بیمار بین یک تا یک ساعت و نیم بعد از عمل مرخص خواهد شد.

 

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

 • لازم است بیمار به مدت ۳ روز استراحت کند.
 • می توان از کمپرس یخ در قسمت عمل شده استفاده کرد.
 • ناحیه زخم باید تمیز و خشک نگه داشته شود.
 • از لباس های تنگ و جسبان بعد از عمل استفاده نکنید.
 • از داروهایی که پزشک برای جلوگیری از عفونت و بهبود سریعتر برای شما تجویز کرده است، طبق دستور استفاده کنید.
 • از ژل های مخصوص واژن برای تمیز کردن ناحیه تناسلی استفاده کنید.
 • از رژیم غذایی حاوی مایعات زیاد، سبزیجات، غذاهای کم چرب و زود هضم و میوه ها استفاده کنید.
 • به دمت ۳۰ تا ۴۰ روز از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.
 • بعد از ۲۴ ساعت بعد از عمل می توانید حمام کنید اما توصیه می شود مدت طولانی زیر دوش نباشید.
 • بهتر است محل عمل شده تحت فشار آب قرار نگیرد و یا اینکه حتی با دست لمس یا مالیده نشود.
 • ۳ تا ۴ روز بعد از عمل می توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. توصیه می شود فعالیت های سنگین مثل ورزش های سنگین، اسب سواری، دوچرخه سواری، بدنسازی را انجام ندهید.
 • دوران نقاهت و بهبودی کامل بین ۳ تا ۵ هفته است.

عوارض عمل لابيا چه هستند؟

از آنجایی که عمل زیبایی لابیا جزء عمل‌های سبک زیبایی به‌حساب می‌آید، عوارض جدی، خانم را تهدید نمی‌کند. درد و ورم بخیه‌ها در روزهای اول بعد از عمل اجتناب‌ناپذیر است. معمولاً تا سه روز بعد از عمل، لبه‌های واژن دچار ورم و گاهی خونریزی‌های کم خواهند بود. موارد درد در لابیاها پس از شش هفته هم گزارش شده است که البته این درد و ورم به‌تدریج و در هفته‌های بعدی برطرف می‌شوند. چنانچه برای انجام این عمل از پزشکی متخصص و با تجربه و ماهر استفاده کنید، احتمال بروز عوارض تقریباً به صفر می‌رسد.

سخن پایانی

مراجعه به افراد ناوارد و کم تجربه ممکن است باعث ایجاد سوختگی و سیاه شدن ناحیه تناسلی شود.

رعایت نکات بهداشتی بعد از عمل بسیار حائز اهمیت است. زیرا رعایت نکردن این نکات باعث ایجاد عفونت در محل زخم خواهد شد. حتما بعد از عمل از پزشک خود بخواهید تا نکات مهم را به شما یادآوری کند.

سوالات متداول لابیاپلاستی

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا