لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

آیا عمل تنگ کردن واژن درد دارد؟

تنگ کردن واژن عملی است که هدف آن تنگ کردن واژن زنانی است که در اثر زایمان طبیعی یا بالا رفتن سن دچار شل شدگی و گشادی شده است.  جراحی تنگ کردن واژن شامل هم تنگ کردن عضلات کف لگن و همچنین بازسازی و تقویت عضلات پرینه در بیرون از واژن است. در ادامه توضیح خواهیم داد که این عمل چگونه انجام می شود و آیا عمل تنگ کردن واژن درد دارد

این را هم بخوانید: عوارض تنگ کردن واژن

عمل تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن که اغلب به آن واژینوپلاستی هم گفته می شود، نوعی جراحی بازسازی است که کف لگن را در زنانی که دچار کشیدگی شدید بافت و عضلات واژن شده اند، بازسازی می کند و همچنین در طی این عمل ناحیه پرینه (حد فاصل بین مقعد و واژن) را که به دهانه واژن متصل است را نیز بازسازی و عضلات را تقویت کرده و شلی واژن را کاهش می دهد.

علت شل شدن دیواره واژن

کشیدگی واژن ممکن است در نتیجه روند بالا رفتن سن رخ دهد یا پس از زایمان طبیعی که واژن ظاهر اولیه پیش از بارداری خود را باز نمی یابد. گروه عضلات بالا برنده که در دو طرف لگن قرار دارند، اغلب هنگامی کشیده می شوند که سر نوزاد، واژن را می پوشاند. سایر دلایل گشادی واژن عبارتند از:

• یائسگی
• تغییرات هورمونی
• بارداری های دو یا چند قلویی
• ژنتیک
• ورزشهای سنگین بدنسازی

در برخی زنان، سندرمی به نام هایپرموبیلیتی وجود دارد که منجر به کشیدگی بیش از حد عضلات واژن می شود. اغلب نارضایتی هایی از جمله عدم رضایت از ظاهر واژن و در برخی موارد کاهش حساسیت جنسی در این ناحیه وجود دارد. 

درمان ضعف دیواره واژن

بسیاری زنان از در میان گذاشتن این دست مسائل با پزشک خود خجالت می کشند، غافل از اینکه راه حل موثر و سر راستی برای درمان این مشکل وجود دارد.علاوه بر عمل واژینوپلاستی، از عمل پرینه پلاستی یا ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان هم برای درمان این عارضه استفاده می شود. البته تنگ کردن واژن بدون جراحی هم امکانپذیر است. یکی از روشهای غیرجراحی برای رفع گشادی واژن، تنگ کردن واژن با آر اف است. جالب است بدانید که این روش درمانی سریع و قطعی می باشد.

جراحی تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که عضلات واژن، پرینه و بافت اطراف آن را تنگ می کند تا کنترل و قدرت عضلات واژن شما بیشتر شود و حساسیت و لذت جنسی شما را افزایش می دهد. به طور معمول در طی زایمان طبیعی، عضلات واژن در طی روند زایمان شل شده و بیش از حد کشیده می شوند اما هنگامی مشکل به وجود می آید که این عضلات ضعیف و شل می شوند که موجب نارضایتی جنسی می شود. تنگ کردن واژن درد دارد

عمل تنگ کردن واژن برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن ناراحتی های ناحیه تناسلی در میان زنان رایج است زیرا زنان در طی روند افزایش سن و همچنین بعد از زایمان دچار شلی عضلات واژن می شوند که موجب احساس ناراحتی و عدم رضایت جنسی می شوند که می تواند موجب ناراحتی هم برای زنان و همسرانشان شود.

عمل تنگی واژن چگونه است؟

پس از بیهوشی یا بی حسی موضعی، جراح عمل شما را آغاز می کند. عمل واژینوپلاستی معمولا یک تا دو ساعت به طول می انجامد و می توانید چند ساعت پس از اتمام جراحی با گوش دادن به توصیه های پزشک درمورد مراقبتهای بعد از عمل به منزل بروید.

جراحی برای تنگ کردن واژن طراحی شده است و با متصل کردن عضلات کشیده شده ی پشت واژن و کوتاه کردن آنها با استفاده از بخیه های قابل جذب و تنگ کردن بافت های نرم اطراف واژن انجام می شود. کاهش اندازه کانال واژن موجب تماس و اصطکاک بیشتر در طی رابطه جنسی می شود و زنان، واژن قبل از زایمان خود را به دست می آورند. هنگامی که عضلات و لیگامان های واژن تنگ می شوند، این عضلات می توانند اندام های درونی دیگر مانند مثانه، روده و رحم را نیز پشتیبانی کنند

چه آمادگی هایی برای جراحی تنگ کردن واژن باید انجام دهم؟

در طی جلسه مشاوره پزشک، وی از شما خواهد خواست که پیش از جراحی سیگار و دیگر دخانیات را در صورت مصرف کنار بگذارید و از مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین پیش از جراحی خودداری کنید زیرا می توانند بر روند بهبود شما تاثیر بگذارند.

مراقبتهای بعد از عمل تنگ کردن واژن

به طور معمول، ورم و درد در ناحیه جراحی وجود دارد که در طی یک یا دو هفته کاهش می یابد. چند روز بعد از جراحی با انجام توصیه های مراقبت بعد از عمل تنگی واژن به راحتی قادر به راه رفتن هستید. نتیجه نهایی چد ماه پس از عمل مشخص می شود اما می توانید رابطه جنسی خود را در طی 4 یا 6 هفته پس از عمل از سر بگیرید.

آیا تنگ کردن واژن درد دارد؟

بیشتر بیماران ما هیچ دردی را در حین عمل تجربه نمی کنند. پس از جراحی، هر گونه درد یا ناراحتی را می توان به طور موثری با داروهای تجویز شده توسط پزشک کنترل کرد و این درد در طی چند روز تمام می شود.

ممکن است احساس ناراحتی و ورم داشته باشید که به طور کامل در طی یک یا دو هفته از بین خواهد رفت. هرگونه بخیه خود به خود جذب می شود و نیازی به کشیدن بخیه نیست اما بعد از عمل، بهتر است یک جلسه دوباره به پزشک مراجعه شود. بسیاری از بیماران ما پس از یک هفته به سر کار خود بر می گردند. بهتر است ورزش و رابطه جنسی را تا بهبود کامل یعنی حدود شش هفته پس از جراحی به تعویق بیندازید. 

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

یک پاسخ
  1. سلام من13روزعمل افتادگی رحم و تنگی واژن انجام دادم ولی خیلی درد شدید دارم روزی2بارشیاف استفاده میکنم ازدکترم پرسیدم مخصوصا مقعدم درد دارم گف ازداخل مقعدت و کمی دوختم ک سنت رف بالا بی اختیاری مدفوع نگیری ایا این درد تا کی ادامه داره تا من خلاص شم ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا