لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

مزایای بستن لوله های رحمی

بستن لوله های رحمی یک روش دائمی و تقریبا قطعی برای پیشگیری از بارداری است. زنان زیادی تصمیم به این کار می‌گیرند اما برخی، عوارض جسمانی و روانی بعد از این عمل را نمی‌دانند. جلوگیری از بارداری ناخواسته، لذت بیشتر از رابطه جنسی و کم خطر بودن این جراحی، تمایل زن و شوهر را به انجام آن بیشتر می‌کند. پایین بودن و در برخی موارد غیر ممکن بودن توانایی باروری مجدد خانم بعد از بستن لوله رحم، اهمیت تفکر و تامل برای اجرای این تصمیم را بیشتر می‌کند. مسئله مهم، بعد روانی این موضوع است که معمولا باعث احساس پشیمانی و گناه می‌شود. لازم است که زنان در مورد تمام جنبه‌های این مسئله اطلاعات لازم را داشته باشند و با آگاهی در مورد آن تصمیم بگیرند.

این را هم بخوانید : عوارض بستن لوله رحمی

جراحی بستن لوله های رحم چگونه است؟

لوله‌های فالوپی اندام‌های تولید مثل زنانه هستند که تخمدان و رحم را به هم متصل می‌کند. در دوره تخمک گذاری اگر تخمک با اسپرم لقاح پیدا کند، از طریق لوله به رحم برای لانه گزینی حرکت می‌کند. اگر لوله فالوپی مسدود شود، عبور اسپرم برای رسیدن به تخمک و همچنین مسیر تخمک بارور شده به سمت رحم مسدود می‌شود. در جراحی‌های این گونه، لوله رحم بریده شده و دو سر آن بخیه زده می‌شود و یا بعد از برش دو سر آن سوزانده می‌شود. به طوری که امکان عبور اسپرم از آن وجود نداشته باشد.

مراحل جراحی به چه شکل است؟

بستن لوله های رحمی
مزایای بستن لوله های رحمی

معمولا این جراحی در دوره نقاهت بعد از زایمان طبیعی توسط برش شکم یا همزمان با عمل سزارین و استفاده از برشی که برای زایمان ایجاد شده، انجام می‌شود. همچنین می‌تواند در یک زمان اختیاری توسط زن، با بی هوشی عمومی و به وسیله دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام شود.

جراحی بستن لوله رحم توسط لاپاروسکوپ، به این شکل است که با یک سوزن شکم شما را شکاف می‌دهند. سپس با استفاده از گاز، شکم شما را باد می‌کنند. بعد از آن لاپاروسکوپ را وارد بدن شما می‌کنند و جراحی را انجام می‌دهند. لاپاروسکوپ یک لوله مجهز به دوربین و لامپ است که جراح به کمک آن عمل می‌کند. البته ممکن است برای ورود وسایل جراحی به بدن، شکاف دیگری نیز در بدن ایجاد کنند.

شرایط بعد از بستن لوله‌ها

احتمالا چند ساعت بعد از جراحی، شما اجازه مرخص شدن پیدا می‌کنید. البته اگر همراه با سزارین این اتفاق بیفتد مدت بستری شدن در بیمارستان بیشتر است. مقداری درد در ناحیه بخیه شکم طبیعی است و در کنار آن برخی از نشانه‌های زیر را ممکن است تجربه کنید:

 • بی انرژی بودن
 • درد درون شکم یا دل پیچه
 • سرگیجه
 • نفخ
 • درد شانه‌ها

نکته: برای کاهش درد مسکن تجویز می‌شود اما استفاده از آسپرین ممکن است باعث خون ریزی بشود.

بعد از جراحی موارد زیر باید رعایت شود

48 ساعت بعد از جراحی امکان استحمام وجود دارد ولی نباید به محل بخیه فشار وارد شود. همچنین محل برش باید کاملا خشک باشد. از انجام رابطه جنسی و فعالیت‌های سنگین تا دو هفته پرهیز کنید. در صورت مشاهده علائم زیر بعد از جراحی و مرخص شدن از بیمارستان، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالا ( بالاتر از 38 درجه )
 • غش کردن و بی هوش شدن
 • درد شدید ناحیه شکم که در مدت 12 ساعت بیشتر شود
 • خونریزی غیر قابل توقف در محل جراحی
 • ترشحات مداوم از محل برش

آیا احتمال بارداری بعد از بستن لوله وجود دارد؟

بستن لوله‌های رحم به عنوان یک روش قطعی و دائمی برای جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود و امکان بارداری به دلیل قطع ارتباط رحم و تخمدان عملا وجود ندارد. موارد بسیار محدودی وجود داشته که بعد از بستن لوله‌ها، بارداری اتفاق افتاده اما این بارداری‌ها معمولا خارج از رحم بوده و بسیار خطرناک است. بعد از بستن لوله‌ها امکان بازکردن آن وجود دارد اما احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهد. به طور کلی هر چه از زمان جراحی بگذرد احتمال بارداری کمتر می‌شود.

آیا بستن لوله بر قاعدگی تاثیر می‌گذارد؟

این جراحی هیچ تغییری در هورمون‌های شما ایجاد نمی‌کند اما احتمال تغییر در زمان پریودی، میزان ترشحات و طول مدت قاعدگی پس از بستن لوله‌ها وجود دارد. در صورت بروز این گونه علائم باید به پزشک خود مراجعه کنید. تغییرات قاعدگی بعد از بستن لوله رحم، شبیه به ترک ناگهانی قرص‌های ضد بارداری است. به طور کلی یک روش دائمی برای پیشگیری و عدم استفاده از مصرف قرص، اثرات بهتری برای شما خواهد داشت.

مزایای بستن لوله های رحمی چیست؟

مزایای بستن لوله های رحمی مختلف است که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • به طور دائمی از بارداری جلوگیری می‌کند و احتمال بارداری به صفر نزدیک می‌شود.
 • بعد از عمل بلافاصله تأثیر می‌گذارد و دوران نقاهت نسبتا ساده ای دارد.
 • خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.
 • در فعالیت و میل جنسی اختلالی ایجاد نمی‌کند.
 • به مراقبت‌های شدید روزانه نیاز ندارد.
 • هزینه آن ارزان است.

به دلیل رهایی از راه‌های کنترل بارداری، شما احساس لذت و آزادی بیشتری در روابط جنسی تجربه خواهید کرد.

برخی از معایب بستن لوله رحم

_ این روش جلوگیری از انتقال بیماری‌های مقاربتی و عفونی جلوگیری نمی‌کند.

_ در هر صورت عمل جراحی یک روش تهاجمی است و باعث شکافته شدن شکم می‌شود و بار روانی آن می‌تواند اثرات منفی داشته باشد.

_ در صورت پشیمانی، امکان باز کردن دوباره لوله‌ها بسیار کم و نامعقول است.

_ در مقایسه با عمل وازکتومی (بستن لوله‌ها در مردان) سخت‌تر و پیچیده‌تر است.

_ احتمال آسیب به روده یا مثانه وجود دارد.

_ ممکن است واکنش به بیهوشی نامطلوب باشد.

_ ممکن است زخم یا عفونت برطرف نشود.

_ دردهای مزمن و طولانی در شکم و لگن ممکن است وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید که در صورت داشتن سابقه چاقی، دیابت یا جراحی‌های لگن و شکم، حتما در مورد بستن لوله رحم با پزشک مشورت کنید.

موارد منع انجام عمل بستن لوله رحم

در صورت وجود موارد مشکل‌ساز زیر بهتر است از عمل بستن لوله‌های رحم خودداری کنید و یا پس از درمان و برطرف کردن آن‌ها این جراحی را انجام دهید:

_تجربه‌ی مشکلات دوران بارداری و زایمان مانند اکلامپسی، پره اکلامپسی شديد، پارگی کيسه آب

_ابتلا به بیماری‌های التهابی لگن

_داشتن سابقه بیماری قلبی حاد

_خون‌ریزی‌های بدون دلیل از ناحیه واژن

_ابتلا به ترومبوز وريدهای عمقی يا آمبولی ريه

_ابتلا به بیماری‌های جنسی فعال

_ابتلا به سرطان لگن

_سقط عفونی

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا