لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

بررسی ارتباط بستن لوله رحم و قاعدگی

بستن لوله رحم ، یک روش دائمی و تقریبا قطعی برای پیشگیری از بارداری است. زنان زیادی تصمیم به این کار می گیرند اما برخی، عوارض جسمانی و روانی بعد از این عمل را نمی دانند. جلوگیری از بارداری ناخواسته، لذت بیشتر از رابطه جنسی و کم خطر بودن این جراحی، تمایل زن و شوهر را به انجام آن بیشتر می کند. پایین بودن و در برخی موارد غیر ممکن بودن توانایی باروری مجدد خانم بعد از بستن لوله رحم، اهمیت تفکر و تامل برای اجرای این تصمیم را بیشتر می کند. مسئله مهم، بعد روانی این موضوع است که معمولا باعث احساس پشیمانی و گناه می شود. لازم است که زنان در مورد تمام جنبه های این مسئله اطلاعات لازم را داشته باشند و با آگاهی در مورد آن تصمیم بگیرند. بستن لوله رحم

جراحی بستن لوله های رحم چگونه است؟


لوله های فالوپی اندام های تولید مثل زنانه هستند که تخمدان و رحم را به هم متصل می کند. در دوره تخمک گذاری اگر تخمک با اسپرم لقاح پیدا کند، از طریق لوله به رحم برای لانه گزینی حرکت می کند.اگر لوله فالوپی مسدود شود، عبور اسپرم برای رسیدن به تخمک و همچنین مسیر تخمک بارور شده به سمت رحم مسدود می شود.در جراحی های اینگونه، لوله رحم بریده شده و دو سر آن بخیه زده می شود و یا بعد از برش دو سر آن سوزانده می شود. به طوری که امکان عبور اسپرم از آن وجود نداشته باشد.

مراحل جراحی به چه شکل است؟

معمولا این جراحی در دوره نقاهت بعد اززایمان طبیعی توسط برش شکم یا همزمان با عمل سزارین و استفاده از برشی که برای زایمان ایجاد شده، انجام می شود. همچنین می تواند در یک زمان اختیاری توسط زن، با بی هوشی عمومی و به وسیله دستگاهی به نام لاپاروسکوپ انجام شود.جراحی توسط لاپاروسکوپ، به این شکل است که با یک سوزن شکم شما را شکاف می دهند. سپس با استفاده از گاز، شکم شما را باد می کنند. بعد از آن لاپاروسکوپ را وارد بدن شما می کنند و جراحی را انجام می دهند. لاپاروسکوپ یک لوله مجهز به دوربین و لامپ است که جراح به کمک آن عمل می کند. البته ممکن است برای ورود وسایل جراحی به بدن، شکاف دیگری نیز در بدن ایجاد کنند.

 

شرایط بعد از بستن لوله ها

احتمالا چند ساعت بعد از جراحی، شما اجازه مرخص شدن پیدا می کنید. البته اگر همراه با سزارین این اتفاق بیفتد مدت بستری شدن در بیمارستان بیشتر است.مقداری درد در ناحیه بخیه شکم طبیعی است و در کنار آن برخی از نشانه های زیر را ممکن است تجربه کنید:
– بی انرژی بودن
– درد درون شکم یا دل پیچه
– سرگیجه
– نفخ
– درد شانه ها
نکته: برای کاهش درد مسکن تجویز می شود اما استفاده از آسپرین ممکن است باعث خون ریزی بشود.

 

بعد از جراحی موارد زیر باید رعایت شود

48 ساعت بعد از جراحی امکان استحمام وجود دارد ولی نباید به محل بخیه فشار وارد شود. همچنین محل برش باید کاملا خشک باشد. از انجام رابطه جنسی و فعالیت های سنگین تا دو هفته پرهیز کنید.
علائمی که در صورت مشاهده فورا باید به پزشک خود مراجعه کنید:
– تب بالا ( بالاتر از 38 درجه )
– غش کردن و بی هوش شدن
– درد شدید ناحیه شکم که در مدت 12 ساعت بیشتر شود
– خونریزی غیر قابل توقف در محل جراحی
– ترشحات مداوم از محل برش

 

آیا احتمال بارداری بعد از بستن لوله وجود دارد؟

بستن لوله های رحم به عنوان یک روش قطعی و دائمی برای جلوگیری از بارداری شناخته می شود و امکان بارداری به دلیل قطع ارتباط رحم و تخمدان عملا وجود ندارد. موارد بسیار محدودی وجود داشته که بعد از بستن لوله ها، بارداری اتفاق افتاده اما این بارداری ها معمولا خارج از رحم بوده و بسیار خطرناک است. بعد از بستن لوله ها امکان بازکردن آن وجود دارد اما احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد. به طور کلی هر چه از زمان جراحی بگذرد احتمال بارداری کمتر می شود.

 

آیا بستن لوله بر قاعدگی تاثیر می گذارد؟

این جراحی هیچ تغییری در هورمون های شما ایجاد نمی کند اما احتمال تغییر در زمان پریودی، میزان ترشحات و طول مدت قاعدگی پس از بستن لوله ها وجود دارد. در صورت بروز اینگونه علائم باید به پزشک خود مراجعه کنید.تغییرات قاعدگی بعد از بستن لوله رحم، شبیه به ترک ناگهانیقرص های ضد بارداریاست. به طور کلی یک روش دائمی برای پیشگیری و عدم استفاده از مصرف قرص، اثرات بهتری برای شما خواهد داشت.

مزایای بستن لوله رحم چیست؟

بستن لوله رحم مزایای مختلفی دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:
– به طور دائمی از بارداری جلوگیری می کند و احتمال بارداری به صفر نزدیک می شود.
– بعد از عمل بلافاصله تاثیر می گذارد و دوران نقاهت نسبتا ساده ای دارد.
– خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد.
– در فعالیت و میل جنسی اختلالی ایجاد نمی کند.
– به مراقبت های شدید روزانه نیاز ندارد.
– هزینه آن ارزان است.
– به دلیل رهایی از راه های کنترل بارداری، شما احساس لذت و آزادی بیشتری در روابط جنسی تجربه خواهید کرد.

 

برخی از معایب بستن لوله رحم

– این روش جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی و عفونی جلوگیری نمی کند
– در هر صورت عمل جراحی یک روش تهاجمی است و باعث شکافته شدن شکم می شود و بار روانی آن می تواند اثرات منفی داشته باشد.
– در صورت پشیمانی، امکان باز کردن دوباره لوله ها بسیار کم و نامعقول است.
– در مقایسه با عمل وازکتومی (بستن لوله ها در مردان) سخت تر و پیچیده تر است
– احتمال آسیب به روده یا مثانه وجود دارد.
– ممکن است واکنش به بیهوشی نامطلوب باشد.
– ممکن است زخم یا عفونت برطرف نشود.
– دردهای مزمن و طولانی در شکم و لگن ممکن است وجود داشته باشد.
– توجه داشته باشید که در صورت داشتن سابقه چاقی، دیابت یا جراحی های لگن و شکم، حتما در مورد بستن لوله رحم با پزشک مشورت کنید.

دلایل تصمیم به بستن لوله رحم و شرایط روانی این اتفاق

پزشک قبل از انجام جراحی موظف است تمام اطلاعات مربوط به این جراحی را به مراجع بدهد. زن می تواند با یک مشاور و روان شناس، مسائل روانی مربوط به این اتفاق را در میان بگذارد.اصلی ترین دلیل این جراحی جلوگیری از بارداری مجدد است. ممکن است بعد از یک بارداری ناخواسته و بنابر شرایط خانواده، زن و مرد تصمیم بگیرند که فرایند عقیم سازی را انجام دهند. البته اگر هر دو طرف به این مسئله تمایل دارند، ترجیح با عمل وازکتومی است. وازکتومی کم هزینه تر، آسان تر، قطعی تر و با عوارض کمتری است. بنابراین لازم است که در مورد این مسائل حتما زوجین به مشاوره خانواده مراجعه کند.مهم ترین عارضه روانی که بعد از بستن لوله ها اتفاق می افتد، افسردگی، احساس گناه و پشیمانی است. زن باید بداند که چرا اقدام به این جراحی می کند و متوجه این نکته باشد که بعد از این جراحی، لذت بسیار بیشتری از رابطه جنسی می برد. لازم است که پیش از اقدام، در مورد تمام عوارض روانی آن با روانشناس صحبت کرده تا بهترین تصمیم را اتخاذ کند و زندگی زیباتری بعد از عمل داشته باشد.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا