Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی متخصص درمان نازایی به روش iui

درمان ناباروری با روش IUI  – Artificial insemination  تکنیکی است که برای درمان ناباروری انجام می شود و به وسیله ی آن مایع منی را به طور مستقیم در داخل رحم می گذارند، که شایع ترین متدی که استفاده می شود IUI است، که همانطور که گفتیم اسپرم به طور مستقیم در داخل رحم گذاشته می شود.

این را هم بخوانید : iui برای چه کسانی انجام میشود؟

چه زمانی IUI توصیه می شود ؟

در آمریکا , 6 درصد زنان از ۱۵ تا ۴۴ سال، قادر به باردار شدن و یا نگه داشتن بارداری نیستند، برای همین  CDC توصیه میکند که چه زمانی زوجین  باید برای مشکلات باروری به پزشک‌ مراجعه کنند ، این توصیه ها عبارتند از زمانی که زوجین در طی ۱ سال تلاش برای باروری به نتیجه نرسیدند، زنانی که بالا ۳۵ هستند و قصد باردار شدن دارند و یا زنانی که سیکل های قاعدگی نامنطمی دارند.

چه زمانی IUI می تواند کمک کننده باشد؟

IUI

۱.IUI می تواند برای زوج هایی که تخمک و اسپرم سالمی دارند ولی نمی توانند رابطه جنسی برقرار کنند ( مثل اختلال در نعوظ) کمک کننده باشد.درمان ناباروری با روش IUI

۲.در زنانی که نازایی گردنه ی رحم دارند. در این حالت ، گردنه ی رحم نمی تواند موکوس تولید کند در نتیجه اسپرم نمی تواند به رحم برسد و یا موکوسی که تولید می شود دارای موادی است که اسپرم را می کشد که با روش IUI  اسپرم می تواند گردنه ی رحم را دور بزند.

۳.اندومتریوز.  این حالت باعث می شود که سلول های رحم به خارج از رحم مثل لوله فالوپ یا تخمدان رشد کند که IUI می تواند در موارد خفیف تا متوسط اندومتریوز کمک کننده باشد‌.

۳. درصد خیلی کمی از زنان به بعضی از پروتئین های روی سطح اسپرم حساسیت دارند.  IUI می تواند خیلی از این پروتئین ها را   بردارد و سپس اسپرم را وارد رحم کند.

۴.بعضی از مردان نمی توانند اسپرم به تعداد کافی تولید کنند ویا ممکن است اسپرم ها به میران کافی محرک نباشند و این یعنی که اسپرم نمی تواند به طور موثر به تخمک برسد.

۵.در بعضی از شرایط پزشکی که ریسک نازایی دارند مثل رادیوتراپی . در این مورد قبل از درمان ، پزشک می تواند اسپرم‌های مرد را گرفته و آن ها فریز کند و سپس بعدا برای IUI استفاده کند.

۶. در نهایت هم ، در برخی از زوجین با علت نامشخص ناباروری، پزشک ممکن است IUI را توصیه کند.

مراحل مهم در IUI

مراحل مهم‌ در IUI عبارتند از به دست آوردن و انجام‌دادن پروسه هایی روی مایع منی و سپس منتقل کردن آن به داخل رحم.

برای برداشتن مایع منی راه های مختلفی وجود دارد از جمله:

  • _ کاندومی که مایع منی را هنگام رابطه جنسی جمع آوری می‌کند.
  • _ آسپیره کردن از طریق جراحی ، یعنی دکتر در جراحی به طور مستقیم از دستگاه تناسلی مرد اسپرم ها را بردارد.
  • _تحریک الکتریکی یا تحریک از طریق ویبره در مواردی که مردان مشکل در انزال دارند.

سپس بعد از گرفتن نمونه مورد نظر و انجام دادن پروسه های لازم ، دکتر به وسیله کاتتر نازک ، اسپرم ها را به طور مستقیم داخل رحم زن منتقل می کند.

برای بهترین نتجیه IUI در مدت زمان خیلی کوتاهی بعد از تخمک گذاری باید انجام شود چون در این زمان تخمدان تازه تخمک آزاد کرده است و شانس لقاح بسیار بالا است. برای همین امر پزشک ممکن است کیت به نام OPK  به مادر بدهد که میزان هورمون موجود در ادرار و یا بزاق را اندازه می گیرد و از طریق آن می توان زمان تخمک گذاری را دقیق تر پیش بینی کرد.

نتیجه گیری

IUI روشی کم تهاجم تری نسبت  به IVF (  لقاح در آزمایشگاه) است ولی میزان موفقیت اش هم به طبع کمتراست. در مرحله ی اول شانس موفقیت حدود ۵ تا ۱۵ درصد است که در مرحله ی ۶ ام شانس موفقیت به طور چشمگیری افزایش می یابد.درمان ناباروری با روش IUI

دکتر گیتی قیاسی متخصص زنان

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا