لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

بعد از برداشتن رحم(هیسترکتومی) رابطه جنسی چگونه انجام میگیرد؟

عمل هیسترکتومی به معنای برداشتن رحم است که معمولا یکی از گزینه های درمانی در زنان مبتلا به فیبروئید، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن و یا دوره های سنگین قاعدگی می باشد. عمل هیسترکتومی یک عمل ماژور بوده و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در هیسترکتومی ممکن است علاوه بر برداشتن رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها نیز برداشته شوند.

یکی از اصلی ترین نگرانی هایی که خانم ها درخصوص برداشتن رحمشان دارند، این است که میل جنسی شان را از دست بدهند و این مسئله روی زندگی زناشویی شان تاثیر منفی بگذارد. در حالی که واقعیت این است که در اغلب موارد، یعنی در بیش از 80 درصد جراحی های هیسترکتومی، با برداشتن رحم، نه میل جنسی کم می شود و نه قدرت ارضای جنسی پایین می آید. البته اگر در عین عمل جراحی، علاوه بر رحم، تخمدان ها نیز برداشته شوند، فرد تا حدی دچار خشکی واژن می شود، چون ترشح هورمون های تخمدانی در بدنش کم خواهدشد. این وضعیت ممکن است روی توانایی جنسی فرد اثر بگذارد که با هورمون درمانی و استفاده از ترکیبات روان کننده مشکلات بیمار قابل رفع خواهندبود.

عمل هیسترکتومی و لذت جنسی

عمل هیسترکتومی عملی است که در آن بخش یا کل رحم برداشته می شود. علی رغم انجام عمل هیسترکتومی و برداشتن رحم که انواع مختلفی از برداشتن قسمتی از رحم تا برداشتن کل رحم و هیسترکتومی کامل، و برداشتن رحم همراه تخمدان ها را هم شامل می شود، انجام این عمل در اکثر زنان هیچ تاثیر منفی بر روی لذت جنسی آنان نخواهد گذاشت؛ به گونه ای که حتی در برخی موارد با بهبود زندگی جنسی همراه خواهد بود. در هیسترکتومی معمولا هیچ تغییری در اعضای مرتبط بارابطه جنسی اعم از بخش خارجی اندام تناسلی و همچنین بخش های داخلی واژن که در ایجاد لذت جنسی موثر هستند، ایجاد نمی گردد.

رایج ترین عمل جراحی برای برداشتن رحم هیسترکتومی است. این عمل یکی از روش های جلوگیری دائمی برای بچه دار شدناست. با انجام این عمل می توان لوله های فالوب را نیز برداشت. این عمل برای اهداف درمانی نیز استفاده می شود که می توان به جلوگیری از بروز سرطان رحم اشاره کرد.

به عمل جراحی که هدف از انجام آن برداشتن کامل یا قسمتی از رحم می باشد عمل هیسترکتومی یا زهدان برداری گفته می شود. در عمل کامل، تمام اجزای رحم شامل تنه، فوندوس و گردن رحم برداشته می شود و در عمل جزئی تمام اجزا به جز گردن رحم برداشته می شود.

چه زمانی باید عمل هیسترکتومی انجام بگیرد؟

این عمل یکی از گزینه های درمانی در زنان مبتلا به فیبروئید، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن و یا دوره های سنگین قاعدگی می باشد. اگر فردی به پرولاپس رحم مبتلا باشد ممکن است پزشک برای ترمیم پرولاپس از عمل هیسترکتومی استفاده نماید. با این حال این عمل بیشتر در زنانی انجام می شود که سرطان نداشته باشند اما به علت خونریزی و درد شدید در ناحیه ی رحم ترجیح می دهند که رحم خود را بردارند.

 

ارتباط برداشتن رحم و رابطه جنسی
ارتباط برداشتن رحم و رابطه جنسی

 

انواع عمل هیسترکتومی

روش جراحی هیسترکتومی به دو روش شکمی و واژینال انجام می شود. انتخاب روش انجام عمل به مواردی همچون اندازه رحم، تجربه و تخصص پزشک جراح بستگی دارد.

در هیسترکتومی شکمی (رایج ترین نوع این عمل) برشی تقریبا 6 اینچی بر روی شکم انجام می شود و از این طریق عمل صورت می پذیرد.

هیسترکتومی واژینال عمل جراحی از طریق واژن می باشد. در این نوع از عمل هیچ اثری بر روی بدن باقی نمی ماند.

عوارض عمل هیسترکتومی چیست؟

عوارض جانبی این عمل که ممکن است در برخی موارد بروز کند عبارتند از:

– خونریزی شدید در هنگام عمل

– نوسانات خلقی ناشی از عدم تعادل هورمونی

– پوکی استخوان

– افزایش وزن

– عفونت مثانه و یا برش جراحی که ممکن است لازم باشد فرد آنتی بیوتیک مصرف کند.

– آسیب دیدن مثانه یا حالب

– ترومبوز وریدی که البته بسیار نادر است. (به ایجاد لخته خون در سیاهرگ های ساق پا، ران یا لگن ترومبوز وریدی گفته می شود.)

– التهاب و درد مزمن لگنی

– نئوپلاسم های سرویکس

– سرطان تخمدان (معمولاً همراه هیسترکتومی برای کاهش احتمال بروز سرطان تخمدان، تخمدان ها نیز از بدن خارج می شوند.)

 

ارتباط برداشتن رحم و رابطه جنسی
ارتباط برداشتن رحم و رابطه جنسی

 

دوره ی بهبود بعد از عمل هیسترکتومی

پس از عمل به مدت چند روز استفاده از مسکن های قوی تجویز می شود. همچنین استفاده از پمپ درد یک روش خوب برای کاهش درد پس از عمل می باشد. اغلب زنان به مدت 3 الی 5 روز بعد از عمل جراحی در بیمارستان بستری می شوند. دوره نقاهت عمل تا رسیدن به بهبودی کامل نیز 4 الی 6 هفته به طول می انجامد.

نکته:

اگر قبل از انجام عمل هیسترکتومی سرطانی وجود نداشته باشد و دهانه رحم برداشته شده باشد، از این به بعد دیگر نیازی به انجام تست پاپ اسمیر نیست. در صورتی که این عمل به صورت جزئی انجام شده باشد، بعد از عمل نیز نیاز به انجام تست پاپ اسمیر باقی خواهد ماند. انجام عمل هیسترکتومی در موارد وجود سرطان رحم تنها راه درمان می باشد و راه حل جایگزینی وجود ندارد.

مراقبت های لازم بعد از انجام عمل هیسترکتومی:

– بعد از عمل از جوراب ضدواریس برای پیشگیری از لخته و آمبولی استفاده نمائید.

– پزشک شما به احتمال زیاد برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.

– کنترل عملکرد صحیح سیستم ادراری، ممکن است پس از عمل مثانه به طور موقت عملکرد خود را از دست بدهد؛ بنابراین قرار دادن سوند مثانه در پایان جراحی مفید است.

– کنترل بیمار از نظر خونریزی داخلی انجام می گیرد.

– استحمام از روز دوم بعد از عمل و بلافاصله بعد از برداشتن پانسمان بصورت روزانه انجام می گیرد و بهتر است بعد از حمام، محل زخم با سشوار کاملا خشک شود.

– در صورتی که طی این عمل هر دو تخمدان شما نیز برداشته شود، علائم یائسگی همانند گرگرفتگی و تعریق بروز می کند و در این شرایط معمولا پیاده روی و مصرف کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می شود.

– پس از عمل جراحی، رحم خارج شده جهت بررسی وجود یا عدم وجود بیماری بدخیم و… به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود و جواب این آزمایش باید حتما به پزشک معالج نشان داده شود.

– تا مدت 3 روز از خوردن غذاهای نفخ آور همچون حبوبات، پلو و خورش، میوه خام، سبزی خام، آب میوه خام و … بپرهیزید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا