لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

آیا جراحی لابیاپلاستی به بکارت آسیب میزند؟

می دانیم که عمل لابیاپلاستی روشی پر طرفدار در میان انواع جراحی های زیبایی زنان است که بر روی لابیاها انجام می شود. اما یکی از بیشترین سوالاتی که ممکن است در حوزه جراحی لابیاپلاستی مطرح شود این است که آیا دختران مجرد، در دوران باکرگی خود می توانند نسبت به انجام این عمل جراحی اقدام کنند یا خیر؟

آیا دختران می توانند عمل لابیاپلاستی انجام دهند؟

یکی از رایج ترین سوالاتی که در مورد عمل لابیاپلاستی پرسیده می شود، همین است. باید بدانید که این جراحی زیبایی واژن برای دختر خانم ها هیچ منعی ندارد و آن ها می توانند بدون هیچ نگرانی نسبت به انجام جراحی لابیاپلاستی اقدام نمایند.

بسته به شرایط هر فرد انجام پذیری لابیاپلاستی می تواند با لیزر یا جراحی به همراه بخیه باشد که برای تعیین بهترین روش آن لازم است نزد یک جراح زیبایی زنان خوب مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی شرایط شما بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

چه سنی برای عمل لابیاپلاستی در دختران مناسب است؟

دختران معمولا از سن 16 به بالا می توانند عمل لابیاپلاستی را انجام دهند. به نقل از دکتر گیتی سید قیاسی ترجیح متخصصان و جراحان زیبایی زنان این است که هرچه سریع تر نسبت به انجام این عمل زیبایی اقدام شود. زیرا اکر لابیاها جراحی نشوند، به تدریج دچار افتادگی و نیز افزایش حجم می شود که خود می تواند چندین مشکل به وجود آورد؛ از جمله متداول ترین آن ها:

دشواری در پوشیدن لباس، ورزش کردن و …
ابتلا به عفونت های مکرر
بروز عفونت های قارچی
احساس آزردگی حین مقاربت
با وجود اینکه بهتر است دختران هرچه سریع تر اقدام به جراحی لابیاپلاستی کنند اما نباید این نکته را فراموش کنند که لازم است فرآیند بلوغشان به صورت کامل طی شود.

انواع روش های لابیاپلاستی در شرایط مختلف

در برخی موارد که لابیاها بسیار بزرگ نیست (اندازه ای حدود 4 سانتی متر) لابیاپلاستی برای دختران باکره معمولا با لیزر انجام می شود که نیاز به ترمیم پرینه وجود نداشته باشد. همچنین در این شیوه، ردی از عمل جراحی باقی نمی ماند. با توجه به اینکه در سنین پایین، لابیاها آنچنان ضخیم نیستند، احتمال انجام پذیر بودن لابیاپلاستی بیشتر است و در نهایت، نتیجه با درصد موفقیت بیشتری انجام می گیرد.

در مواردی که لابیا خیلی بزرگ است و در حقیقت طول آن تا محلی که لابیامینور (لابیای کوچک) به لابیای بزرگ متصل است بیشتر از 4 سانتی متر است، این عمل باید به صورت جراحی با بخیه های پلاستیکی انجام شود. پلاستیکی بودن بخیه ها باعث می شود که معمولا در این روش ردی از بخیه باقی نماند. اما در یکسری موارد نیاز است که همزمان با این جراحی، ناحیه پرینه هم ترمیم شود. زیرا شکل زیبایی که مد نظر است بهتر حاصل می شود، بدون اینکه ناهماهنگی در آن ایجاد گردد.

کلیتوریس در حالت عادی معمولا خیلی بزرگ است و بعد از بلوغ هم رشد می کند و بزرگ تر می شود. این مسئله ممکن است حین ادرار و یا لباس پوشیدن، فرد را اذیت کند. بنابراین دخترانی که کلیتوریس بزرگی دارند، باید همزمان با لابیاپلاستی جراحی هودوپلاستی را بر روی کلیتوریس انجام دهند. به این ترتیب، ترمیم این ناحیه صورت می گیرد. بنابراین این روش جراحی نیز برای دختران جوان بدون مانع است و می توانند به راحتی نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

 

جراحی لابیا پلاستی
جراحی لابیا پلاستی

 

آیا لابیاپلاستی در دختران موجب آسیب دیدگی بکارت می شود؟

معمولا جراح در طی عمل لابیاپلاستی برای دخترانی که باکره هستند، هیچ کاری به پرده بکارت ندارد. لابیاپلاستی در حقیقت در قسمت لابیامینور انجام می شود. حتی پرینورافی نیز در قسمت خارجی دستگاه تناسلی انجام می گیرد و ربطی به پرده بکارت ندارد. بنابراین این عمل هیچ گونه آسیبی به پرده بکارت وارد نمی کند.

حتی افرادی که شک دارند، می توانند پس از عمل به پزشکی قانونی مراجعه کنند تا مطمئن شوند که پرده بکارت آن ها هیچ آسیبی ندیده است. بر روی پرده بکارت رد اسکار هم باقی نمی ماند. زیرا در نواحی داخلی دستگاه تناسلی قرار دارد و لابیاها قسمت خارجی این اندام هستند. بنابراین جای هیچ نگرانی در زمینه آسیب دیدگی پرده بکارت وجود ندارد.

آیا دخترانی که عمل لابیاپلاستی کرده اند می توانند در آینده به روش طبیعی زایمان کنند؟

در مورد زایمان طبیعی خانم هایی که در دوران مجردی خود، عمل لابیاپلاستی انجام داده اند باید بگوییم که مانعی وجود ندارد و می توانند به صورت طبیعی زایمان کنند. این عمل بسیار سریع و در عرض 6 ماه ترمیم پیدا می کند و با توجه به اینکه اثر اسکار ناشی از جراحی باقی نمی ماند، مشخص نمی شود که عمل جراحی انجام گرفته است یا خیر.

اتفاقا جالب است بدانید که زایمان طبیعی و بارداری برای این دسته از افراد بسیار راحت تر خواهد بود. زیرا در شرایط نرمال، به دنبال بارداری ممکن است رشد لابیا افزایش یابد یا در دوره شیردهی نازک و حساس شود. این مشکلات برای دخترانی که عمل لابیاپلاستی را انجام داده باشند، وجود ندارد و یا با شدت بسیار کمتری خواهد بود. زیرا در این خانم ها لب های بزرگ وجود ندارد. بنابراین شخص هنگام زایمان آزرده نمی شود و به راحتی می توانند اپیزیوتومی، زایمان طبیعی و حاملگی موفقی را پشت سر بگذارند.

لابیاپلاستی قبل از بارداری و در دختران عوارض بسیار جالبی دارد. به عنوان مثال:

ریسک عفونت های هنگام بارداری و شیردهی به شدت کاهش می یابد.
احتمال سوزش و بروز درد و حساسیت ناحیه لابیا بعد از جراحی لابیاپلاستی، بسیار کم می شود.
احتمال تیرگی، سختی، اذیت شدن و ایجاد زخم در ناحیه تناسلی بعد از بارداری کاهش می یابد.

مزایای جراحی لابیاپلاستی در دختران باکره

همانطور که گفتیم این جراحی از سن 16 سالگی به بعد، مشروط بر تکمیل دوره بلوغ در دختران قابل انجام شدن است. از جمله مزایایی که این عمل جراحی در آینده برای آن ها به ارمغان می آورد عبارتند از:

بهبود فرم و ظاهر لابیاها
بارداری و زایمان راحت تر
بدون باقی ماندن اثر جراحی، انجام می شود.
هرچه زودتر انجام گیرد، نتایج مطلوب تری حاصل می شود.
احتمال بازگشت لابیاها به فرم اولیه وجود ندارد.
ماندگاری نتیجه ناشی از لابیاپلاستی ماندگار است.

مراقبت های لازم پس از لابیاپلاستی برای دختر خانم ها

نکات مراقبتی که پس از لابیاپلاستی برای دختران وجود دارد بسیار ساده و در عین حال مهم است که اگر هرچه بهتر رعایت شود، می تواند نتایج به مراتب بهتری را در پی داشته باشد. برخی از مهم ترین نکاتی که برای مراقبت از لابیاپلاستی توسط دکتر شیرین شمس توصیه می شود، به شرح زیر است:

استفاده از کمپرس یخ به مدت 48 ساعت پس از جراحی (چه با لیزر چه جراحی)
شستشو با آب خنک و شامپوی بچه به مدت 1 هفته تا 10 روز
استفاده از توالت فرنگی پس از جراحی لابیاپلاستی
پرهیز از انحام ورزش سنگین به مدت 40 روز پس از عمل
آهسته گام برداشتن حین پیاده روی، پرهیز از پرش، دویدن و سریع قدم زدن
استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی نیز به مدت 1 هفته
خودداری از پوشیدن لباس های تنگ

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا