Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

خونریزی بعد از عمل لابیا

در عمل لابیاپلاستی نامتقارن بودن لابیای کوچک برطرف می شود و در صورتی که سایز لابیاها بزرگ باشد قسمت های اضافه بریده می شود و دفورمیتی لابیا از بین می رود ، به دلیل اینکه ناحیه تناسلی دارای غدد لنفاوی متعدد است جراح باید به شکل کامل آناتومی بدن آشنا باشد تا به رگ ها و عروق آسیبی وارد نشود .همچنین فاکتورهای انعقادی پیش از عمل لابیا باید مورد بررسی قرار گرفته باشد اما سوال این است که آیا خونریزی در زمان انجام عمل و پس از جراحی لابیاپلاستی قابل کنترل است ؟

درست است که نقش جراح در نتیجه عمل لابیاپلاستی اصلی ترین پارامتر محسوب می شود اما بعد از انجام هر عملی مراقبت ها باید به درستی انجام بگیرد اتفاقاتی از قبیل عفونت بعد از عمل ، جوش نخوردن بخیه ها و همچنین خونریزی و پارگی لابیا کاملا به خود بیمار و مراقبت های وی بستگی دارد.ما در مطلبی با عنوان مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی توضیحات کامل را برای اقدامات بعد از جراحی لابیا توضیح داده ایم اما در اینجا بیشتر روی خونریزی بعد از عمل توضیح می دهیم.

خونریزی بعد از عمل لابیا

نشستن طولانی مدت باعث وارد شدن فشار به بخیه ها می شود ، اگر کارمند هستید و مجبورید که مدت زمان طولانی و بدون قدم زدن بنشینید حتما مرخصی بگیرید و استراحت کافی داشته باشید و زمانی هم که در منزل هستید طوری بنشینید که به بخیه ها فشار وارد نشود.

دیگر مواردی که به لابیاها فشار وارد می کند :

رابطه جنسی :

در هفته های اول مقاربت جنسی نباید صورت بگیرد بخیه ها هنوز جوش نخوردند و دخول فشار زیادی را به ناحیه تناسلی وارد می کند

فعالیت های سنگین :

شخص نباید در هفته های اول فعالیت های سنگین انجام دهد ، فعالیت های سنگین مانند بلند کردن و یا جا به جا کردن اجسام سنگین و انجام ورزش های سنگین و فعالیت بدنی بالا و … .

تمیز کردن لابیاها :

حتی در زمان شست و شو ناحیه تناسلی نباید فشار آب زیاد باشد ، در زمان خشک کردن ناحیه تناسلی پارچه نرمی برداید و تنها روی ناحیه مرطوب قرار بدهید تا آب گرفته شود سعی کنید پارچه را با فشار بر ناحیه تناسلی نمالید و یا اینکه از سشوار برای خشک کردن استفاده کنید.

پوشیدن لباس های تنگ :

در ابتدا توجه داشته باشی که به آرامی لباس ببپوشید و از پوشدن لباس زیر تنگ و همچنین شلوار جذب خودداری کنید.

یبوست:

برای اینکه بعد از جراحی دچار یبوست نشوید از مصرف فیبر غافل نشوید و اگر از قبل به این بیماری مبتلا هستید داروهای ملین را قبل و بعد از جراحی مصرف کنید.

خونریزی بعد از عمل لابیا
خونریزی بعد از عمل لابیا

بخیه زدن اشتباه

تکنیک های مختلفی برای انجام جراحی لابیاپلاستی وجود دارد که هر کدام با توجه به شدت بزرگی و آویزان بودن لابیاها توسط جراح استقاده می شود . در هر تکنیکی مدل برش ها و به نسبت آن بخیه ها متفاوت می باشد . جراح شما باید بهترین عملکرد خود را نشان دهد و در مواقعی که جراح به اشتباه بخیه بزند ، شخص با خونریزی روبرو می شود ، زیرا بخیه زدن اشتباه باعث باز شدن بخیه ها می شود . البته که بزرگی لابیامینور ها می تواند در نحوه بخیه ها بسیار تاثیرگذار باشد تا آنجا که برای افراد با لابیای کوچک تر روش لابیاپلاستی با لیزر استفاده می شود.

مصرف داروها

داروهایی که برای ترمیم زخم ها توسط جراح لابیاپلاستی تجویز می شود باید مرتب و سر زمان استفاده شوند این پمادها باعث می شوند که روند بهبودی زخم ها سرعت بیشتری پیدا کنند و بخیه ها زوددتر جوش بخورند با این کار هم احتمال خونریزی کاهش پیدا می کند و درصد اینکه در اثر زخم های باز شما به عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی دچار شوید کمتر خواهد شد. خود عفونت به تنهایی می تواند باعث خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی شود .

بیشتر بخوانید : لاپاراسکوپی

انجام مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی

مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی یکی از موارد مهمی است که شخص باید حتما رعایت نماید ، استفاده از کرم و پمادهای ترمیمی سبب جوش خوردن سریع تر جای بخیه ها و زخم ها می شود ، بنابراین استفاده صحیح و به موقع داروها سبب اجتناب از خونریزی پس از عمل می شود .به بانوان عزیز توصیه می شود که در رژیم غذایی خود انواع ویتامین را C استفاده کنند ، هم چنین مصرف سبزیجات و میوه های تازه را قرار دهند .

درمان خونریزی پس از عمل لابیاپلاستی

اگر ترشحات خارج شده تنها به شکل خونابه هستند این امر طبیعی بوده که چند روز بعد از عمل برطرف خواهد شد اما برای درمان خونریزی های با شدت بیشتر جراح راه های متفاوتی را در نظر می گیرد زیرا در ابتدا باید علت خونریزی را برای جراح شرح دهد . برای مثال خونریزی که به علت عفونت ایجاد شود کاملا با خونریزی هایی که در اثر فشار زیاد به وجود آمده اند فرق می کند و برای خوب شدن آنها باید راهی متفاوت در نظر گرفت .

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا