Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

جلوگیری از حاملگی خارج از رحم

هنگامی که تخمک بارور شده در خارج از رحم کاشته شود، حاملگی خارج از رحم رخ می دهد. بارداری خارج رحمی غالباً در لوله رحمی اتفاق می افتد که تخمک ها را از تخمدان ها به رحم منتقل می کند. به این نوع از حاملگی خارج رحمی، حاملگی لوله ای گفته می شود. لوله های رحم لوله هایی هستند که تخمدان ها را به رحم متصل می کنند. اگر تخمک در آن ها گیر کند، به نوزاد تبدیل نمی شود و در صورت ادامه بارداری ممکن است سلامتی شما در معرض خطر قرار گیرد.

بارداری خارج از رحم چیست؟

گاهی اوقات، بارداری خارج رحمی در مناطق دیگر بدن، مانند: تخمدان، حفره شکم یا قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) رخ می دهد که به واژن متصل می شود.

حاملگی خارج رحمی نمی تواند به طور طبیعی پیش رود. تخمک بارور شده نمی تواند زنده بماند و در صورت عدم درمان، بافت در حال رشد ممکن است باعث خونریزی خطرناک شود.

حاملگی خارج از رحم
حاملگی خارج از رحم

علائم بروز حاملگی خارج از رحم

ممکن است در ابتدا هیچ علائمی مشاهده نکنید. با این حال، برخی از زنانی که بارداری خارج از رحم دارند، نشانه های اولیه بارداری را دارند : پریود از دست رفته، حساسیت در سینه ها و حالت تهوع.

اگر تست بارداری بدهید، نتیجه مثبت خواهد بود. با این حال، حاملگی خارج رحمی نمی تواند به صورت طبیعی ادامه یابد.

با رشد تخمک بارور شده در مکان نامناسب، بیشتر متوجه علائم و نشانه ها می شوید.

هشدار زود هنگام بارداری خارج از رحم

خیلی اوقات، اولین علائم هشدار دهنده بارداری خارج از رحم خونریزی واژینال و درد لگن است.

اگر خونریزی از لوله فالوپ باشد، ممکن است شانه درد یا تمایل به اجابت مزاج داشته باشید. علائم خاص شما به محل جمع شدن خون و تحریک اعصاب بستگی دارد.

علائم اورژانسی

اگر تخمک بارور شده در لوله رحم به رشد خود ادامه دهد، می تواند باعث پارگی لوله شود. امکان خونریزی شدید در داخل شکم نیز وجود دارد. علائم این واقعه خطرناک شامل سبکی شدید، غش و شوک است.

بارداری خارج از رحمی و اثرات جانبی آن

حاملگی خارج از رحم می تواند باعث باز شدن لوله رحم شما شود. بدون درمان، پارگی لوله می تواند منجر به خونریزی کشنده شود.

بیشتر بخوانید : لاپاراسکوپی

اصول پیشگیری و مراقبت از بروز عارضه عبارت اند از:

هیچ راهی برای جلوگیری از بارداری خارج رحمی وجود ندارد، اما در اینجا چند روش برای کاهش ریسک ابتلا به ان اورده شده است:

– محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی به جلوگیری از عفونت های مقاربتی کمک می کند و ممکن است خطر بیماری التهابی لگن را کاهش دهد.

– سیگار نکشید اگر این کار را انجام می دهید، قبل از اقدام به بارداری ان را ترک کنید.

تشخیص حاملگی خارج رحمی

اگر مشکوک به بارداری خارج رحمی هستید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. حاملگی خارج رحمی از طریق معاینه فیزیکی قابل تشخیص نیست. با این حال پزشک شما ممکن است معاینه بدنی را به منظور رد سایر عوامل بیماری انجام دهد.
مرحله دیگر جهت تشخیص حاملگی خارج از رحم، سونوگرافی از طریق واژن است. این کار شامل قرار دادن یک ابزار خاص “wand” در واژن شما است تا پزشک شما بررسی کند کیسه حاملگی در رحم قرار دارد یا خیر.

حاملگی خارج از رحم
حاملگی خارج از رحم

درمان حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج رحمی برای مادر بی‌خطر نیست. همچنین در این وضعیت جنین نیز قادر به رشد نیست. به منظور حفظ اورژانسی سلامت مادر و امکان باروری در آینده لازم است که جنین را در اسرع وقت خارج کنید. گزینه‌های درمانی بسته به محل حاملگی خارج رحمی و رشد آن متفاوت است.

دارو

این احتمال وجود دارد که پزشک شما تشخیص دهد عوارض فوری بیماری ایجاد نمی‌گردد. در این حالت پزشک می‌تواند چندین دارو را به منظور حفاظت از توده خارج رحمی در برابر ترکیدن، تجویز نماید. طبق AAFP، یکی از داروهای رایج به منظور این نوع درمان، دارو متوترکسات “methotrexate” (روماتروکس “Rheumatrex”) است.

متوترکسات دارویی است که رشد سلول‌های سریع تقسیم شده مانند سلول‌های توده خارج رحمی را متوقف می‌کند. اگر تشخیص داده شود که این دارو را مصرف نمایید، پزشک آن را به عنوان یک ترکیب خاص درمانی به شما تزریق می‌کند. به منظور اطمینان از کارآیی دارو باید مرتباً آزمایش خون بدهید.

در صورت موثر بودن، دارو علائمی شبیه به سقط جنین ایجاد می‌کند. این علائم شامل موارد زیر است:

گرفتگی
خون‌ریزی
از بین رفتن بافت اضافی
بعد از وقوع سقط جنین، به ندرت نیاز به جراحی بیشتر است. متوترکسات خطرات آسیب به لوله فالوپ را که در جراحی ایجاد می‌گردد، ندارد. با این حال پس از مصرف این دارو چند ماه نمی توانید باردار شوید.

علائم عفونت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

عدم توقف خون‌ریزی
خون‌ریزی بیش از حد
استشمام بوی بد از زخم
حس گرمی و داغی در هنگام لمس
سرخی
تورم
این احتمال وجود دارد که بعد از جراحی خون‌ریزی کم واژن و لخته‌های کوچک خون داشته باشید. این وضعیت می‌تواند تا شش هفته پس از عمل جراحی شما رخ دهد

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا