Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

همه چیز راجع به پولیپ رحم

 

همه چیز راجع به پولیپ رحم
همه چیز راجع به پولیپ رحم

 

پولیپ رحم به توده‌هایی گفته می‌شود که روی دیواره‌های داخلی رحم رشد می‌کنند. پولیپ رحم معمولا خوش‌خیم است، اما اگر نادیده گرفته شود، می‌تواند به ناباروری و حتی توده‌های سرطانی منجر شود. زنانی که به پولیپ رحم دچار هستند، خونریزی‌های واژینال غیرطبیعی یا سنگینی را تجربه می‌کنند.

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم، توده‌های چسبیده به دیواره‌ی داخلی رحم است که به داخل حفره‌ی رحم گسترش می‌یابند. رشد بیش‌ازحد سلول‌ها در پوشش داخلی رحم (آندومتریوم) به تشکیل پولیپ رحم منجر می‌شود که به پولیپ های آندومتر نیز معروف‌‌اند. این پولیپ ها معمولا غیرسرطانی (خوش‌خیم) هستند، اگرچه بعضی از آنها می‌توانند سرطانی باشند یا درنهایت به سرطان تبدیل شوند (پولیپ‌های پیش‌سرطانی).

اندازه‌ی پولیپ رحم از چند میلی‌متر (کوچک‌تر از یک دانه‌ی کنجد) تا چند سانتی‌متر (به‌اندازه‌ی توپ گلف یا بزرگ‌تر) متغیر است. آنها توسط یک پایه‌ی پهن یا باریک به دیواره‌ی رحم می‌چسبند.

شما ممکن است یک یا چند پولیپ رحم داشته باشید. آنها معمولا در داخل رحم شما باقی می‌مانند اما گاهی‌اوقات از طریق دهانه‌ی رحم (سرویکس) به‌سمت پایین سُر می‌خورند و وارد واژن می‌شوند. پولیپ رحم اغلب در زنانی دیده می‌شوند که در حوالی یائسگی هستند یا به‌طور کامل یائسه شده‌اند، اگرچه زنان جوان‌تر نیز ممکن است به پولیپ رحم دچار شوند.

علائم پولیپ رحم

علائم و نشانه های پولیپ رحم عبارت‌اند از:

قاعدگی نامنظم (به‌عنوان مثال داشتن دوره‌های قاعدگی مکرر و غیرقابل‌ پیش‌بینی با شدت و مدت متفاوت)؛
خونریزی بین دوره‌های قاعدگی؛
دوره‌های قاعدگی بسیار شدید؛
خونریزی واژینال پس از یائسگی؛
ناباروری.
برخی از زنان ممکن است فقط لکه‌بینی یا خونریزی سبک داشته باشند یا حتی بدون علامت باشند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت مشاهده‌ی موارد زیر لازم است به متخصص زنان مراجعه کنید:

خونریزی واژینال پس از یائسگی؛
خونریزی بین دوره‌های قاعدگی؛
قاعدگی نامنظم.

علت پولیپ رحم

به‌نظر می‌رسد که عوامل هورمونی در ایجاد پولیپ رحم نقش داشته باشند. پولیپ های رحم نسبت به هورمون استروژن حساس هستند؛ این بدان معناست که پولیپ ها در پاسخ به هورمون استروژن موجود در خون رشد می‌کنند.

عوامل خطرساز

عوامل خطرسازی که احتمال تشکیل پولیپ رحم را افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از:

دوره‌ی یائسگی یا دوره‌ی پس از یائسگی؛
داشتن فشار خون بالا (بیماری فشار خون)؛
چاق بودن؛
مصرف تاموکسیفن (یک درمان دارویی برای سرطان سینه).

عوارض پولیپ رحم

پولیپ رحم ممکن است باعث ناباروری شوند. اگر پولیپ رحم دارید و قادر نیستید بچه‌دار شوید، ممکن است برداشتن آنها از طریق عمل جراحی به باردار شدن شما کمک کند اما شواهد قاطعی در این زمینه وجود ندارد.

تشخیص پولیپ رحم

اگر پزشک‌تان مشکوک شود که شما پولیپ رحم دارید، ممکن است یکی از آزمایش‌های زیر را انجام بدهد:

۱. سونوگرافی ترانس واژینال

یک دستگاه ترکه‌مانند باریک در واژن شما قرار داده می‌شود و امواج صوتی منتشر می‌کند. این امواج، تصویری از رحم (ازجمله قسمت درونی آن) ایجاد می‌کنند. پزشک‌تان ممکن است یک پولیپ کاملا واضح را در سونوگرافی ببیند یا با مشاهده‌ی یک ناحیه‌ی ضخیم‌شده از بافت اندومتر، یک پولیپ رحمی را تشخیص بدهد.

۲. سونوهیستروگرافی

یک روش مشابه‌ دیگر، هیستروسونوگرافی است که به سونوهیستروگرافی نیز معروف است. در این روش، یک محلول آب نمک (سالین) از طریق لوله‌ی کوچکی که وارد واژن و دهانه‌ی رحم شما شده است، به داخل رحم‌تان تزریق می‌شود. این محلول نمکی، حفره‌ی رحم شما را منبسط می‌کند و به پزشک، دید واضح‌تری از داخل رحم شما در طول سونوگرافی می‌دهد.

۳. هیستروسکوپی

پزشک یک لوله‌ی باریک و بلند مجهز به تلسکوپ دارای منبع نور (هیستروسکوپ) را از راه واژن و دهانه‌ی رحم وارد رحم شما می‌کند. هیستروسکوپی به پزشک‌تان امکان می‌دهد داخل رحم شما را معاینه کند.

۴. نمونه‌برداری از آندومتر

پزشک ممکن است از یک کاتتر مکش برای جمع‌آوری یک نمونه از بافت داخل رحم شما استفاده کند و سپس نمونه را به آزمایشگاه بفرستد. پولیپ‌های رحم ممکن است توسط نمونه‌برداری از آندومتر تأیید شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که بیوپسی نتواند پولیپ را تشخیص بدهد.

اکثر پولیپ های رحم، غیرسرطانی (خوش‌خیم) هستند. بااین‌حال برخی از تغییرات پیش‌سرطانی رحم (هیپرپلازی آندومتر) یا سرطان‌های رحم (کارسینوم‌های آندومتر) به‌شکل پولیپ رحم ظاهر می‌شوند. پزشک احتمالا برداشتن پولیپ را توصیه خواهد کرد و یک نمونه از بافت را برای بررسی به آزمایشگاه می‌فرستد تا مطمئن شود سرطان رحم ندارید.

 

همه چیز راجع به پولیپ رحم
همه چیز راجع به پولیپ رحم

 

درمان پولیپ رحم

پزشک ممکن است برای درمان پولیپ رحم، روش‌های زیر را توصیه کند:

۱. تحت ‌نظر داشتن (نظارت فعال)

پولیپ های کوچک و بدون علامت ممکن است به‌خودی‌خود برطرف شوند. درمان پولیپ های کوچک، غیرضروری است؛ مگر آنکه در معرض خطر سرطان رحم قرار داشته باشید.

۲. دارو

داروهای هورمونی خاص ازجمله پروژستین‌ها و آگونیست‌های هورمون آزادکننده‌ی گنادوتروپین ممکن است علائم پولیپ رحم را کاهش دهند. اما مصرف چنین داروهایی معمولا یک راه حل کوتاه‌مدت است و علائم غالبا پس از قطع دارو مجددا عود می‌کند.

۳. بیرون آوردن پولیپ رحم با جراحی

ابزارهایی که در طول هیستروسکوپی از طریق هیستروسکوپ (دستگاهی که پزشک برای دیدن داخل رحم‌ به‌کار می‌برد) وارد رحم‌تان می‌شوند، امکان برداشتن پولیپ ها را فراهم می‌کنند. پولیپ پس از بیرون آوردن به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد تا تحت آزمایش میکروسکوپی قرار بگیرد.

اگر یک پولیپ شامل سلول‌‌های سرطانی باشد، پزشک‌تان درمورد مراحل بعدی در ارزیابی و درمان با شما صحبت خواهد کرد.

پولیپ رحم در موارد نادر می‌توانند عود کنند؛ در این صورت ممکن است شما به درمان بیشتری نیاز داشته باشید.

 

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا