Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

علت خشکی واژن

رزرو نوبت ویزیت مطب دکتر گیتی قیاسی

علت خشکی واژن
علت خشکی واژن
  با افزایش سن و تغییرات هورمونی، یکی از عارضه ها و بیماری های شایع در میان خانم ها خشکی یا آتروفی واژن می باشد. این امر منجر می شود که دیواره های واژن نازک و ظریف شده و خشکی در آن رخ دهد. مهم ترین عاملی که باعث بروز این عارضه می گردد، عدم کلاژن سازی در ناحیه تناسلی است که به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود و تنها راه حل درمان مراجعه به متخصص زنان و زایمان و جراح زیبایی می باشد.

علل خشکی واژن

کاهش هورمون استروژن نزدیک شدن به سن یائسگی داشتن برخی از بیماری ها مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی استرس و اضطراب فعالیت و ورزش های سنگین شیمی درمانی و اشعه درمانی در ناحیه لگنی جراحی و در آوردن تخمدان داشتن سندرم شوگرن شستشوی واژینال مصرف برخی لوسیون و کرم ها در ناحیه تناسلی زایمان و شیردهی نقص سیستم ایمنی بدن یائسگی و دیگر عوامل

علائم خشکی واژن

داشتن درد در حین رابطه جنسی یا خونریزی در حین مقاربت احساس زخمی شدن واژن و داشتن درد در آن عفونت مجاری ادراری احساس تنگ شدن واژن افزایش احتمال عفونت خارش و سوزش شدید در ناحیه تناسلی کاهش و عدم داشتن میل جنسی شایان ذکر است که بگوییم با داشتن هرکدام از این علائم و نشانه ها بیمار باید بلافاصله به جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی مراجعه کند تا با تشخیص به موقع و درمان سریع از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد.

تشخیص خشکی واژن

روش های متفاوتی برای تشخیص خشکی واژن وجود دارند که یکی از آنها معاینه ی بیمار توسط پزشک است. پزشک همچنین برای تشخیص بیماری و بررسی دیواره واژن و دهانه رحم تست پاپ اسمیر و ازمایشات دیگری را تجویز می کند. نمونه گیری از واژن، انجام آزمایش ادرار و ازمایش هورمون نیز به تشخیص بیماری کمک می کنند.

درمان خشکی واژن

متخصص زنان بعد از بررسی واژن و گرفتن شرح حال کامل از بیمار، اقدام به تجویز بهترین درمان جهت برطرف نمودن و معالجه خشکی و آتروفی واژن می نماید. در بیشتر مواقع جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی برخی از پمادهای موضعی، دارو درمانی و روش های خانگی را در کنارهم برای بیمار تجویز می کند تا فرد زودتر از این عارضه رهایی یابد.  
علت خشکی واژن
علت خشکی واژن
 

درمان ها پزشکی شامل:

کرم های موضعی استروژن: یکی از موثرترین روش های درمانی است که بیمار باید به صورت مستقیم بر روی واژینال قرار دهد تا به بهبود علائم خشکی ایجاد شده کمک کند. حلقه استرینگ: نوعی حلقه نرم و منعطفی است که به آزادسازی هورمون استروژن کمک شایانی می کند. گفته می شود که این حلقه باید هر سه هفته یک بار تعویض شود. قرص استروژن: نوعی قرص روان کننده که در واژن قرار داده می شود.

درمان خانگی شامل:

رابطه جنسی منظم: داشتن رابطه جنسی منظم و مرتب با همسر کمک می کند که افزایش خون در ناحیه تناسلی جریان پیدا کند در نتیجه از میزان خشکی واژن کاسته شود. غذاهای حاوی فیتواستروژن: مصرف این نوع مواد در وعده های غذایی کمک می کند که هورمون استروژن در بدن تولید شود. در برخی از مواد غذایی می توان این هورمون را یافت مانند: سویا، پنیر و لوبیا، آجیل و … این مواد در جوانسازی واژن نیز کمک شایانی می کند.  
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا