Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

سزارین سوم | نگرانی‎های اصلی با تکرار هر بار سزارین

 

سزارین سوم : معمولا کسانی که سزارین را انتخاب می کنند با این تفکر که نهایتا یک یا دو فرزند خواهند داشت، این جراحی را بسیار کم خطر دانسته و اکثر خطرات را به دفعات سوم و بیشتر نسبت می دهند. تا حدی می توان این مساله را تایید کرد که عوارض جدی سزارین با هر بار تکرار محتمل تر می شوند. اما به هر حال گاهی پیش می آید که بارداری و زایمان سزارین متاسفانه نافرجام مانده و جنین یا نوزاد از بین می رود و مادر برای بچه دار شدن باید یک بار دیگر باردار شده و سزارین دوم و سوم را انجام دهد. در ادامه به بررسی عوارض سزارین سوم خواهیم پرداخت.

 

 

تا چند بار می شود سزارین کرد؟

تا الان تحقیق جامعی راجع به اینکه دقیقا “چند بار ” سزارین را ایمن می دانیم یا مثلا از دفعه چندم باردایر و زایمان است انجام نشده است. اما چیزی که به اثبات رسیده است افزایش ریسک تمام عوارض و خطرات سزارین با هر بار تکرار است .

 

سزارین سوم و نگرانی‎های اصلی

 • ضعیف شدن دیواره رحم: هر برش رحم یک نقطه ضعف در دیواره رحم بر جای می‎گذارد. این امر می‎تواند با بارداری‎های بعدی تداخل کند.
 • مشکلات جفت: هر چه تعداد دفعات سزارین شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به مشکلات جفت بیشتر می‎شود (از جمله پلاسنتا آکرتا یعنی زمانی که جفت بیش از اندازه عمیق و محکم به دیواره رحم متصل می‎شود و جفت سر راهی که در آن جفت بخشی یا تمام گردن رحم را می‎پوشاند).
 • آسیب‎‎های مثانه: این مشکل که در سزارین‎های اولیه محتمل اما غیر معمول هستند با تکرار سزارین افزایش می‎یابد. افزایش این خطر به این دلیل است که بافت زخم‎هایی که در دفعات پیشین شکل گرفته است ممکن است مثانه را به رحم متصل کرده باشد.
 • خونریزی سنگین: ممکن است خونریزی سنگین پس از هر عمل سزارینی پیش بیاید. خطر خونریزی شدید با بالا رفتن تعداد دفعات سزارین زیاد می‎شود. خطر نیاز به هیسترکتومی – برداشتن رحم – برای کنترل خونریزی شدید تهدید کننده زندگی نیز با افزیش تعداد تکرار سزارین‎ها افزایش می‎یابد.

عوارضی که با هر بار تکرار سزارین چندین برابر افزایش دارد

خونریزی های جدی: این خطر در همه ی سزارین ها تا حدی وجود دارد.اما با هر بار تکرار سزارین این خطر بیشتر می شود.معمولا علت آن چسبندگی جفت در محل بخیه های قبلی می باشد.

 • برداشتن رحم: گاهی در سزارین های تکراری آن قدر میزان خون ریزی افزایش می یابد که پزشک برای قطع خونریزی مجبور می شود که رحم را خارج کند.
 • آسیب به اعضای لگنی مثل مثانه: اگرچه این خطر در سزارین اول هم وجود دارد، ولی در سزارین های تکراری به دلیل چسبندگی های نا منظم مثانه به رحم جداسازی مثانه از رحم با سختی و خطر زیادی روبرو خواهد بود که گاها نتیجه ی آن آسیب به مثانه است.
 • اختلال در بارداری مجدد: شانس بارداری در افرادی که سزارین مکرر کرده اند کمتر است. چون برش های مکرر در دیواره رحم یک نقص محسوب می شودکه می تواند با روند لانه گزینی جنین تداخل کند.
 • مشکلات جفتی: در سزارین های بعدی این خطر وجود دارد که جفت در محل سزارین قبلی لانه گزینی کرده و بسیار عمیق به داخل دیواره رحم نفوذ کند. که این موضوع باعث خونریزی سنگین حین عمل و حتی گاهی برداشتن رحم می شود.
 • مشکلات دیگر مثل: پارگی رحم و بالابودن اختمال تزریق خون پس از زایمان ، چسبندگی های شدید و دردهای همیشگی و مزمن و یک مشکل اخیر هم “حاملگی نا به جا در محل بخیه و انسزیون قبلی رحم ” هست.

بیشتر بخوانید : لاپاراسکوپی

 

با سزارین چند بچه می توان به دنیا آورد

 • انجام زایمان سزارین با توجه به شرایط مادر و جنین انجام می شود. زیرا ممکن است مادر و یا جنین در شرایطی باشند و یا مادر به دلیل داشتن شرایط خاص بدنی قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد.
 • تکرار هر زایمان سزارین، از زایمان قبلی پیچیده تر است. مطالعات نشان می دهند که پس از سه مرتبه عمل سزارین، خطراتی مادر را تهدید می کند و امکان زایمان طبیعی نیز پس از سه زایمان سزارین وجود ندارد و سزارین سوم و چهارم به دلیل پیچیدگی زیاد باید توسط پزشکی با مهارت و تجربه بالا انجام شود.
 • اینکه چه تعداد می توان سزارین را با ایجاد برش، بر روی برش های قبلی انجام داد، همه با توجه به بدن مادر و شرایط بدنی مادر می باشد.
 • ممکن است برای زایمان سزارین لازم باشد تا جای برش را تغییر داد زیرا دیگر پوست قادر به ترمیم برش ها در آن منطقه نداشته باشد.
 • برای انجام زایمان سزارین نیاز است تا تحت نظر مختصص بود تا فرزند و مادر هر دو بعد از زایمان سالم ممکن است به دلیل آنکه زایمان های قبلی سزارین بوده در برخی از خانم ها چسبندگی رحم ایجاد شود. در این خانم ها به دلیل آن که نمی توان از زایمان طبیعی استفاده کرد باید زایمان سزارین انجام داد.بمانند.

 

آیا می توان چهارمین سزارین و پنجمین سزارین را تجربه کرد؟

زایمان های چهارم و پنجم، با سزارین، به دلیل آن که به رحم برش زده شده است، ممکن است با کمی مشکل انجام شود. ولی می توان به راحتی و با انتخاب بهترین متخصص زنان، زایمان سزارین انجام داد، بدون آن که برای مادر و جنین مشکلی بروز کند. 

 

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

یک پاسخ
 1. خیانتتون رو هیچگاه فراموش نمیکنم خانوم دگتر قیاسی عزیز ..یکسال تحت نظر شما هر ماه دوبار ازمن تو مطبت پول گرفتی که عمل هم تو بککنی ولی موقع عمل که رفتم نامه بگیرم برم بستری بیمارستان گفتن خانوم دکتر رفته سفر ترکیه.یه خودم موندم و کل شهر مراغه چرخید دور سرم..که الان به کدوم دکتر بگم منو عمل کنه ..باشه انشالله پولها برات گوشت تنتون بشن بازم میبینمتون انشالله دنیا گرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا