Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان

یکی از عمل های جراحی جهت از بین بردن و یا برداشتن کیست های تخمدان عمل لاپاراسکوپی است که این عمل همانند هر عمل دیگری نیازمند رعایت مراقبت هایی است که به آن مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان می گویند.

عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان تنها در مواردی صورت می گیرد که کیست های بزرگ تخمدان با مصرف داروها از بین نرفته اند و یا در مواردی دیگر، با گذشت زمان سایز کیست تخمدان ها به گونه ای بزرگ شده است که تنها راه درمانی آن انجام عمل لاپاراسکوپی و همچنین مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان است.

توجه داشته باشید که دوره نقاهت بعد از انجام این عمل جراحی در هر فردی با توجه به نوع و شدت کیست متفاوت است.

از مهم ترین نکاتی که پس از انجام عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان باید به آن توجه داشته باشید مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان است.

لاپاراسکوپی

مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

لازم است در ابتدا این نکته را ذکر نماییم، اغلب افرادی که عمل جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان را انجام می دهند، عوارضی همانند احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم را تجربه می کنند. این افراد این امکان را دارند تا برای تسکین دردهای خود با مشورت دکتر خود، از مسکن های آرامش بخش کمک بگیرند.

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان، نخوابیدن به روی شکم به مدت یک هفته است.

در روز های پس از انجام جراحی خود بایستی استراحت نسبی داشته باشید. توجه داشته باشید که به علت نوع عمل، در مواردی ممکن است شما حس کنید که شکمتان بزرگتر شده است، باید بگوییم که این حس کاملا طبیعی است و به هیچ عنوان نباید به شکم خود فشاری وارد کنید.

همچنین در هنگام دستشویی بایستی از توالت فرنگی استفاده کنید زیرا که توالت ایرانی ممکن است به شکم و یا بخیه های شما فشار وارد کند.

ورم ناحیه شکم شما پس از گذشت چند روز و با انجام مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان بهبود میابد و شما پس از آن به راحتی میتوانید به شروع فعالیت های روزمره خود بپردازید.

پیشنهاد می کینم برای تسکین دردهای خود از دوش آب گرم و پیاده روی های آهسته کمک بگیرید.

از دیگر مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی که باید به آن توجه داشته باشید، عدم استفاده از غذاهای سفت و دارای نفخ است.

از دیگر نکات و مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

  • در صورت بروز مواردی همانند: تنگی نفس، سرفه، درد قفسه سینه شدید، ستفراغ و تهوع و یبوست سریعا با پزشک خود تماس حاصل نمایید.
  • در صورت مشاهده خونریزی در ناحیه زخم خود، در  اولین فرصت با پزشک خود تماس بگیرید.
  • در صورتی که دمای بدن شما به طور غیر طبیعی بالا رفت با پزشک خود تماس بگیرید واین موضوع را اطلاع دهید.
  • تا یک ماه از بلند کردن و یا جابه جا کردن اجسام سنگین جددا خودداری کنید.
  • تا یک هفته پس از انجام عمل خود از حمام کردن امتناع کنید.
  • با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده، مرتبا زخم خود را شست و شو دهید.
  • تا زمان تایید پزشک خود از رانندگی کردن خودداری کنید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا