Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.

نفخ بعد از لاپاراسکوپی به چه علت است؟

برخی مواقع پزشکان برای تشخیص بیماری ها، به صورت ماهیانه و یا سالیانه از روش های تشخیصی متعددی استفاده می کنند. برخی مواقع استفاده از این روش ها می تواند عوارض و مشکلاتی را برای افراد در پی داشته باشد که البته این مسائل قابل حل هستند و می توان با انجام اقدامات خاصی عوارض این جراحی‌ها را از بین برد. نفخ بعد از لاپاراسکوپی یکی از این مشکلات است.

امروزه یکی از انواع جراحی های که برای تشخیص بیماری ها انجام می شود لاپاراسکوپی است که طی آن پزشک اندام ها شکمی را بررسی کرده و در صورت ابتلا به بیماری طی این جراحی بیماری را تشخیص می دهد. لاپاراسکوپی از جمله جراحی های تشخیصی به شمار می ‌آید که می تواند بعد از انجام آن مشکلاتی همچون نفخ شکم را برای برخی از افراد به دنبال داشته باشد.

در ادامه می خواهیم این عمل را بهتر شناخته و علت نفخ شکم بعد از لاپاراسکوپی را بیان کنیم. همچنین می خواهیم بدانیم چگونه می توان نفخ شکم را بعد از این جراحی برطرف کرد و چه روش هایی برای حل مشکل موثر هستند. با ما همراه باشید.

علت نفخ شکم بعد از لاپاراسکوپی

همانطور که گفته شده هنگام عمل لاپاراسکوپی چند برش کوچک بر روی شکم ایجاد می شود تا پزشک بتواند نقاط داخلی شکم را بررسی کرده و بیماری ها را تشخیص دهد. برای آنکه پزشک بتواند به داخل شکم دید بهتری داشته باشند از گاز دی اکسید کربن برای پرکردن شکم استفاده می کند.

این گاز توسط لوله پمپی که به داخل شکم هدایت می شود وارد شکم خواهد شد و به پزشک در تشخیص بیماری ها کمک می کند. اغلب بعد از اتمام کار این گاز از شکم خارج شده و تخلیه می شود؛ اما در برخی مواقع ممکن است گاز دی اکسید کربن در شکم باقی مانده و نفخ ایجاد کند و برای افراد دردناک باشد. این مسئله می ‌تواند بستگی به مهارت و سابقه کاری پزشک نیز داشته باشد.

اگر به دنبال پزشکی ماهر و با تجربه برای انجام این جراحی هستید که بتوان شما را نسبت به کم عارضه بودن جراحی مطمئن کند ما دکتر قیاسی را به شما معرفی می کنیم. ایشان با داشتن مهارت و سابقه فراوان در این حوزه می توانند تشخیص درستی داشته و به کاهش عارضه بعد از جراحی لاپاراسکوپی کمک کنند.

روش های درمان نفخ بعد از لاپاراسکوپی

برای درمان نفخ شکم بعد از جراحی لاپاراسکوپی چند راه حل کلی وجود دارد که هر فردی می تواند آن ها را به کار گرفته و این مشکل را برطرف نماید. برخی از این روش ها استفاده از حوله گرم، راه رفتن، مصرف دارو، ماساژ شکم و انجام تمرینات ورزشی پا است.

استفاده از حوله گرم: هنگامی که شکم دچار نفخ می شود دردی در این قسمت از بدن احساس خواهد شد شما می توانید برای از بین بردن نفخ و تسکین درد حوله را کمی گرم کرده و به مدت ۱۵ دقیقه آن را بر روی شکم بگذارید. استفاده از کیسه آب گرم نیز می تواند برایتان مفید باشد. شما می توانی  هر چند دقیقه این کار را تکرار کنید؛ اما حوله را بیش از ۲۰ دقیقه بر روی شکم نگه ندارید.

راه رفتن و قدم زدن: برای آنکه روده کمی تحریک شده و فعالیت خود را بیشتر کند می توانید مدتی کوتاه و به صورت ملایم راه بروید؛ حتی اگر شده در خانه این کار را تکرار کنید تا نفخ شکم کاهش پیدا کند. این کار می تواند برای درمان یبوست نیز مفید باشد. پیاده روی و راه رفتن را می توانید هر روز در فواصل زمانی معینی تکرار کنید.

مصرف دارو: بعد از عمل پزشک اغلب داروهایی را برای درمان نفخ تجویز می کند که شما باید طبق ملاحظاتی که پزشک بیان می کند این داروها را مصرف کنید. اغلب برای رفع نفخ و عبور گاز داروهایی چون colace و simethicone تجویز می شوند. لازم به ذکر است به هیچ وجه نباید از این داروها بدون اطلاع پزشک استفاده کنید و در صورت مشاهده علائمی چون حالت تهوع و… حتما این مسئله را با پزشک در میان بگذارید.

ماساژ شکم: برای آنکه گاز موجود در شکم راحت تر خارج شود ماساژ شکم بسیار مفید خواهد بود. برای این کار لازم است که با دست چپ به شکم خود مشت آرامی به شکم زده و سپس انگشتانتان را به سمت راست معده برده  و کمی فشار وارد کنید. حال لازم است دست خود را به سمت بالای سینه ببرید و بعد بر روی شکم بچرخانید و به سمت پایین معده بکشید. دقت داشته باشید که نباید در طی انجام ماساژ به معده فشار زیادی وارد شود.

تمرینات ورزشی پا: تمرینات ورزشی پا به تحریک روده و خارج شدن گاز کمک خواهند کرد. برای این کار لازم است به پشت دراز کشیده و زیر زانوهای خود بالش بگذارید. حال زانوها را خم کرده و پاها را به سمت معده بالا بیاورید و ۱۰ ثانیه نگه دارید. این حرکت را چند بار تکرار کنید و روزانه آن را انجام دهید.

سخن نهایی:

در این مقاله تلاش کردیم شما را با جراحی لاپاراسکوپی آشنا کرده و علت نفخ شکم بعد از این جراحی را با شما در میان بگذاریم. همانطور که گفته شد تنها برخی از افراد دچار این عارضه می شوند و در صورت مواجهه با آن می توانند با انجام تمرینات ورزشی خاص و اقدامات به خصوصی این مشکل را حل کنند.

به طور کامل انجام تمرینات ورزشی، ماساژ شکم، مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک، راه رفتن و استفاده از حوله گرم از جمله کارساز ترین روش ها برای رفع نفخ شکم بعد از جراحی لاپاراسکوپی است. امیدواریم این مطالب برایتان مفید و کاربردی بوده باشد.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا