لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

درد ناف بعد از لاپاراسکوپی

یکی از سؤالاتی که بسیار از افراد بعد از عمل لاپاراسکوپی آن را می‌پرسند در خصوص درد ناف بعد از لاپاراسکوپی می‌باشد. به این نکته توجه داشته باشید درد ناف بعد از لاپاراسکوپی یکی از عارضه‌های طبیعی این عمل جراحی خواهد بود. البته به این نکته توجه داشته باشید باید دقت داشته باشید که این درد چگونه است و آیا این درد با علائم دیگری همراه است و یا خیر. به صورت کلی این درد به صورت تکی نمی‌تواند جز عارضه‌های عمل لاپاراسکوپی باشد. در صورتی که درد ناف بعد از لاپاراسکوپی به همراه درد به علت برش ایجاد شده در شکم باشد و یا در کنار عفونت و دیگر علائم خود را نشان ندهد آن را نمی‌توان در دسته عارضه‌های طبیعی لاپاراسکوپی در نظر داشت.

علت درد ناف بعد از لاپاراسکوپی

همان طور که می‌دانیم در روش جراحی لاپاراسکوپی پزشک باید در ناحیه شکم سوراخ‌هایی را ایجاد کند. این برش‌ها در حقیقت حداکثر 1 الی 1.5 سانتی متر خواهند بود. بدون شک می‌دانیم که در این عمل پزشک برای پیدا کردن دسترسی به داخل شکم از وسایلی که به آن‌ها پورت لاپاراسکوپی گفته می‌شود استفاده خواهد کرد. این وسایل جراحی توسط این برش‌ها به داخل شکم می‌روند. این دسته از برش‌ها و یا سوراخ‌ها در نزدیکی ناف خواهند بود که این امر بعد از جراحی می‌تواند باعث بروز درد ناف بعد از لاپاراسکوپی شود.

از دیگر دلایلی که بعد از جراحی متقاضی با درد ناف بعد از لاپاراسکوپی مواجه خواهد شد این است که پزشک در هنگام عمل یک عصب ناحیه ناف را به دام انداخته باشد. در حقیقت این امر در زمانی رخ خواهد داد که پزشک در هنگام ایجاد این برش‌ها و یا بخیه زدن آن‌ها یک تار عصبی را نیز ببرد و یا بخیه بزند. به این نکته توجه داشته باشید در صورت بروز این مشکل جای نگرانی نخواهد بود زیرا با گذشت زمان درد ناف بعد از لاپاراسکوپی از بین خواهد رفت. دلایل بسیار زیادی وجود دارد که می‌تواند باعث بروز این عارضه بعد از عمل شود. علت بروی این عارضه را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:

 • خطای انسانی در هنگام جراحی، به این صورت که جراح به اشتباه یک برش در ناحیه ناف بزند
 • ایجاد آسیب به عصب‌هایی که در اطراف ناف وجود دارند
 • بروز عفونت در محل‌هایی که پزشک برای عبور پورت‌ها تعبیه کرده است
 • درد ناف بعد از لاپاراسکوپی به علت مشکل آندومتریوز

آیا همه کسانی که عمل جراحی لاپاراسکوپی انجام می‌دهند به درد ناف بعد از لاپاراسکوپی مبتلا می‌شوند؟

از دیگر سؤالاتی که ممکن است متقاضیان عمل لاپاراسکوپی با آن مواجه شوند این است که تمامی افراد بعد از عمل با درد ناف بعد از لاپاراسکوپی مواجه می‌شوند؟ پاسخ ساده است! خیر. این درد در همه موارد نشان دهنده عارضه طبیعی این عمل نخواهد بود؛ اما می‌توان آن را در کنار دیگر عارضه‌ها طبیعی شمرد. به این نکته توجه داشته باشید این درد به قدری شایع نمی‌باشد که تمامی افراد بعد از عمل باید منتظر آن باشند! ممکن است برخی از متقاضیان بعد از عمل با درد ناف بعد از لاپاراسکوپی مواجه شوند و برخی دیگر آن را تجربه نکنند.

کاهش درد ناف بعد از لاپاراسکوپی

کاهش درد ناف بعد از لاپاراسکوپی

شما به راحتی می‌توانید درد ناف بعد از لاپاراسکوپی را با استفاده از روش‌های زیر کاهش دهید:

 • استفاده از مسکن‌های ساده اعم از استامینوفن و داروهای کدئین دار می‌تواند در کاهش درد ناف بعد از لاپاراسکوپی تأثیر داشته باشد
 • استفاده از کیسه آب ولرم بر روی ناحیه ناف از دیگر روش‌هایی است که شما می‌توانید درد خود را کاهش دهید
 • در هنگام استراحت بهتر است به پشت خود دراز بکشید و زانوهای خود را به آرامی به حالت 90 درجه خم کنید. بعد از این عمل مجدداً پاهای خود را با احتیاط به حالت اولیه بازگردانید
 • هر یک ساعت شما می‌توانید 15 دقیقه به آرامی در اطراف خانه راه بروید
 • برای کاهش درد ناف بعد از لاپاراسکوپی بهتر است تنفس خود را آرام و عمیق کنید
 • بهتر است از کسی درخواست کنید تا به آرامی و به صورت دورانی پشت شما را ماساژ دهد
 • توصیه تیم پزشکی در خصوص درد ناف بعد از لاپاراسکوپی

همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم درد ناف بعد از لاپاراسکوپی برای تمامی افرادی که متقاضی این عمل جراحی هستند به وجود نخواهد آمد. در بسیاری از موارد این درد اهمیت خاصی نخواهد داشت. این در حالی است که اگر این درد به همراه دیگر علائمی مانند تهوع استفراغ، تب، قرمزی پوست، افزایش ضربان قلب و… به وجود آید بهتر است هر چه سریع‌تر با پزشک خود مشورت کنید. لازم به ذکر است اگر تهوع استفراغ، تب، قرمزی پوست، افزایش ضربان قلب و… به صورت مداوم وجود داشت و حتی بیشتر از حالت عادی بود بهتر است این درد را جدی بگیرید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا