Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

خونریزی غیر طبیعی رحم

 خونریزی غیر طبیعی رحم در حالی اتفاق می افتد که  خونریزی به صورت ناگهانی در رحم شما بروز پیدا کند و یا در دوران قاعدگی خونریزی سنگینی را تجربه کنید. بدون شک می‌دانیم که در شرایط نرمال، رحم مقداری خونریزی در دوره پریود خواهد داشت که به صورت محدود می‌باشد. خونریزی غیر طبیعی رحم می‌تواند در هر سنی  و به دلایل مختلفی خود را نشان دهد. نتیجتا می بایست در آگاهی در این خصوص ایجاد شود. در ادامه شما را با خونریزی غیر طبیعی رحم بیشتر آشنا خواهیم کرد. 

دلایل خونریزی غیرطبیعی رحم

خونریزی غیر طبیعی رحم دارای دلایل متنوعی می‌باشد. در صورتی که علائمی اعم از خونریزی واژن، لکه بینی در بین دوره‌های پریود، خونریزی شدید در دوران پریودی، طولانی شدن دوره پریود، خونریزی بعد از یائسگی و… را تجربه کردید بدون شک شما با خونریزی غیر طبیعی مواجه شده‌اید و بهتر است برای بررسی دلایل آن به سراغ پزشک بروید. این مشکل با به هم زدن تعادل هورمونی بدن خود را نشان می‌دهد. برخی از دلایل بروز این عارضه عبارت‌اند از: 

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

یکی از دلایلی که می‌تواند باعث بروز خونریزی غیر طبیعی رحم شود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک می‌باشد. این سندروم باعث به هم زدن تعادل میان هورمون‌های جنسی زنان می‌شود. افرادی که با این بیماری مواجه می‌شوند دچار پریودهای نامنظم خواهند شد. 

آندومتریوز

یکی دیگر از عارضه‌های که می‌تواند باعث بروز خونریزی‌های غیر طبیعی شود رشد داخلی رحم در خارج آن می‌باشد که به اصطلاح به آن آندومتریوز می‌گویند. لازم به ذکر است این امر ممکن است در بخش‌های دیگری اعم از تخمدان‌ها نیز رشد پیدا کند. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند با خونریزی‌های شدیدی در دوران پریود خود مواجه می‌شوند. درمان آندومتریوز باعث برطرف شدن خونریزی غیر طبیعی رحم می شود.

خونریزی غیر طبیعی رحم آندومتریوز

پولیپ رحم

به وجود آمدن این بیماری هنوز به صورت کامل مشخص نشده است. اما پولیپ رحم همراه با رشد توده‌ای کوچک در رحم به وجود می‌آید. اما می‌دانیم که این بیماری تحت تأثیر نوسان‌هایی است که استروژن از خود نشان می‌دهد. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند خونریزی غیر طبیعی رحم را به صورت لکه بینی در میان دو پریود خود مشاهده خواهند کرد. 

فیبروئید رحم

از دیگر دلایلی که می‌تواند باعث بروز خونریزی غیر طبیعی رحم شود فیبروئید رحم می‌باشد. این بیماری نیز توده‌های بسیار کوچک در رحم می‌باشند که بر ریو پوشش داخلی رحم و یا ماهیچه‌های آن به وجود می‌آیند. 

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های متنوعی اعم از کلامیدیا و سوزاک و.. می‌توانند از راه تماس جنسی انتقال داشته باشند. این دسته از بیماری‌ها می‌توانند باعث بروز خونریزی‌های غیر طبیعی رحم باشند. خونریزی‌هایی که بعد از این بیماری‌ها مشاهده می‌کنید معمولاً خود را بعد از رابطه جنسی خود را نشان می‌دهند. البته این بیماری علاوه بر خونریزی باعث بروز زخم و التهابات ناشی از بیماری نیز خواهد بود.

بارداری

یکی از اصلی‌ترین علت‌های خونریزی غیر طبیعی می‌تواند بارداری باشد. زیرا یکی از علائم اولیه بارداری خونریزی غیر طبیعی رحم می‌باشد. در صورت صلاح دید پزشک معالج، می توان روش های جلوگیری از بارداری برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم انجام داد.

تفاوت خونریزی غیر طبیعی رحم و خونریزی بعد از هیسترکتومی چیست؟ در اینجا می توانید مطالعه کنید.

نحوه تشخیص خونریزی غیرطبیعی رحم

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد آن را در ذهن خود دارند نحوه تشخیص خونریزی غیر طبیعی رحم می‌باشد. در صورتی که شما برای این امر به پزشک مراجعه کنید، در مرحله اول پزشک در خصوص سوابق بیماری‌های شما و چرخه قاعدگی شما سؤال‌های متفاوتی خواهد پرسید. این پرسش‌ها به پزشک کمک می‌کند تا از بروز مشکلاتی اعم از سندروم تخمدان و… باخبر شود. لازم به ذکر است در صورتی که شما از قرص‌های مخصوص اعم از قرص‌های ضدبارداری و غیره مصرف می‌کنید باید در این جلسات آن را با پزشک خود در میان بگذارید. اما به صورت کلی روش‌هایی که می‌توان این عارضه را تشخیص داد عبارت‌اند از:

سونوگرافی

بدون شک پزشک برای داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص رحم شما و وضعیت اندام‌های باروری شما برایتان سونوگرافی تجویز خواهد کرد. با استفاده از سونوگرافی پزشک متوجه خواهد شد که توده‌های اضافه و یا وضعیتی غیر عادی در رحم شما وجود دارد و یا خیر! خونریزی غیر طبیعی رحم که داخلی می‌باشد از این روش تشخیص داده می‌شود.

آزمایش خون

از دیگر روش‌هایی که می‌توان سطح هورمون‌ها و گلبول‌های قرمز بدن را مورد بررسی قرار داد استفاده از آزمایش خون می‌باشد. همان طور که در بالاتر به این موضوع اشاره کردیم سطح هورمون‌ها یکی از دلایلی است که می‌تواند باعث بروز خونریزی غیر طبیعی باشد. در صورتی که شما با خونریزی شدید و طولانی مواجه شده باشید پزشک برای داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص سطح هورمون‌های شما برای شما آزمایش خون تجویز می‌کند. 

بیوپسی آندومتر

در صورتی که دلیل بروز خونریزی غیر طبیعی رحم بروز توده‌های غیر طبیعی در دیواره رحم باشد و یا این دیواره ضخیم‌تر از حد طبیعی خود باشد پزشک برای بیمار خود از بیوپسی استفاده خواهد کرد. در حقیقت این روش باعث می‌شود که پزشک بتواند نمونه‌ای از بافت رحمی داشته باشد. 

دردهای خونریزی غیرطبیعی

درمان خونریزی غیر طبیعی رحم

امروزه گزینه‌های بسیار متنوعی برای درمان خونریزی غیر طبیعی رحم به وجود آمده است. در بسیاری از موارد پزشک تشخیص می‌دهد که خونریزی‌هایی که در دوران نوجوانی به وجود می‌آیند نیازی به درمان‌های پی در پی و یا پیگیری‌های جدی ندارند. در حقیقت بدن در دوران بلوغ خود نیازمند به زمان بیشتری می‌باشد تا بتواند هورمون‌های خود را به تعادل برساند. درمان مناسب برای این عارضه به ریشه و دلیل آن بستگی خواهد داشت. پزشک معالج شما با توجه به شرایطی که دارید روش‌های متنوعی را می‌تواند اجرا کند. به صورت کلی روش‌های درمانی برای این عارضه عبارت‌اند از:

  • دستگاه داخل رحمی (IUD)
  • قرص‌های ضد بارداری
  • D&C یا دیلاتاسیون و کورتاژ
  • هیسترکتومی
  • ابلیشن آندومتر

در ادامه، برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره روش هیسترکتومی می توانید توضیحات دکتر گیتی قیاسی، متخصص زنان زایمان را مشاهده کنید.

سخن آخر

یکی از عارضه‌هایی که ممکن است بسیاری از افراد با آن مواجه شوند خونریزی غیر طبیعی رحم می‌باشد. این عارضه می‌تواند بر روی زندگی زناشویی و یا حتی زندگی معمولی فرد تأثیرات منفی بر جای بگذارد. در صورتی که با علائم خونریزی غیر طبیعی مواجه شدید بهتر است هر چه زودتر به سراغ متخصص زنان بروید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا