Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

جای برش عمل لاپاراسکوپی

جای برش عمل لاپاراسکوپی یکی از نگرانی‌های شایع در میان افراد است که این جراحی را انجام داده‌اند. بروز این مشکل یکی از عوارض‌های رایج جراحی لاپاراسکوپی است اما شدت آن بیشتر به نوع جراحی و مهارت پزشک بستگی دارد. در این جراحی برش‌های کوچک و جزئی ایجاد می‌شود و نیازی نیست که بیماران در خصوص این موضوع نگرانی داشته باشند. یکی از چالش‌های دیگر در این جراحی بررسی نحوه بهبود برش پس از انجام بخیه است. در برخی موارد لازم است که برای بهبود سریعا‌تر برش و بستن آن، بخیه‌هایی رو این ناحیه ایجاد گردد. جای بخیه لاپاراسکوپی معمولا در مدت زمان کوتاهی ازبین می‌رود. میزان بخیه برای بستن جای برش عمل لاپاراسکوپی با توجه به نوع عمل تعیین خواهد شد.

اگر قصد انجام این جراحی را دارید و در زمینه چگونگی درمان جای زخم عمل لاپاراسکوپی و میزان ماندگاری آن دچار نگرانی‌ شده‌اید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به نکاتی در مورد برش‌های جراحی و روش‌های بهبود آن اشاره خواهیم کرد.

جای برش عمل لاپاراسکوپی ماندگار است؟

برای انجام عمل لاپاراسکوپی لازم است که در برخی نقاط بدن، برش‌هایی ایجاد شود. میزان برش با توجه به نوع عمل تعیین خواهد شد. معمولا برای انجام این دسته از اعمال جراحی، از برش‌های کوچک و جزئی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، پزشک به جای ایجاد یک برش‌ بزرگ، از روش‌های کم تهاجمی‌تر استفاده می‌کند. برش‌های جراحی لاپاراسکوپی معمولا با استفاده از ابزار‌های خاصی ایجاد می‌شوند و به دلیل جزئی بودن آن‌ها، در مدت زمان بسیار کوتاهی از بین می‌روند. در واقع یکی از مهم‌ترین مزیت‌های جراحی لاپاراسکوپی ایجاد برش‌های کوچک با طول دوره نقاهت بسیار کوتاه است. این مزیت باعث می‌شود که بیمار در مدت زمان کوتاه‌تری بهبود یابد و جای اسکار کمتری در بدن داشته باشد.

بیشتر بخوانید : لابیاپلاستی

روش درمان جای برش عمل لاپاراسکوپی

از بین رفتن جای برش عمل لاپاراسکوپی در بیماران به حداکثر یک سال زمان نیاز دارد. لازم است که بیمار برای بهبود کافی و کاهش طول دوره درمان برخی نکات مهم را رعایت کند. یکی از موارد مهم در مراقبت از زخم‌ها و درمان آن، استفاده از یک رژیم غذایی سالم و فاقد مواد مضر در آن است. داشتن الگوی غذایی مناسب علاوه‌بر بهبود سریع‌تر زخم‌ها به حفظ سلامت جسمانی بدن افراد نیز کمک شایانی خواهد کرد. معمولا با استراحت کامل و عدم قرار گرفتن جای برش در مقابل نور مستقیم خورشید، طول دوره بهبودی کاهش پیدا می‌کند و جای برش‌ها در مدت‌زمان سریع‌تری ازبین می‌رود.

لازم است که بیماران برای جلوگیری از بروز عفونت‌ در محل زخم‌ها، مراقبت‌های بهداشتی را به‌خوبی رعایت کنند و هر چند وقت یک‌بار مطابق با نظر پزشک محل برش را با مواد شوینده مناسب، تمیز کنند. یکی از موارد مهم در کنترل فرآیند بهبود جای برش در بیماران، مراجعه به پزشک و انجام معاینه است‌. محل برش و زخم‌ها باید در مدت زمان معینی تحت معاینه پزشک متخصص قرار گیرند.

در صورتی که بعد از استحمام، مشکلاتی در محل برش‌ها ایجاد شد، لازم است که بیمار برای بررسی علت بروز این عارضه با پزشک مشورت کند. ایجاد حساسیت، قرمزی و تورم در این ناحیه از مواردی است که باید حتما به پزشک معالج اطلاع داده شود.

لاپاراسکوپی تشخیصی
لاپاراسکوپی تشخیصی

طول برش عمل لاپاراسکوپی چقدر است؟

طول برش‌های جراحی لاپاراسکوپی بین یک چهارم تا نیم اینچ متغیر است. طول برش‌های این جراحی معمولا کوچک و جزئی است و میزان آن با توجه به نوع جراحی تعیین خواهد شد. در برخی موارد برای انجام عمل، لازم است که ۳ الی ۷ برش رو محل مورد نظر ایجاد گردد. برای مثال عمل لاپاراسکوپی کیسه صفرا به ۴ برش کوچک و استاندارد برای جراحی نیاز دارد. این موضوع در حالی است که برای‌ جراحی لاپاراسکوپی فتق، پزشک به ۳ برش کوچک و جزئی احتیاج خواهد داشت. فرآیند ایجاد برش در این عمل به کمک لاپاراسکوپ انجام می‌شود.

در برخی موارد پزشک برای انجام جراحی لاپاراسکوپی، برش‌هایی به طول ۲ تا ۴ سانتی‌متر را روی شکم بیمار ایجاد خواهد کرد. طول برش‌ها در هر یک از بیماران متغیر خواهد بود و معمولا متناسب با نوع جراحی اندازه آن‌ها تعیین می‌شود.

خلاصه مقاله

ماندگاری جای برش عمل لاپاراسکوپی یکی از چالش‌های مهم افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند. بسیاری از بیماران پس از انجام این عمل نگرانی‌هایی در زمینه نحوه درمان جای برش عمل لاپاراسکوپی خواهند داشت. این عمل معمولا با برش‌های کوچک و جزئی انجام می‌شود که در نتيجه طول دوره بهبودی جای بخیه لاپاراسکوپی بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های جراحی خواهد بود. بهبودی کوتاه مدت، کاهش طول دوره نقاهت و عدم ماندگاری دائمی جای زخم عمل لاپاراسکوپی از جمله مزایای مهم این جراحی است.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا