Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است؟ این پرسش یکی از سؤالات متداول بیمارانی که از روش‌های لاپاراسکوپی استفاده می‌کنند.

ایجاد خونریزی یکی از موارد مهمی است که بیشتر افراد در دوران جراحی لاپاراسکوپی آن را تجربه می‌کنند. ممکن است بروز این وضعيت در افراد امری طبیعی تلقی شود اما در برخی موارد نوع شدیدی از این عارضه در بدن بیماران ایجاد می‌شود. در برخی موارد، احتمال خونریزی بعد از لاپاراسکوپی به صورت شدید، بسیار نادر خواهد بود. در صورتی که خونریزی به میزان کم و جزئی ایجاد شود، این امر طبیعی می‌باشد.

چالش خونریزی بعد از لاپاراسکوپی

خونریزی پس از جراحی لاپاراسکوپی، یکی از چالش‌های مهم برای بسیاری از بیماران است و عده‌ای به سبب بروز این وضعیت از انجام لاپاراسکوپی صرف نظر می‌کنند. اگر جراحی لاپاراسکوپی انجام داده‌اید و در خصوص خونریزی‌های پس از آن دچار نگرانی‌ شده‌اید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به نکاتی در زمینه علت خونریزی بعد از لاپاراسکوپی اشاره خواهد شد.

علت خونریزی بعد از لاپاراسکوپی

 خونریزی در افرادی که جراحی لاپاراسکوپی انجام داده‌اند در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. در برخی موارد بروز این عارضه امری طبیعی خواهد بود. در ادامه به بررسی علت‌ خونریزی بعد از لاپاراسکوپی در بیماران می‌پردازیم:

 • بخیه زدن نقاط برش خورده به شیوه نادرست
 • مسدودسازی نادرست رگ‌ها
 • ایجاد آسیب به محل برش‌ها
 • ایجاد عفونت در مثانه بیمار
 • ایجاد آسیب به بافت واژن
 • برقراری رابطه جنسی
 • شست‌و‌شوی واژن
 • استفاده از پد تامپون
 • عفونت در بخش‌های بخیه خورده
 • پاره شدن بخیه یا ایجاد آسیب به آن
 • مصرف دارو‌
 • ایجاد هیسترکتومی سوپراسرویکال در بیماران
خونریزی بعد از لاپاراسکوپی خطرناکه؟

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی خطرناکه؟

بروز خونریزی در افراد ممکن است امری طبیعی تلقی شود اما در مواردی که شدت این عارضه دوچندان باشد، ممکن است وضعیت خطرناکی را برای بیماران ایجاد کند. ایجاد خونریزی جزئی در محل برش‌ها طبیعی است و بیماران نباید در صورت مشاهده میزان کمی از خونریزی در نقاط برش‌ خورده نگران شوند، همچنین بروز لکه‌ بینی بعد از لاپاراسکوپی در این دوره جزء عوارض جانبی این روش به‌شمار می‌رود و معمولاً پس از پایان دوره نقاهت برطرف خواهد شد.

در صورتی که شدت خونریزی غیرطبیعی باشد، لازم است که بیمار برای تشخیص مشکلات ناشی از اين عارضه به پزشک متخصص مراجعه کند. در برخی موارد، خونریزی بیمار بیشتر از میزان خونریزی در دوران قاعدگی است. این وضعیت ممکن است نشانه‌ای برای ایجاد وضعیت غیرطبیعی بعد از انجام لاپاراسکوپی باشد.

در بسیاری از افراد، خونریزی بعد از لاپاراسکوپی شدت پیدا می‌کند و ممکن است بیماران در صورت قرار دادن یک پد بهداشتی، در مدت زمان کمتر از یک ساعت تمامی بخش‌های آن را در اثری خونریزی شدید، خیس کنند. تمامی این موارد بیانگر این وضعیت غیرطبیعی بعد از انجام جراحی لاپاراسکوپی است و توصیه می‌شود که بیماران برای کنترل این روند به پزشک متخصص مراجعه کنند.

خونریزی بعد از لاپاراسکوپی چگونه درمان کنیم؟

 بروز خونریزی بعد از لاپاراسکوپی واژن در ۷ الی ۱۰ روز ابتدایی طبیعی است و حتی ممکن است این امر تا چند هفته نیز به طول بیانجامد. در برخی موارد، بروز خونریزی در بدن بیماران به قدری شدید است که برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر، لازم است که بیمار به پزشک مراجعه کند. پزشک با بررسی شدت این عارضه، روش‌های درمانی مختلفی را برای بیمار در نظر می‌گیرد.

برای جلوگیری از بروز این عارضه و کاهش شدت آن سلامت جسمانی بیمار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، همچنین پزشک، نوع دارو‌های مصرفی بیمار را بررسی می‌کند. برقراری روابط جنسی از دیگر مواردی است که احتمال خونریزی بعد از لاپاراسکوپی را افزایش می‌دهد. ممکن است پزشک با بررسی شدت خونریزی، تدابیر مختلفی درخصوص روند رابطه جنسی برای افراد در نظر بگیرد.

خلاصه مقاله

بسیاری از بیمارانی که جراحی لاپاراسکوپی انجام داده‌اند، نگرانی‌هایی نسبت به بروز عوارض شایع بعد از انجام آن دارند. خونریزی بعد از لاپاراسکوپی یکی از مشکلات رايج و چالش‌های همیشگی افرادی است که از این روش استفاده می‌کنند. در صورتی که میزان خونریزی جزئی و در حد لکه بینی باشد، این امر طبیعی خواهد بود. در برخی موارد شدت خونریزی در بدن افراد دوچندان است. لازم است که بینار برای کنترل این وضعیت به پزشک متخصص مراجعه کند.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

یک پاسخ
 1. من دو هفته است جراحی لاپاراتومی کیست سولید کردم و لک و خونریزی ضعیف در حد قطره دارم و آیا این حالت طبیعی است و شیاف اسفاده کنم برای مسکن مشکلی پیش نمیاد و ایا روز پریود خودم تغیر میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا