Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

ورزش بعد از عمل هیسترکتومی

ورزش بعد از عمل هیسترکتومی برای کاهش عوارض ناشی از این عمل و تسریع دوره بهبودی انجام می‌شود. تمرینات هوازی و سایر تمرینات ورزشی جزو تمریناتی هستند که پس از این جراحی توصیه می‌شوند. شما برای این که به نتایج دلخواه خود برسید و جراحی هیسترکتومی را به خوبی پیش ببرید، به ورزش بعد از عمل هیسترکتومی نیاز دارید. حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که مناسب‌ترین ورزش بعد از انجام عمل هیسترکتومی کدام است؟ چه تمرینات تنفسی باید انجام شوند و تمرینات قدرتی پس از این جراحی چه تمریناتی هستند؟ در ادامه می‌خواهیم به معرفی تمرینات مربوط به گردش خون، تقویت عضلات، تمرینات قدرتی و تمرینات تنفسی بعد از هیسترکتومی صحبت کنیم.

ورزش مناسب پس از جراحی هیسترکتومی

تمامی ورزش‌هایی که به نوعی باعث تحرک بدن بشوند، می‌توانند جزو بهترین ورزش بعد از عمل هیسترکتومی باشند. ورزش‌هایی که عضلات را تقویت می‌کنند، تمریناتی که باعث افزایش قدرت جسمانی بیمار می‌شوند و تمرینات تنفس و هوازی و تمرینات مربوط به گردش خون باید پس از هیسترکتومی انجام شوند. ورزش بعد از عمل هیسترکتومی باعث برگشت سریع بیمار به زندگی عادی خود خواهند شد. به عنوان نکات مراقبتی پس از عمل هیسترکتومی باید به این ورزش‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از مهم‌ترین انواع ورزش‌ها بعد از این عمل مهم در ادامه معرفی شده‌اند:

تمرین‌های تنفس عمیق

برای این که روند بهبودی پس از هیسترکتومی را تسریع دهید، باید با ورزش بعد از عمل هیسترکتومی که مخصوص تنفس هستند، آشنا باشید. از جمله ورزش‌های هوازی مهم، تمرینات تنفس هستند که در بهبودی بیمار نقش چشمگیری را ایفا می‌کنند. بلافاصله پس از این که عمل را انجام دادید، باید تمرینات هوازی و تمرینات مخصوص تنفس را شروع کنید. برای انجام این کار لازم است که به پشت بدن بخوابید و به اندازه عرض شانه پای خود را باز کنید. سپس کف دستان خود را روی شکمتان قرار دهید و نفس بکشید. برای دم و بازدم لازم است که تا ۴ شماره بشمرید و شکم خود را پر از هوا کنید. سپس هوای موجود در شکم خود را یک دفعه خالی کنید.

تمرین‌های گردش خون

مهم‌ترین ورزش بعد از عمل هیسترکتومی، ورزش مربوط به گردش خون در بدن است. بیمار برای این که لختگی خون در بدن را کاهش دهد، باید این ورزش‌ها را انجام دهد. برخی از مهم‌ترین ورزش‌ها برای گردش خون بهتر در بدن پس از عمل هیسترکتومی عبارتند از:

شنا: یکی از بهترین ورزش‌ها برای بهبود گردش خون بدن، شنا کردن است. این ورزش به مفاصل بدن فشار نمی‌آورد که هیچ، باعث می‌شود که عضلات آزادانه فعالیت کنند. در نتیجه خون از مغز تا کف پا به خوبی گردش خواهد داشت و با لخته شدن همراه نخواهد بود.

پیاده روی: ورزش دیگری که پس از عمل هیسترکتومی پیشنهاد شده است، پیاده روی است. پیاده روی ورزشی ساده است و هیچ گونه اختلالی در عملکرد بدن ایجاد نمی‌کند. پس به خوبی گردش خون را بهبود خواهد داد.

حرکت خم کردن زانو: برای انجام این حرکت باید روی زمین بخوابید و پاهای خود را به داخل بدن یعنی به سمت سینه‌ها ببرید. سپس به حالت ابتدایی برگردید و مجددا حرکت را انجام دهید.

حرکت دوچرخه: حرکت دوچرخه برای روزهای پس از هیسترکتومی مناسب نیست اما یک هفته بعد از عمل می‌توانید این حرکت را انجام دهید. بدین منظور پاهای خود را به سمت بالا حرکت دهید و در نهایت حرکت دوچرخه را انجام دهید.

تمرین‌های قدرتی

ممکن است شما نیز جزو افرادی باشید که پزشکتان توصیه کرده است ورزش بعد از عمل هیسترکتومی را برای تقویت میزان قدرت بدن انجام دهید. در این موارد لازم است که تمرینات قدرتی را بشناسید و آن‌ها را انجام دهید.

البته باید بدانید که خیلی از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که ورزش‌های مربوط به قدرت بدن را به تعویق بیندازند. در هر حال اگر دوست دارید که این تمرینات را انجام دهید، تمرینات کگل برایتان عالی است.  همچنین ورزش‌های تقویت ماهیچه نیز می‌توانند بسیار عالی باشند. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که ممکن است این تمرینات باعث تضعیف رحم بشوند و مشکلات دیگری را برای بدن شما در پی داشته باشند.

ورزش‌‌هایی برای تقویت عضلات

دسته دیگری از ورزش بعد از عمل هیسترکتومی مربوط به ورزش‌هایی است که برای تقویت عضلات هستند. برخی از مهم‌ترین تمریناتی که برای بهبودی سریع پس از جراحی هیسترکتومی باید در نظر داشته باشید، در زیر شرح داده شده‌اند:

1. دراز کشیدن روی پهلو: دراز کشیدن روی پهلو هم می‌تواند برای تقویت کردن عضلات بسیار مناسب باشد و هم برای کاهش درد عضلات! برای انجام این ورزش ابتدا لازم است که روی زمین دراز بکشید و به حالت پهلو بخوابید. حال به صورت افقی یکی از دستان خود را روی زمین دراز کنید و پای مختلف دست خود را به سمت بالا ببرید. اکنون حرکت را به پایان برسانید. دست کم بیست بار باید این حرکت را در طول روز انجام دهید تا تاثیرات آن را ببینید.

2. حرکت پل: برای این که عضلات لگن را تقویت کنید، می‌توانید از حرکت پل استفاده نمایید. معمولا خانم‌ها برای برطرف کردن افتادگی‌های رحمی خود و برای سفت‌تر کردن باسن خود حرکت پل را انجام می‌دهند. برای اجرای این حرکت اولین کاری که باید انجام دهید این است که روی زمین دراز بکشید. سپس کف پای خود را به زمین بچسبانید و در همین حین سعی کنید که باسن خود را آرام از روی زمین بلند کنید. اکنون به حالت عادی برگردید و حرکت را تکرار کنید. با تکرار مداوم حرکت پل می‌توانید دوره بهبود را نصف کنید.

حرکت پل

3. قرار دادن توپ بین دو پا: ورزش دیگر برای از بین بردن عوارض پس از هیسترکتومی، ورزش قرار دادن توپ بین دو پا است. این ورزش بعد از عمل هیسترکتومی می‌تواند نتایج عمل را بسیار عالی کنید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که هر روز ۱۵ بار این تمرین را انجام دهید. برای انجام ورزش توپ بین دو پا ابتدا توپ را بین دو زانوی خود قرار دهید و سپس تلاش کنید تا آن را به قسمت داخلی بدن ببرید. در مرحله بعد توپ را بفشارید و این ورزش را مجدد تکرار کنید.

قرار دادن توپ بین دو پا
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا