Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

عوارض لاپاراسکوپی رحم

عوارض لاپاراسکوپی رحم چیست؟‌ این عوارض تا چه حدی جدی هستند؟ چگونه می‌توانیم عوارض این جراحی را از بین ببریم؟ تمامی افرادی که به هر دلیلی قرار است لاپاراسکوپی را انجام دهند، باید از عوارض آن مطلع باشند. با این که جراحی لاپاراسکوپی روشی نسبتا ایمن است و خطرات چندانی را ایجاد نمی‌کند، اما با عوارضی همچون سوزش، درد، خونریزی، لخته خون، تب و عفونت همراه است. این عوارض اغلب کوتاه مدت هستند و پس از مدتی از بین می‌روند. شما می‌توانید با کمک نکات مراقبتی که در ادامه ذکر می‌شوند، عوارض ناشی از لاپاراسکوپی رحم را کاهش دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید.

عوارض لاپاراسکوپی رحم

عوارضی که پس از لاپاراسکوپی رحم ایجاد می‌شوند، اغلب کوتاه مدت هستند. یعنی با اتمام دوران نقاهت بعد از این عمل جراحی به پایان خواهند رسید. برخی از مهم‌ترین عوارضی که این جراحی با خود به همراه دارد، در ادامه ذکر شده‌اند:

  1. درد: با توجه به این که در فرآیند لاپاراسکوپی رحم بدن شما برش می‌خورد، با از بین رفتن آثار داروهای بی حسی و بیهوشی ممکن است درد را احساس کنید. این درد معمولا در قفسه سینه، شانه و در ناحیه شکم ایجاد شده و پس از چند روز از بین می‌رود. شما برای کاهش درد می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.

2. گلودرد : یکی دیگر از عوارض لاپاراسکوپی رحم، گلودرد است. ممکن است پزشک شما برای انجام لاپاراسکوپی از لوله‌های راه هوایی نای استفاده کند و این منجر به گلو درد بشود. استفاده از آب نبات و چای گرم برای بهبود گلودرد ناشی از لاپاراسکوپی رحم موثر است.

3. خونریزی واژینال و عفونت در واژن: ممکن است هر بیماری به این عوارض مبتلا بشود. خونریزی واژن تا یک هفته الی ده روز بعد از لاپاراسکوپی طبیعی است. در صورتی که خونریزی با ترشحات بد بو همراه شود و شدت زیادی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. در این موارد احتمال می‌رود که بدن شما عفونت کرده باشد.

4. تغییر رنگ ادرار : در ساعات ابتدایی بعد از عمل ممکن است که ادرار شما تغییر رنگ داشته باشد. یعنی از بی‌رنگ بودن به رنگ سبز تغییر کند. این به دلیل استفاده از محلول حاجب در طول جراحی اتفاق می‌افتد و پس از چند ساعت از بین خواهد رفت.

5. سوزش: گاهی اوقات ممکن است بریده شدن اعصاب در ناحیه‌های برش خورده باعث ایجاد سوزش در بدن بشود. سوزش با از بین رفتن زخم از بین خواهد رفت. پس جای نگرانی نیست.

6. متورم شدن شکم : لازم به ذکر است که در طول جراحی لاپاراسکوپی بدن شما با گازهای کربن دی اکسید پر خواهد شد. وجود این گاز می‌تواند عاملی برای پر شدن شکم و تورم آن باشد..

7.تب: برخی از بیماران پس از لاپاراسکوپی ممکن است به تب دچار بشوند. این تب کمی غیر طبیعی است و مدت زمان طولانی در بدن فرد وجود دارد. تب بعد از این عمل به احتمال خیلی بالا نشانه‌ای از عفونت است. پس اگر با تب مواجه شدید، سریعا با پزشک خود در ارتباط باشید.

8. لخته شدن خون: لخته شدن خون یکی از خطرناک‌ترین عوارض لاپاراسکوپی رحم به شمار می‌آید. در اثر انسداد شریان‌های خون پس از این عمل ممکن است خون لخته شود و جلوی گردش خون در بدن را بگیرد. این عارضه منجر به ایجاد کبودی پوستی هم می‌شود و مشکلات پوستی را به دنبال دارد.

9.آسیب رسیدن به روده و مثانه: در لاپاراسکوپی رحم دستگاهی به نام لاپاراسکوپ وارد بدن شده و ممکن است به مثانه و روده آسیب بزند.

علاوه بر عوارض کوتاه مدت، ممکن است شما در بلند مدت دچار ریزش مو، فتق و افتادگی پوست شوید. این جراحی همچنین می‌تواند با نشتی خط منگنه در داخل بدن همراه باشد و به سایر اندام‌ها آسیب برساند. شما باید با انتخاب بهترین دکتر لاپاراسکوپی عوارض ناشی از این عمل را کاهش دهید.

چگونه خطرات لاپاراسکوپی رحم کاهش دهیم؟

ممکن است شما نیز به فکر کاهش خطرات و عوارض لاپاراسکوپی رحم باشید. امروزه پزشکان راهکارهای مختلفی را برای از بین بردن و کاهش عوارض ناشی از جراحی لاپاراسکوپی پیشنهاد کرده‌اند:

1.لاپاراسکوپی نوعی جراحی سرپایی است و نیاز به بستری شدن ندارد. در صورتی که بعد از انجام این جراحی درد داشتید، با کمک داروهای مسکن می‌توانید درد را کاهش دهید. چنانچه درد شما بسیار شدت یافت، باید به پزشک خود مراجعه نمایید.

2.برای این که دچار عفونت بعد از لاپاراسکوپی رحم نشوید، بهتر است از بخیه خود مراقبت کنید. مصرف کرم‌های ترمیم کننده و تعویض پانسمان بخیه راهی موثر در جهت کاهش عوارض لاپاراسکوپی رحم است.

3.انجام ورزش‌های سنگین منجر به باز شدن بخیه‌های شما خواهند شد. پس رانندگی با ورزش‌های سنگین را به دو تا چهار هفته پس از لاپاراسکوپی رحم موکول نمایید.

4.مصرف مایعات، شیر، آب گوشت، آبمیوه، غذاهای حاوی فیبر، سبزیجات، میوه و غذاهای پروتئین دار در دوران نقاهت بعد از لاپاراسکوپی رحم توصیه شده است. در این دوران نباید از نوشیدنی‌های گازدار و غذاهای پر نمک استفاده کنید.

5.برای کاهش خطرات لاپاراسکوپی لوله رحم می‌توانید دوش بگیرید. استحمام منظم برای بهبود زخم، کاهش عفونت و کاهش دوره نقاهت موثر است.

آیا عمل لاپاراسکوپی رحم یک عمل جراحی ایمن است؟

روش جراحی لاپاراسکوپی رحم یک روش جراحی کم تهاجم و ایمن است. در این روش یک ‌دوربین کوچک وارد رحم شده و به پزشک اجازه بررسی مشکلات رحم را می‌دهد. تا به امروز عوارض لاپاراسکوپی رحم چندانی از این جراحی گزارش نشده‌اند. اما عوارض معمولی آن تقریبا هر کدام از متقاضیان را با خود درگیر می‌کنند.

نتیجه گیری

جراحی لاپاراسکوپی روشی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به شمار می‌آید. همانند هر جراحی دیگر، لاپاراسکوپی نیز عوارض خاص خود را دارد. ممکن است در طول دوران نقاهت این جراحی دچار عفونت، خونریزی، تب، درد و سوزش شوید. این عوارض کوتاه مدت هستند و جای نگرانی ندارند. عوارضی همچون ریزش مو، فتق و آسیب‌های پوستی و … از دیگر عوارض لاپاراسکوپی لوله رحم هستند که ممکن است برای بدن خطرناک باشند. شما با انتخاب پزشکی ماهر و باتجربه می‌توانید تا حدودی عوارض این عمل را به حداقل برسانید.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا