Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

 درد و تورم بعد از لابیاپلاستی

درد بعد از لابیاپلاستی یکی از مشکلات رايج در میان افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند. برخی از بانوانی که قصد دارند جراحی لابیاپلاستی را انجام دهند، درخصوص بروز تورم بعد از لابیاپلاستی دچار نگرانی‌‌های بسیاری شده‌اند. ایجاد درد در این جراحی امری طبیعی می‌باشد و معمولا این وضعیت واکنشی به تغییرات صورت‌گرفته در واژن است. در برخی موارد احتمال دارد که این درد شدت بسیاری پیدا کند و مانع انجام فعالیت‌های روزمره و عادی در بانوان شود.

این شرایط معمولا در اثر دلایلی جدی‌تری در بدن ایجاد می‌شود و لازم است که برای بهبود آن، روش‌های درمانی مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. اگر شما نیز قصد دارید جراحی لابیاپلاستی را انجام دهید یا پس از فرآیند این عمل با درد بسیار شدیدی در ناحیه واژن رو‌به رو شده‌اید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه برای پاسخ به سؤالات شما و همچنین ارائه راه‌ حل‌های مناسب برای بهبود این وضعیت، به بررسی علت بروز این عارضه و روش‌های درمانی آن می‌پردازیم.

درد بعد از لابیاپلاستی چقدر است؟

لابیاپلاستی یکی از روش‌های موثر برای تغییر ظاهر لابیا‌های واژن است. بانوانی که این جراحی را انجام می‌دهند، ممکن است مقداری درد در اطراف واژن خود احساس کنند. بروز این وضعيت در افراد امری طبیعی است زیرا این جراحی دارای پیچیدگی بسیاری است و انجام آن به دقت بالایی احتیاج دارد. درد بعد از لابیاپلاستی ارتباط مستقیمی با مهارت و تخصص پزشک در بخیه‌زدن دارد. در مواردی که افراد برای انجام این جراحی به متخصصان متبحر در این زمینه مراجعه می‌کنند، احتمال بروز درد شدید در آن‌ها کاهش پیدا کرده و طول دوره نقاهت آن‌ها کوتاه‌تر خواهد بود. بروز این درد در چند روز ابتدایی هیج مشکلی را ایجاد نمی‌کند و بیماران می‌توانند برای بهبود آن از دارو‌های تسکین‌دهنده‌ای که پزشک برای آن‌ها تجویز کرده است، استفاده کنند.

علت درد بعد از لابیاپلاستی

علت ایجاد درد بعد از لابیاپلاستی، بیشتر به‌جهت آثار جراحی و بخیه‌های موجود در لبه‌های واژن بانوان می‌باشد. در این جراحی لازم است که برای تغییر شکل و اندازه لابیا، برش‌های مختلف بر لبه‌های واژن ایجاد شود. پزشک برای بستن برش‌ها از بخیه استفاده می‌کند. در مواردی که افراد از تخصص و تجربه کافی در این زمینه برخوردار نباشند، ممکن است فرآیند بخیه‌زدن لابیا با مشکلاتی مواجه شود و درد بسیاری را برای بیمار ایجاد کند. در برخی موارد بروز درد در این ناحیه، ناشی از التهاب موجود در لبه‌های واژن است. این التهابات ممکن است به‌صورت تورم شدید و عفونت ظاهر شوند و فرآیند بهبود را با مشکلاتی مواجه سازند.

درمان درد بعد از لابیاپلاستی

پزشک برای درمان درد در بدن بیمارانی که جراحی لابیاپلاستی انجام داده‌اند، مصرف برخی دارو‌های مختلف نظیر قرص‌های مسکن را تجویز می‌کند. بیماران با مصرف دارو‌های مسکن می‌توانند درد‌های ایجاد‌شده در لابیا را کنترل کنند. از دیگر روش‌های مناسب برای کاهش درد در بدن، استفاده از لبا‌س‌های راحت و گشاد است. توحه به این نکته باعث می‌شود که لبه‌های واژن در شرایط دشوار قرار نگرفته و بخیه‌های آن راحت‌تر جوش بخورد. استفاده از مکمل‌های مختلف همچون ویتامین C باعث تسریع روند بهبود بیماران می‌شود. بانوان می‌توانند با مصرف از میوه‌ و سبزیجات تازه، به تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن خود بپردازند. استفاده از پماد‌های ترمیمی باعث کاهش طول دوره بهبودی افراد شده و در یک فرآیند سریع‌تر منجربه جوش‌خوردن بخیه‌های موجود در لابیا می‌شود.

تورم بعد از لابیاپلاستی

از دیگر مشکلاتی که ممکن است افراد پس از انجام جراحی لابیاپلاستی به آن دچار شوند، ایجاد تورم شدید در لبه‌های واژن است. این وضعیت معمولا به‌همراه درد در این قسمت ایجاد می‌شود و ممکن است پس از گذشت چند روز از انجام جراحی، بهبود پیدا نکند. عوامل گوناگونی باعث ایجاد تورم و قرمزی در این ناحیه می‌شود. این عارضه همچون بروز درد در واژن، امری طبیعی است اما توصیه می‌شود که افراد در صورت تداوم این وضعیت، برای جلوگیری از ایجاد مشکلات جدی‌تر، هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند. پزشک با ارزیابی و معاینه لابیا‌ها، عوامل موثر در شدت‌پیدا کردن این عارضه را مورد بررسی قرار می‌دهد.

علت تورم بعد از لابیاپلاستی

عوامل گوناگونی باعث بروز تورم بعد از لابیاپلاستی می‌شوند. این وضعیت معمولا در اثر برخی موارد مهم همچون دستکاری‌کردن نقاط جراحی‌شده، استفاده از لباس نامناسب و عدم رعایت نکات مراقبتی پس از جراحی ایجاد می‌شود. اگر افراد در روز‌های ابتدایی پس از جراحی فعالیت‌های بدنی سنگین داشته باشند ممکن است دچار تورم شدید در ناحیه واژن شوند. داشتن رابطه جنسی در یک ماه اول جراحی و همچنین انجام ورزش‌های مختلفی همچون دوچرخه سواری باعث افزایش میزان عوارض ناشی از جراحی لابیاپلاستی در بانوان خواهد شد. توصیه می‌شود که افراد تا پایان دوره نقاهت و جوش‌خوردن کامل بخیه‌ها به استراحت بپردازند و از ایجاد فعالیت‌های سنگین خودداری کنند

درمان تورم بعد از لابیاپلاستی

لازم است که افراد برای کاهش میزان تورم بعد از لابیاپلاستی، از واردکردن فشار به لبه‌های واژن خودداری کنند. بهتر است برقراری رابطه جنسی به یک ماه پس از جراحی لابیاپلاستی موکول شود. توصیه می‌شود که افراد در صورت بروز تورم شدید و عدم بهبود آن در یک هفته ابتدایی به پزشک معالج خود مراجعه کنند. از دیگر نکات مهم درباره کاهش تورم در بدن این است کا در مدت ابتدایی پس از جراحی از داشتن استحمام طولانی خودداری کنید. عمل به این نکته باعث کاهش احتمال بروز عفونت در این ناحیه می‌شود. لازم است که افراد از زخم‌ها و بخیه‌های موجود در لبه‌های واژن مراقبت کنند. ایجاد آسیب به این ناحیه باعث افزایش طول دوره بهبودی در بانوان خواهد شد.

 نتیجه گیری

تورم بعد از لابیاپلاستی یکی از مشکلات رايج در میان بسیاری از افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند. این شرایط ممکن است به‌صورت ایجاد درد بعد از لابیاپلاستی نیز ظاهر شود و فعالیت‌های روزمره افراد را با اختلالاتی مواجه سازد. ایجاد این وضعيت در بانوان امری طبیعی به شمار می‌رود اما لازم است که در صورت تداوم پیدا‌کردن آن، برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی در بدن بیمار، به پزشک متخصص مراجعه شود.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا