Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی یکی از دغدغه های کسانی است که از این خدمات درمانی استفاده می کنند. در این زمینه بیش از هرچیز شرایط بدنی بیمار و وضعیت او پس از جراحی ارزیابی می شود. این عمل جراحی ساده تر از سایر راهکارهای درمانی اعضای داخلی بدن است و با روش های کم تهاجمی انجام می شود. به همین خاطر دوره نقاهت آن کمتر از سایر روش ها است و بیمار درد و عوارض کمتری را تجربه می کند. در این بخش به بررسی وضعیت راه رفتن بیمار پس از انجام این عمل های جراحی می پردازیم.

بهترین زمان راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی تا یک روز پس از انجام این عمل جراحی بلامانع است. در واقع شما بعد از 24 ساعت از عمل جراحی خود محدودیت کمی برای انجام فعالیت های فیزیکی خواهید داشت. با این وجود همواره توصیه می شود که مراقب سلامت خود باشید و از انجام فعالیت های سنگین و راه رفتن های طولانی در این برهه زمانی خودداری کنید. پس از 24 ساعت از انجام عمل نیازی نیست که بیمار لزوما در رختخواب خود بماند. اما باید به داشتن استراحت کافی پس از انجام عمل دقت داشته باشد.

به طور کلی بیمار 2 روز پس از انجام این عمل جراحی می تواند، فعالیت های روزانه خود مانند کار و تحصیل را از سر بگیرد. اما بهتر است تا مدتی از برداشتن اجسام سنگین خودداری کرده و رانندگی نکند. انجام رانندگی در این دوره به دلیل مصرف داروهای خواب آور و باقی ماندن اثر داروهای بی هوشی خطرناک خواهد بود. بهتر است راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی را نیز به همراه یک فرد و مراقب انجام دهید تا مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

بهترین زمان ورزش بعد از لاپاراسکوپی

اگرچه مریضی که از خدمات جراحی لاپاراسکوپی استفاده کرده پس از 2 روز به شرایط عادی باز می گردد، اما انجام ورزش های سنگین برای این بیماران توصیه نمی شود. بهتر است این افراد تا 2 هفته پس از انجام جراحی هیچ گونه فعالیت ورزشی سنگینی انجام نداده و تحرک شدیدی نداشته باشند. در صورتی که پس از دو هفته درد کمی را احساس کردید، شروع ورزش بی خطر خواهد بود.

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی به عنوان یک ورزش کم خطر توصیه می شود. بهتر است مسیرهای کوتاهی را برای انجام این ورزش هوازی انتخاب کنید. پس از انجام این فعالیت های روزانه، به تدریج میزان تحرک خود را در طول هر روز افزایش دهید. به این ترتیب عوارض عمل جراحی شما نیز به شدت کاهش پیدا می کند. موضوع دیگری که پس از انجام این عمل در خصوص ورزش کردن مورد توجه قرار می گیرد، عدم انجام فعالیت های تعادلی است. بهترین ورزش در روزهای ابتدایی پس از عمل راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی است که به شما کمک می کند سلامت خود را به تدریج به دست آورید.

چه فعالیت هایی را نباید در دوره نقاهت انجام بدهیم ؟

برخی از مهمترین مواردی که پس از انجام این عمل مورد توجه قرار می گیرند به شرح زیر هستند:

1-عدم استفاده از سیگار

2-عدم زیاده روی در فعالیت و تحرک روزانه

3-عدم نوشیدن مایعات گازدار تا 3 روز پس از انجام عمل جراحی

4-عدم مصرف خوراکی های سنگین تا 3 روز پس از عمل جراحی

بهترین روش برای مراقبت از بیماران راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی است که یک فعالیت بدنی کم خطر محسوب می شود. این فعالیت در طول روز به آرامی انجام شده و شرایط بدنی بیمار را بهبود می بخشد.

 نتیجه گیری

راه رفتن بعد از عمل لاپاراسکوپی یکی از مهمترین دغدغه هایی است که بیماران پس از انجام عمل لاپاراسکوپی با آن رو به رو می شوند. بهتر است در این دوره پس از 24 ساعت حتما کمی راه رفته و قدم بزنید. همچنین توجه به نکات مربوط به دوران نقاهت پس از این عمل نیز اهمیت دارد. به همین خاطر به باید و نبایدهایی که در رابطه با شرایط بعد از عمل در این مطلب ذکر کردیم دقت داشته باشید. انجام این عمل گاها عوارضی به همراه دارد که با توجه به دستورات پزشک معالج می توان از شدت آن ها کم کرد.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا