Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

خارش بعد از عمل لابیاپلاستی و درمان آن

“درمان خارش بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟”  یکی از عمده دلایلی که بیماران بعد از عمل زیبایی واژن به کلینیک مراجعه می کنند، شکایت از خارش بعد از عمل لابیاپلاستی است. خارش در مقایسه با دیگر عوارض این جراحی رایج تر بوده، و قابل درمان است. در ادامه این بحث در مورد خارش بعد از عمل لابیاپلاستی صحبت کرده و در مورد روش های درمان آن نیز به طور کامل معرفی کرده ایم:

علت خارش بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

به طور کلی سوزش و خارش بعد از عمل لابیاپلاستی در روز های اولیه بعد از جراحی کاملا طبیعی بوده و در سه روز اول به اوج و شدت خود می‌‌رسد و مشکل جدی محسوب نمی‌شود. مگر اینکه با مشکلات دیگری نظیر خونریزی همراه باشد. این مشکل اغلب در طی 4 هفته اول بعد از جراحی برطرف می‌شود. اما در صورتی که مشکل بعد از یک ماه ادامه دار بوده، باید با پزشک خود مشورت کنید، خارش بعد از عمل زیبایی واژن با یکی از عوامل زیر در ارتباط باشد:

خارش بعد از عمل لابیاپلاستی
 • عفونت: خارش می تواند ناشی از عفونت‌های قارچی و یا باکتریایی باشد. این مورد می توان در اثر قصور پزشکی و یا عدم رعایت نکات مراقبت بعد از عمل لابیاپلاستی باشد. اگر خارش در نتیجه عفونت ایجاد شده باشد، ممکن است با علائم دیگری نظیر ترشحات غیر عادی، سوزش و تب همراه باشد.
 • حساسیت: یکی دیگر از علت‌های خارش بعد از عمل لابیاپلاستی حساسیت و واکنش آلرژیک به داروهای مصرفی است.
 • تحریک جای زخم : ممکن است علت خارش تحریک پوست در اثر برخورد با لباس باشد. به همین جهت پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان به خصوص با الیاف مصنوعی توصیه نمیشود.

درمان خارش بعد از عمل لابیاپلاستی

برای درمان خارش بعد از عمل لابیا لازم است با پزشک خود مشورت نمایید، تا به توجه به وضعیت شما داروی مناسب را تجویز نمایند. در برخی موارد نیاز به مصرف داروی خاصی نبوده، زیرا که خارش طبیعی بوده و خود به خود برطرف می‌شود. اگر خارش در اثر عفونت ایجاد شده باشد، لازم است برای برطرف کردن آن دارو مصرف کنید. لازم به ذکر است که از مصرف خودسرانه دارو ها به شدت پرهیز کرده و فقط مطابق با دستور پزشک دارو مصرف کنید.

انواع داروهایی که برای درمان و رفع این مشکل تجویز می‌شوند، به این شرح است:

نوع داروتوضیحات
داروهای آنتی بیوتیکیکی از آنتی بیوتیک های کاربردی برای رفع خارش مترونیدازول است. این دارو برای رفع  عفونت های قارچی و باکتریایی مورد استفاده قرار ‌می‌گیرد.
شیاف اسید بوریکاین دارو خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی داشته و در درمان عفونت واژن بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پروبیوتیک ها پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفیدی هستند که به تقویت سیستم ایمنی کمک می کنند و در رفع خارش موثر هستند. پروبیوتیک ها بیشتر در محصولات لبنی مثل ماست یافت می‌شوند.
کلیندامایسینکلیندامایسین یکی دیگر از داروهایی است که برای رفع خارش بعد از لابیا توصیه می‌شود. این دارو به صورت واژینال و خوراکی مورد استفاده قرار گرفته و در رفع التهاب موثر است. برای دوز مناسب و نحوه مصرف با پزشک مشورت نمایید.

پیشگیری از خارش بعد از لابیاپلاستی

برای جلوگیری از خارش بعد از جراحی زیبایی واژن نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

 • رعایت بهداشت و خشک و تمیز نگه داشتن زخم جراحی
 • ممنوعیت استفاده از لباسهای تنگ با الیاف مصنوعی 
 • پرهیز از رابطه جنسی تا بهبودی کامل (حداقل برای 6 الی 8 هفته)
 • اجتناب از ورزش‌ها و فعالیت‌های سنگین( جابه جایی اشیا، اسب سواری، دوچرخه سواری)
 • اجتناب از استخر؛ سونا و جکوزی
 • پرهیز از مصرف خودسرانه دارو ها
 • مصرف غذاهای مقوی و نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز
 • پرهیز از سیگار، دخانیات و الکل تا بهبودی کامل
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا