Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی

بعد از انجام عمل لابیاپلاستی در کمتر از 10 درصد جراحی ها احتمال وجود عفونت به دلایل گوناگون از جمله عدم انجام صحیح مراقبت های بعد از عمل برای بانوان وجود دارد. در صورتی که به هر دلیلی دچار عفونت بعد از لابیاپلاستی شدید، می بایست هرچه سریعتر جهت درمان و رفع آن اقدامات لازم را به انجام رسانید چرا که کوتاهی در این خصوص می تواند منجر به بروز مشکلات جدی برای بیمار شود.

علائم وجود عفونت بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از لابیاپلاستی

پس از انجام عمل لابیاپلاستی ممکن است بانوان علائم و نشانه های غیر طبیعی را در محل جراحی مشاهده کنند که یکی از شایع ترین آن ها، وجود عفونت پس از عمل لابیاپلاستی می باشد. بروز عفونت ها خفیف بعد از عمل جراحی در برخی موارد موجب نگرانی نیست اما در مواردی نیز می بایست هرچه سریعتر جهت درمان آن اقدامات لازم را به انجام رساند.

در صورتی که علائم شما با یکی از موارد زیر تطابق داشته باشد می بایست هرچه سریعتر جهت درمان آن به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

احساس ناخوشی، درد و خستگی

وجود خستگی و دردهای ناشی از عمل جراحی در روزهای ابتدایی بعد از عمل لابیاپلاستی امری طبیعی است و پزشک معالج نیز احتمالا مسکن هایی را برای کاهش درد تجویز خواهد کرد. با این حال در صورتی که پس مدت حدود دو تا شش هفته علائم بهبود پیدا نکرد و یا به طور ناگهانی با افزایش خستگی، بی حالی یا درد غیر طبیعی در محل جراحی و کاهش اشتها مواجه شدید، می بایست به پزشک خود مراجعه و احتمال عفونت را بررسی نمایید.

تب و لرز

 به طور کلی بروز تب و لرز برای بیمار بعد از گذشت چند روز از عمل جراحی خبر از وجود عفونت در محل زخم لابیا می باشد. در صورتی که با چنین وضعیتی مواجه شدید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه و جهت درمان اقدامات لازم را به انجام رسانید.

قرمزی، التهاب و تغییر رنگ اطراف ناحیه زخم

وجود قرمزی ناشی از التهاب در محل جراحی در روزهای ابتدایی کاملا نرمال است و می بایست با گذشت زمان کاهش یابد. با این حال در صورتی که پس از گذشت چند روز همچنان قرمزی ادامه داشت و یا محل جراحی داغ بود و درد آن نیز کاهش پیدا نکرد، باید برای درمان اقدام نمود. به علاوه وجود خارش غیر طبیعی نیز می تواند نشانه ای از عفونت باشد که باید به آن توجه کنید.

تورم

بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، محل عمل تا حدود 48 ساعت متورم است که این تورم به مرور کم شده و از بین خواهد رفت. معمولا توصیه می شود تا پایان این دوره از کمپرس سرد در این راستا استفاده شود. در صورت عدم کاهش تورم بعد از لابیاپلاستی، می بایست به پزشک مراجعه کنید چرا که وجود تورم یکی از علائم وجود عفونت است.

ترشحات غیرطبیعی و وجود بوی بد از واژن

اگر پس از انجام عمل در محل بریدگی و زخم خونابه یا ترشحات غیر طبیعی و بعضا بدبو مشاهده کردید، باید هرچه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید چرا که تمامی موارد یاد شده حتی بدون عمل لابیاپلاستی نیز نشانه ای از وجود عفونت در واژن می باشد.

دلایل ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی

عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افرادی که لابیاپلاستی انجام داده اند به وجود می آید، دلایل ایجاد عفونت بعد از عمل می باشد. به طور کلی شایع ترین دلایلی که به واسطه آن ها ممکن است عفونت در عمل جراحی برای فرد به وجود آمده باشد، شامل موارد زیر هستند.

وجود سابقه عفونت یا بیماری های زمینه ای

وجود عفونت واژن یا عفونت ادراری پیش از جراحی و عدم درمان آن یکی از مهم ترین دلایلی است که می تواند عفونت بعد از عمل را به وجود آورد. به علاوه بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و سیستم ایمنی ضعیف نیز می تواند از دلایل زمینه ای بروز عفونت پس از جراحی باشد چرا که در این صورت، مقاومت بدن در برابر عفونت ها پایین است و احتمال بروز مشکلات این چنینی وجود دارد.

عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی و بهداشت

در صورتی که به طور مداوم و صحیح مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی و توصیه های پزشک جراح خود را به انجام نرسانید، ممکن است پس از جراحی دچار عفونت داخلی یا خارجی به علت وجود باکتری، قارچ یا ویروس شوید. به علاوه در صورت عدم شستشوی صحیح محل زخم و مصرف داروهای ضدعفونی، عدم استفاده از لباس های تمیز و استفاده نکردن داروهای تجویزی پزشک می تواند از دلایل دیگر در این خصوص باشد.

عدم مراجعه به پزشک متخصص

در صورتی که برای انجام عمل لابیاپلاستی به پزشک معالج متخصص و با مهارت در این زمینه مراجعه نکرده باشید، به علت احتمال استفاده از ابزار نامناسب و آلوده یا غیر استریل برای عمل یا عدم رعایت بهداشت و همچنین عدم وجود تخصص و تجربه و مهارت کافی در این زمینه احتمال بروز مشکلاتی از جمله عفونت در محل جراحی وجود دارد.

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات نیز یکی دیگر از دلایلی است که می تواند منجر به کاهش سرعت روند درمان و یا ایجاد عفونت در محل جراحی باشد.

راه های جلوگیری و پیشگیری از ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی

با وجود آن که به دلایلی مختلفی ممکن است پس از انجام عمل لابیاپلاستی دچار عفونت در محل جراحی شوید، در صورتی که برخی اقدامات را پیش و بعد از عمل انجام دهید، احتمال بروز عفونت را تا حد زیادی کاهش داده اید. در ادامه لیستی از اقدامات لازم جهت پیشگیری از ایجاد عفونت بعد از عمل آورده شده است.

 • شستشوی اصولی و تمیز و استریل نگه داشتن محل جراحی لابیاپلاستی و خشک کردن آن با دستمال نخی
 • انجام مراقبت های توصیه شده و مصرف داروهای تجویزی پزشک معالج
 • اطمینان از انجام عمل در محیط مناسب و با استفاده از ابزار استریل
 • درمان و یا اعلام بیماری های زمینه ای و عفونت های واژینال به پزشک جراح
 • انتخاب و مراجعه به پزشک متخصص و با مهارت
 • نداشتن رابطه جنسی تا حداکثر دو ماه و یا تا بهبود کامل محل جراحی
 • دوری از استعمال دخانیات و الکل تا حداکثر دو ماه و مصرف زیاد مایعات
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی تا حدود 3 الی 4 هفته
 • اجتناب از شنا کردن و یا نشستن در وان یا استخر و کاهش زمان حمام
 • انجام ندادن سولاریوم و قرار گرفتن در برابر گرمای خیلی زیاد
 • دوری از نشستن طولانی مدت و یا رانندگی تا زمان بهبودی و استفاده از بالش زیرباسن
 • تعویض هر روزه لباس زیر و استفاده از لباس های نخی
 • انجام پیاده روی اندک برای جلوگیری از لخته شدن خون در رگ ها

روش های درمان عفونت بعد از لابیاپلاستی

در صورتی که به هر یک از دلایل یاد شده دچار عفونت بعد از لابیاپلاستی شده باشید، می بایست هرچه سریعتر به پزشک معالج خود مراجعه کنید. پزشک با توجه به شدت و  نوع عفونت ایجاد شده اقدام به ارائه راه کار می نماید. از جمله این راه کارهای درمانی عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی می توان به انجام مجدد بخیه و یا تجویز دارو برای از بین بردن آن باشد.

عفونت های کمتر با تجویز داروهای ویژه و پانتی بیوتیک ها درمان خواهند شد و در صورت لزوم پزشک معالج آزمایش های لازم را انجام داده و سپس موارد لازم را تجویز می نماید. در صورتی که شدت و میزان عفونت تقریبا زیاد باشد، احتمال پزشک اقدام به تخلیه آبسه و التهاب می کند و در صورت بخیه شدن، اقدام به بخیه مجدد خواهد کرد.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا