Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

علائم کیست تخمدان (رحم) در زنان

کیست های تخمدان یکی از شایع‌ترین بیماریهای زنان محسوب می‌شود، تقریبا 8 درصد از زنان به این بیماری مبتلا هستند، علائم کیست تخمدان در زنان بیشتر در مواردی که کیست بزرگتر شده، مشاهده می‌شود. با این حال آگاهی از این علائم و نشانه ها بسیار مهم بوده و همه زنان باید با این علائم آشنا شوند تا به موقع برای درمان و رفع این مشکل اقدام کنند. تاخیر در درمان این بیماری می تواند مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد. در ادامه می توانید با علائم کیست تخمدان در زنان، در پریودی و در دختران جوان آشنا شوید:

علائم کیست تخمدان

این بیماری معمولاً علائم و نشانه های جدی را ایجاد نمی‌کند، اما در مواردی که بزرگتر شده، ممکن است با علائم زیر همراه باشد.

درد لگن شایع ترین نشانه کیست تخمدان

احساس درد شدید یا مبهم در لگن، یکی از رایج‌ترین نشانه های این بیماری است. این درد تیرکشنده، اغلب در نواحی زیر شکم و یک طرف بدن احساس می‌شود. توجه داشته باشید که علائم این بیماری در دوران پریودی تفاوت چندانی با علائم در دوران دیگری ندارد، با این حال درد لگن در دوران پریودی و بعد از آن، شدت بیشتری می یابد.

علائم کیست تخمدان

نفخ و اضافه وزن بی دلیل

یکی از نشانه های رایج کیست های تخمدان، نفخ است. این مورد می‌تواند به اضافه وزن و چاقی بی دلیل بی‌انجامد. در ضمن  برخی از کیست‌ها هورمون‌هایی را ترشح می‌کنند، که این هورمون‌ها میتواند به چاقی بی دلیل بیانجامد. در صورتی که متوجه چاقی بی دلیل به خصوص در ناحیه شکم شدید، فورا با پزشک مشورت کنید.

احساس پری یا سنگینی در شکم

بزرگ تر شدن کیست در شکم می تواند باعث احساس سنگینی کاذب شود. اگر کیست به بافتهای اطراف فشار وارد کند، احساس پری ایجاد می‌کند که نیازمند درمان فوری است.

رابطه جنسی دردناک

اگر کیست به حدی بزرگ شود، که فضای زیادی را اشغال کرده و یا نقاط حساس رحم را نشانه بگیرد. در صورت برقراری رابطه جنسی می تواند درد شدید و غیر قابل تحملی را ایجاد نماید. در نظر داشته باشید که درد حین رابطه جنسی ، علت های بسیار زیادی دارد که شامل عفونت و … میشود. بنابراین تشخیص علت اصلی را به پزشک بسپارید.

مشکلات گوارشی

یکی از مواردی که اغلب زنان در دوره ای از این بیماری تجربه می کنند، مشکلات گوارشی است. اختلال در دفع و احساس ناکامل بودن دفع روده و مثانه در نتیجه بزرگ شدن کیست تخمدان و فشاری که به تخمدان وارد می‌کند، ایجاد می‌شود. برخی از بیماران نیز با شکایت از دفع مدفوع همراه با درد شدید به ما مراجعه می کنند.

نکته: علائم کیست در تخمدان (رحم) و کیست در شکم، مشابه هستند. بنابراین برای تشخیص قطعی این بیماری می بایست با تخت آزمایشات دقیق مشکلات اصلی شناسایی شود.

از دیگر علائم این بیماری به اختصار می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • مشکل باردار شدن – اگرچه باروری معمولاً تحت تأثیر کیست های تخمدان قرار نمی گیرد
 • پریود های سنگین و نامنظم

علائم کیست تخمدان خطرناک

در مواردی کیست تخمدان به حدی بزرگ شده که به بافت های اطراف فشار وارد کرده و می تواند مشکلات جدی تری را ایجاد کند، در این موارد باید فوراً برای درمان اقدام نمایید. از علائم و نشانه های خطرناک کیست تخمدان می توانیم به این موارد اشاره کنیم :

بالا رفتن دمای بدن یا تب

استفراغ یا حالت تهوع شدید

سرگیجه و ضعف شدید

احساس درد شدید در ناحیه شکم و اطراف آن که قابل کنترل نبوده و مدام افزایش می یابد.

علائم شوک ناگهانی و غیر قابل کنترل مثل پوست سرد و تنفس سریع پیوسته

توجه : در صورت تجربه هریک از موارد فوق فورا برای درمان اقدام نمایید. زیرا در صورت عدم درمان کیست تخمدان به حدی بزرگتر شده که ممکن است، پاره شده و مشکلات دیگری را ایجاد کند.

علائم کیست تخمدان در پریودی

کیست تخمدان

کیست تخمدان علائم ثابت و واضحی داشته که در اغلب بیماران به یک شکل مشاهده می‌شود و در دوران پریودی هم تفاوت چندانی با دیگر دوران ندارد، با این حال این نشانه ها ممکن است در دوران پریودی به علت ترشح هورمون با شدت های بیشتری تجربه شود، مثلا میزان درد بیشتر شود. برخی از مهمترین علائم و نشانه های کیست تخمدان در پریودی به این شرح است:

 • احساس تهوع یا استفراغ
 • خونریزی شدیدتر و غیر طبیعی
 • احساس پری شکم
 • درد شدید لگن و شکم
 • تکرر ادرار
 • نفخ و متورم شدن شکم

در ضمن این بیماری باعث پریودهای سنگین ، پریودهای نامنظم یا پریودهای سبک تر از حد معمول شود.

علائم کیست تخمدان در دختران مجرد

علائم کیست تخمدان در دختران مجرد، تفاوتی با زنان ندارد. این بیماری می تواند پریود را تحت تاثیر قرار دهد، و یا باعث پریود های سنگین در دختران مجرد شود. همچنین مشکلاتی در اضافه وزن نیز می تواند نشان دهنده این بیماری باشد. از دیگر علائم این بیماری در دختران مجرد می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • احساس درد در ناحیه لگن و یا کمر
 • احساس سیری و پری کاذب
 • دردهای غیر معمول و شدید پریود
 • تکرر ادرار
 • مشکلات اجابت مزاج

سوالات متداول علائم کیست تخمدان

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا