Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

مراقبت‌های بعد از تنگ کردن واژن

نکات مراقبت بعد از تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی بسیار حائز اهمیت است، زیرا به طور مستقیم بر نتیجه گیری از جراحی اثر گذاشته و در صورت عدم رعایت آنها ممکن است، مشکلات متعددی از جمله عفونت را برای فرد را در پی داشته باشد. همچنین رعایت این موارد می‌تواند به افزایش سرعت بهبودی و ترمیم زخم‌ها کمک نماید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه این جراحی داشته باشید، صفحه تنگ کردن واژن را مطالعه کنید. در ادامه به همه سوالات بیماران در رابطه با مراقبت های بعد از تنگ کردن واژن پرداخته‌ایم:

دوران نقاهت بعد از تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام می‌شود، با این حال جراحی سنگین و خطرناکی محسوب نمی‌شود. اغلب افراد یک روز بعد از جراحی مرخص شده و یک روز بعد از عمل می‌توانند کارهای روزمره را از سر بگیرند، بهبودی کامل در همه افراد یکسان نبوده و معمولاً بین 6 تا 8 هفته زمان نیاز دارد.

بلافاصله بعد از عمل علائمی مثل درد، تورم، سوزش و خونریزی خفیف وجود داشته و طبیعی است. این علائم طی یک هفته برطرف می‌شود. اگر علائم شدید بود و با مراقبت های خانگی و مصرف مسکن برطرف نشد، لازم است با پزشک خود در این مورد مشورت نمایید.

بخیه های این جراحی از نوع جذبی بوده و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست! فقط می بایست چند روز بعد از جراحی برای بررسی وضعیت زخم ها به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از تنگ کردن واژن

رعایت بهداشت مهمترین نکته مراقبت بعد از تنگ کردن واژن

رعایت بهداشت بعد از واژینوپلاستی بسیار مهم است، زیرا احتمال عفونت وجود دارد، بهتر است با مشورت پزشک تا 72 ساعت استحمام نکنید و ناحیه تناسلی خیس نشود، همچنین بعد از اجابت مزاج باید ناحیه تناسلی را سشوار خشک کنید. در صورت التهاب و عفونت این ناحیه پزشک ژل شستشوی مناسب و داروی آنتی بیوتیک را تجویز می کند. همچنین برای کاهش درد و تورم می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

از صابون و شوینده های معطر برای شستشوی واژن استفاده نکنید. قبل از هر اقدامی با پزشک مشورت نمایید. این شوینده‌ها می‌توانند خطر عفونت های قارچی را افزایش دهند.

نحوه خوابیدن

بهتر است در هفته‌های بعد از جراحی به پشت بخوابید و از وارد کردن فشار به واژن جداً خودداری نمایید. همچنین بهتر است، از مدت طولانی ایستادن و نشستن خودداری کنید. زیرا ممکن است، فشار زیادی به واژن وارد شود. همچنین توصیه میشود، برای نشستن از بالش‌های دوناتی شکل کمک بگیرید.

رابطه جنسی

پزشکان توصیه می کنند، برای مراقبت بعد از تنگ کردن واژن بعد از جراحی حداقل برای 8 هفته از انجام هر نوع رابطه جنسی واژینال و مقعدی به شدت پرهیز کنید. زیرا انجام عمل جنسی می‌تواند باعث باز شدن بخیه ها شود. در ضمن ممکن است رابطه باعث عفونت شود. بهتر است تا بهبودی کامل رابطه جنسی را متوقف نمایید. در ضمن در این دوران استفاده از تامپون هم ممنوع است.

پزشکان بسته به وضعیت بیمار ممکن است، استفاده از دیلاتور را پیشنهاد کنند. دیلاتور واژن به جهت بازآموزی عضلات توصیه می‌شود. این کار از تنبلی عضلات جلوگیری کرده و عمق و کالیبر واژن را حفظ می‌کند. به علاوه رعایت نکات زیر برای مراقبت‌های بعد از تنگ کردن واژن بسیار مهم است:

 • بهتر است فعالیت های خود را محدود کنید، و بیشتر استراحت کنید.
 • از انجام ورزش‌های سنگین مثل اسب سواری، دوچرخه سواری و ورزشهای بدنسازی به شدت پرهیز کنید.
 • بدن را هیدراته نگه دارید، و حداقل 8 لیوان آب در طول روز بنوشید.
 • از لباس‌های گشاد و نخی استفاده کنید.
 • سونا، اتاق بخار و جکوزی ممنوع است.
 • بهتر است تا بهبودی کامل روش سرپایی و فوری بگیرید.
 • برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی بالش دوناتی شکل تهیه کرده و روی آن بنشینید.
 • برای کنترل درد از کمپرس سرد استفاده نمایید
 • مصرف دخانیات و الکل را حداقل برای 1 ماه متوقف نمایید.

علائم خطرناک بعد از جراحی تنگ کردن واژن

این جراحی مثل هر عمل دیگری ممکن است عوارض و مشکلات احتمالی مثل عفونت، درد، التهاب و … را به همراه داشته باشد. در صورت بروز هر یک از مشکلات زیر فوراً با پزشک خود مشورت نمایید:

 • خونریزی بیش از حد که پانسمان را خیس کند.
 • ترشحات عفونی و زرد رنگ که نشان دهنده عفونت زخم است.
 • درد شدید که با مصرف مسکن بهبود نیابد.
 • علائم لخته خون مثل تورم در کشاله ران
 • تنگی نفس
 • تب
 • افزایش ضربان قلب
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا