Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 20

Warning: Undefined array key "secure" in /home3/drghiasi/public_html/wp-content/themes/hello-mavaranet-child/functions.php on line 28
لوگو دکتر گیتی قیاسی
Search
Close this search box.
دکتر گیتی قیاسی

عوارض عمل لابیا چیست؟

لابیا بخشی از دستگاه تناسلی زنان است و بخش اصلی قابل مشاهده دهانه واژن است. در زنان دو نوع لابیا وجود دارد: لابیا ماژور (یا لابیای بیرونی) که بزرگتر است و لابیا مینوا که لایه تا شده پوست بین لابیا ماژور است. لابیا در بردارنده و مسئول محافظت از کلیتوریس و دهانه واژن و مجرای پیشاب است. لابیا برگرفته از واژه ای لاتین به معنای لب است.

لابیاپلاستی چه عوارضی ممکن است داشته باشد؟

اکنون قصد داریم در مورد عوارض عمل لابیاپلاستی و علل بروز آن صحبت کنیم؛ زیرا همیشه مراجعین ما در مورد عوارض این عمل از ما سؤال می‌پرسند و متأسفانه اغلب آن‌ها اطلاعات اشتباهی در مورد عوارض این عمل دارند.

در ایجاد عوارض عمل لابیاپلاستی دو مورد خیلی مهم نقش بسیار زیادی دارد:

جراح نابلد، عدم همکاری درست بیمار :

هر کدام از این موارد به خودی خود در ایجاد عوارض عمل لابیا نقش بسیار زیادی دارند، که توضیح مفصلی در مورد هر یک از آن‌ها خواهیم داد. پس اگر شما در انتخاب جراح دقت کنید و به تمامی مواردی که باید قبل و بعد از لبیاپلاستی رعایت شود، توجه کنید دچار هیچگونه عوارضی نخواهید شد و از نتیجه عمل خود بسیار راضی خواهید بود.

عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی

عوارض کوتاه مدت لابیاپلاستی

همانطور که گفتیم عوارض عمل لابیا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ که یکی از انواع آن، مجموعه‌ای از عوارض کوتاه مدت هستند؛ که در پایین به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

خارش:

خارش بعد از عمل لابیا  را می‌توان با انجام اقداماتی و همچنین مصرف برخی داروها کنترل کرد؛ پس اگر احساس خارش‌های شدید در ناحیه بخیه‌ها دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید تا راه حلی به شما بدهد.
سوزش؛ سوزش بعد از عمل لبیاپلاستی در صورتیکه قابل تحمل باشد و شدید نباشد طبیعی است و با مسکن‌هایی که پزشک شما تجویز کرده است می‌تواند آرام شود.

تورم:

قطعاً بعد از عمل لابیا ناحیه بخیه زده شده، متورم می‌شود، پزشک شما برای کاهش این تورم راه‌حل‌هایی پیشنهاد می‌دهد که باید عیناً رعایت شوند تا تورم شما کاهش یابد.

عفونت:

عفونت از مهمترین عوارض بعد از عمل لبیاپلاستی می‌‌باشد که عوامل زیادی در قبل، حین و بعد از عمل لبیاپلاستی در بروز آن نقش دارند؛ هنگامی که احساس کردید دچار عفونت شده‌اید و یا موردی غیرطبیعی‌ در ناحیه جراحی شده دیدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید؛ عفونت پس از عمل لبیاپلاستی باید به موقع درمان شود تا باعث تغییر نتیجه عمل لبیاپلاستی نشود.
تمامی مواردی که در بالا ذکر کردیم، همگی جز عوارض کوتاه مدت عمل لابیاپلاستی می‌‌باشند که با مراقبت‌های منظم و مشورت با پزشک به سرعت خوب می‌شوند. عوارض کوتاه مدت عمل لبیاپلاستی معمولاً به علت کم توجهی بیمار و یا طبق روندی طبیعی اتفاق می‌افتند و اغلب جای نگرانی نیست.

درد:

درد موقت پس از جراحی ممکن است رخ دهد. استفاده از داروهای تسکین دهنده معمولاً در این موارد توصیه می‌شود.

آبسه یا خونریزی:

در موارد نادر، ممکن است خونریزی یا آبسه در محل جراحی رخ دهد. اگر این علائم شدید یا طولانی باشند، باید به پزشک اطلاع داده شود.

تغییرات حسی:

ممکن است برخی از افراد تغییرات کوچکی در حس لابیاها تا مدتی پس از جراحی احساس کنند.

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا