بهترین کارکنان،پزشکان و متخصصان برای درمانی اثربخش
نلسون ماندلا، بالاتر از پل میرداماد نبش کوچه آناهیتا
ساختمان آناهیتا پلاک 182 طبقه 5
پشتانی 24/7
تلفن تماس : 02188193964
کلینیک تخصصی زنان

هرآنچه در مورد عمل سزارین بایدبدانید

  • مشاوره آنلاین و تلفنی به صورت رایگان توسظ متخصص
  • رزرو آنلاین نوبت ویزیت پزشک
  • هر آنچه باید درباره سزارین بدانید
  • معرفی بهترین متخصص زنان با بیوگرافی
  • انواع مقالات تخصصی
از ابتدا تا انتهای

عمل سزارین

عمل سزارین روشی برای زایمان میباشد که شامل مراحلی از جمله :انتخاب پزشک و دریافت مشاوره مناسب و در ادامه مراحل جراحی شامل بیهوشی ،برش پوست،برش رحم و خارج کردن نوزاد میباشد.

یافتن متخصص سزارین

قبل از هر کاری نیاز است که یک پزشک متخصص زنان با تجربه که توانایی مشاوره و تشخیص بالایی داشته باشد را جستجو کنیم.

ادامه...

مرحله اول

مشاوره و ویزیت

در مرحله دوم با مراجعه به پزشک متخصص که در مرحله قبل پیدا کردید مشاوره های تخصصی لازم با توجه به شرایط خودتان را دریافت میکنید تا کم کم برای جراحی آماده شوید

ادامه...

مرحله دوم

شروع جراحی در اتاق عمل

مراحل عمل سزارین عبارت است از بیهوشی ،برش پوست،برش رحم و خارج کردن نوزاد که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

ادامه...

مرحله سوم

بیهوشی

دو نوع بیهوشی سزارین داریم .

موضعی و جنرال ،بی حسی اسپینال و اپیدورال باعث میشود مادر در حین عمل بیدار بماند و از حمایت خانواده برخوردار است اما در بیهوشی جنرال مادر به خواب می رود که نسبت به بی حسی حطرناک تر است.

ادامه...

مرحله چهارم

برش پوست

پس از بیهوشی نوبت به برش پوست میرسد دو نوع برش وجود دارد برش عمودی و برش افقی که خانوم ها به برش افقی رابه علت درد بعد از زایمان کمتر ترجیح می دهند.

ادامه...

مرحله پنجم

برش رحم

برش رحم هم به صورت افقی و عمودی صورت میگیرد نوع برش بستگی به فاکتورهای متعددی دارد که از آن جمله می توان به موقعیت و اندازه جنین موقعیت جفت و وجود فیبروم اشاره کرد

ادامه...

مرحله ششم

سئولات متداول

آیاباید از عمل سزارین استفاده کنیم؟

اگر امکان زایمان طبیعی وجود ندارد(کوچگ بودن لگن ،بزرگ بودن جنین و...) به توصیه پزشک میتوانید از عمل سزاین استفاده کنید

برای عمل سزاین بی هوشی بهتر است یا بی حسی ؟

برای عمل سزارین بی حسی خیلی بهتر از بیهوشی کامل است.

مدت زمان عمل سزارین چقدر است؟

حدودا از 45 تا یک ساعت زمان میبرد در شرایط عادی

سزارین بهتر است یا زایمان طبیعی؟

زایمان طبیعی بهتر از سزارین است اما اگر از نظر پزشک متخصص عمل سزارین برای مادر و جنین خطری ایجاد نکند عمل سزارین بلا مانع است.

عمل سزارین

مقالات مرتبط با سزارین

گالری تصاویر عمل سزارین

عمل سزارین

عمل سزارین نوعی عمل جراحی شکمی است که طی آن جنین با ایجاد شکافی برروی رحم و شکم مادر به دنیا می آید.این نوع عمل معمولا در مواقعی پیشنهاد میشود که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد.

در آمریکا آمارها نشان میدهد که از هر 4 زن یک زن  به روش عمل سزارین فرزند خود را به دنیا می آورد.

میزان عمل جراحی سزارین در سالهای اخیر افزایش چشم گیری داشته است .

علل گرایش زنان به سزارین

چرا برخی زنان باید عمل سزارین شوند؟

سزارین معمولا در مواقعی صورت میگیرد که خطری جان مادر و جنین را تهدید کند.به عنوان مثال ساختار بدنی برخی از زنان به گونه ای است که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد(لگن این زنان معمولا کوچک است).به همین دلیل پزشک برای حفظ سلامت مادر و کودک عمل جراحی سزارین را پیشنهاد میدهد.موارد دیگری نیز وجود دارد که پزشک تصمیم میگیرد که به این شیوه فرزند را متولد کند:

که به شرح زیر هستند :

1-اختلال در ضربان قلب جنین.

2-مشکلات بند ناف.

3-جثه بزرگ جنین.

4-روند زایمان کند.

5-عدم چرخش مناسب جنین برای زایمان طبیعی.

6-ابتلای مادر به بیماری ها عفونی.

7-بارداری چند قلویی.

عوارض سزارین

آیا عمل سزارین عوارضی دارد ؟

پاسخ به این سوال مثبت است زایمان از نوع عمل سزارین عوارضی نیز دارد.

با توجه که در این نوع زایمان داروهای بیهوشی به مادر تزریق میشود بعد از زایمان اثرات بیهوشی بر مادر باقی می ماند و این برای مادر مشکل ایجاد میکند.

خطر دیگر که نادر است عفونت محل جراحی است که امکان دارد در برخی موارد به وجود بیاید.

نوزادی که به این روش متولد میشود امکان دارد در معرض بیماری های تنفسی قرار گیرد.

به همین دلیل پزشکان ابتدا زایمان طبیعی و بعد زایمان به روش عمل سرازین را پیشنهاد میکنند.

نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

روند انجام عمل سزارین؟

اگر قصد دارید به روش عمل سزارین فرزند خود را متولد کنید باید از شب قبل زایمان خود را آماده کنید و  8 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخوریدو یا بیاشامید.زیرا داروهای بیهوشی روند هضم غذا در سیستم گوارشی را کند میکنند و همین عمر باعث استفراغ میشود و پزشک احتمالا برای شما داروی ضد تهوع تجویز میکند.

همچنین ممکن است به شما بگویند که برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک بخورید که بستگی به پزشک شما دارد.اما پیشنهاد میشود قبل از عمل سزارین دوش بگیرید یا یوگا کنید تا از میزان استرس شما کاسته شود.

چگونه برای عمل سزارین آماده شوید؟

وقتی که به محل جراحی می رسید و نزدیک زمان جراحی میشود پرستار از شما میخواهد که گان مخصوص را به تن کنید و همینطور پرستار آی . وی را به دست شما میزندتا مایع و داروهای مورد نیاز در طول جراحی به بدن شما تزریق شود.

قبل از رفتن به بیمارستان پایین تنه خود را باید بشوید و در صورت نیاز شیو کنید.سپس سوندی به  مثانه شما متصل میشود تا ادرار شما تخلیه شود.

در این موقع ،تنفس ،میزان دریافت اکسیژن و ضربان قلب شما مرتبا کنترل میشود برای کاهش استرس تیم پزشکی با شما صحبت کیند و خودشان را به شما معرفی میکنند .

در مرحله بعد شما داروی بیهوشی که مربوط به نخاع شماست را دریافت میکنید این امر به سرعت ارسال درد به مغز را متوقف میکند،تیم پزشکی برای امنیت شما بدن شما را به سمت پایین نگه می دارند.

این تزریق ممکن است دردناک باشد. اما اینکار در طی عمل سزارین بدون بیهوشی کامل، درد را از شما دور می کند. تزریق اپیدورال باعث میشود احساس سرما و لرزش کنید. نگران نباشید! این حس کاملا طبیعی است.

شروع جراحی سزارین:

نکاتی که باید در عمل سزارین رعایت کنید

سپس پرده ای ،میان بالا تنه و پایین تنه شما قرار می گیرد. این کار سبب می شود عمل جراحی به طور استریل انجام شود و شما نمی توانید روند انجام عمل را ببینید.

در صورت تمایل میتوانید درخواست کنید که همسر شما کنار شما باشد در حین جراحی.

برش افقی در قسمت پایین شکم شما زده می شود.برای برخی از زنان این برش عمودی است.

ممکن است کمی فشار در قسمت شکم احساس کنید که کاملا طبیعی است. در عمل سزارین، پوست ماهیچه ها و حفره شکم برش داده می شوند و مثانه از روی رحم کنار زده می شود .

سپس رحم و کیسه آب برش داده می شوند. پزشک، ماما و پرستار کودک را از رحم خارج می کنند. ابتدا سر کودک خارج می شود .

اگر کودک به سرعت گریه نکرد نگران نباشید. زیرا سر، دهان و بینی کودک باید تمیز شود. بند ناف گیره زده می شود و سپس بریده می شود.

متخصص اطفال علایم حیاتی نوزاد مانند ظاهر، رد نگاه ، نبض ، فعالیت و تنفس را بررسی می کند. اگر به اندازه کافی قدرت داشته باشید ممکن است بخواهید کودک خود را بغل کنید.این بهترین زمان برای ارتباط پوست به پوست با فرزندتان است.

در این زمان پزشک جفت را خارج می کند. سپس جراح تمامی لایه هایی را که برش زده است بخیه می زند. عمل سزارین به طور کلی در 45 دقیقه انجام می شود.

تأثیر سزارین بر نوزاد

بعد از عمل سزارین چه کارهایی باید انجام داد؟

بعد از سزارین، استراحت کنید و به شیر خوردن نوزاد دقت داشته باشید. بدن شما پرولاکتین تولید می کنید، این هورمون سبب می شود در سینه های شما شیر وجود داشته باشد.

اگر به کودک خود شیر می دهید استفاده از متکا به شما کمک زیادی می کند.در زمانی که داروهای بیهوشی از بدن شما خارج می شوند ممکن است احساس سرما،خستکی شدید، لرزش و تهوع داشته باشید.

پوشیدن جوراب های فشرده در این زمان به شما کمک می کنند تا خون لخته نشود.ممکن است حرکت یک و یا چند روز برای شما دشوار باشد.

در روزهای بعد از عمل سزارین ممکن است در شکم احساس گرفتگی بکنید زیرا رحم شما دایما منقبض می شود.شکم بند به شما در این حالت کمک می کند.در طول 6 تا 8 هفته رانندگی و یا ورزش نکنید!