لوگو دکتر گیتی قیاسی

عوارض کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان

تخمدانها (ovaries) بخشی از دستگاه تولید مثل در زنان هستند که در پایین شکم در سمت راست و چپ رحم قرار دارند. زنان دو تخمدان دارند که تخمک و هورمون استروژن و پروژسترون تولید میکند. گاهی اوقات کیسه حاوی مایعات به نام “کیست تخمدان” در یکی از تخمدانها ایجاد میشود. بسیاری از زنان حداقل یک کیست تخمدان را در طول زندگی خود نجربه میکنند. در بیشتر موارد کیست تخمدان درد و علامتی ایجاد نمیکند و علائم کیست تخمدان مشاهده نمی شود. با ما همراه باشید تا با عوارض کیست تخمدان بیشتر آشنا شوید.

این را هم بخوانید: درمان کیست تخمدان

انواع کیست تخمدان

کیست تخمدان انواع مختلف دارد مانند کیست درموئید و کیست اندومتریوم یا اندومتریوما (endometrioma). با این حال کیستهای عملکردی شایعترین انواع کیستهای تخمدان هستند. دو کیست عملکردی شایع عبارتند از کیستهای فولیکول (follicle) و کیستهای جسم زرد یا کورپوس لوتئوم (corpus luteum).

تشخیص کیست تخمدان

پزشک متخصص، کیست تخمدان را در معاینه لگن شناسایی میکند. ممکن است در حین معاینه متوجه ورم یکی از تخمدانها شود و سونوگرافی برای تایید یا رد وجود کیست انجام دهد. سونوگرافی (اولتراسوند) یک روش عکس برداری است که در آن از امواج فراصوت برای تصویر گرفتن از اندامهای داخلی استفاده میشود. در سونوگرافی ابعاد، محل و شکل کیست و همچنین ترکیب آن (جامد است یا با مایع پر شده) مشخص میشود.

 

عوارض کیست تخمدان

غالب اوقات کیست های تخمدان هیچ علائمی ایجاد نمیکنند اما با رشد کیست ممکن است عوارضی بروز کند. عوارض کیست تخمدان که ممکن است فرد مبتلا به کیست تجربه کند به صورت زیر است:

 • نفخ یا ورم شکم
 • درد در حین اجابت مزاج
 • درد لگن پیش یا در طول قاعدگی
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد در پایین کمر یا باسن
 • حساسیت سینه به لمس یا فشار
 • حالت تهوع و استفراغ

عوارض کیست تخمدان که نیاز به رسیدگی پزشکی فوری دارد

 • درد شدید یا تیز در لگن
 • تب
 • سرگیجه یا غش
 • تنفس سریع

این عوارض کیست تخمدان میتواند نشان دهنده پارگی کیست تخمدان یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. هر دو حالت پیامدهای جدی میتوانند داشته باشند و باید فورا درمان شوند.

عوارض کیست تخمدان

 

عوارض کیست تخمدان : کیست تخمدان پیچ خورده

بیشتر موارد کیست تخمدان خوش خیم هستند و به صورت طبیعی بدون درمان خود بهبود می یابند. این کیست ها در صورتی هم که علائمی ایجاد کنند، علائمشان جزئی است. در موارد نادر ممکن است توده کیست تخمدان سرطانی تشخیص داده شود.

پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از موارد نادر عوارض کیست تخمدان است. زمانی این اتفاق می افتد که کیست بزرگ بوده و باعث پیچش یا تا خوردن تخمدان شود یا آن را از جای اصلی خود براند. در این صورت خون رسانی به تخمدان قطع میشود. اگر این وضعیت فورا درمان نشود باعث صدمات ماندگار و یا مرگ بافت های تخمدان میشود. پارگی تخمدان اگر چه شایع نیست اما تقریبا 3 درصد از جراحی های اورژانسی اندام تناسلی را به خود اختصاص میدهد.

پارگی کیست هم وضعیتی نادر است و منجر به درد شدید و خونریزی داخلی میشود. این عارضه خطر عفونت را بالا میبرد و در صورت عدم درمان میتواند مرگبار باشد.

درمان کیست تخمدان

ممکن است برای کوچک کردن یا از بین رفتن کیست تخمدان روشهای زیر توصیه شود:

مصرف قرصهای ضد بارداری

اگر دائما کیست تخمدان ایجاد میشود مصرف قرصهای ضد بارداری خوراکی میتواند تخمدان را متوقف کرده و از تشکیل کیست جدید جلوگیری نماید. این روش به کاهش خطر سرطان تخمدان نیز کمک میکند. خطر سرطان تخمدان در زنان پیش از یائسگی بیشتر است.

لاپاراسکوپی

اگر کیست کوچک باشد و عکس برداری مسئله سرطان را رد کرده باشد، ممکن است با لاپاراسکوپی کیست برداشته شود.

لاپاراتومی

اگر کیست بزرگ باشد ممکن است با برش بزرگی که در شکم ایجاد می شود کیست خارج شود. احتمالا نمونه برداری هم انجام میشود تا مشخص شود کیست سرطانی است یا نه. ممکن است عمل هیسترکتومی (رحم برداری) برای برداشتن کامل رحم و تخمدانها انجام شود.

آیا راهی برای پیشگیری از تشکیل کیست تخمدان وجود دارد؟

این کیستها قابل پیشگیری نیستند. با معاینه منظم نزد پزشک زنان میتوان کیست را زود شناسایی کرد. کیستهای تخمدان خوش خیم، سرطانی نمیشوند اما علائم سرطان تخمدان ممکن است شبیه علائم کیست تخمدان باشد. بنابراین حتما باید برای تشخیص درست به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. اگر علائم زیر را تجربه میکنید حتما به پزشک خود بگویید :

 • تغییر در سیکل قاعدگی
 • درد لگن
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن بدون علت
 • پری شکم

یادتان باشد بعضی از انواع کیست تخمدان اگر درمان نشوند باروری را ضعیف میکنند و عوارض کیست تخمدان را به همراه دارد. این اتفاق در سندرم تخمدان پلی کیستیک (polycystic ovary syndrome) و اندومتریوم (endometrioma) شایع است. برای تقویت باروری ممکن است برای کوچک کردن کیست یا از بین رفتن آن اقدام شود. کیستهای علمکردی، کیست آدنوم (cystadenomas) و کیست درموئید تاثیری بر باروری نمیگذارند.

منابع:

paziresh24.com

vclinic.io

دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا