لوگو دکتر گیتی قیاسی
دکتر گیتی قیاسی

تنگ کردن واژن

شل شدن واژن، گشاد شدن و افتادگی آن یکی از مشکلاتی است که بسیاری از بانوان با افزایش سن و زایمان دچار آن می شوند. در گذشته بسیاری از زنان به دلایل فرهنگی برای رفع این مشکل به روش های خانگی تنگ کردن واژن روی می آوردند که در اغلب موارد یا خیلی دیر نتیجه می داد و یا اصلاً نتیجه ای نداشت. اما خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت علم پزشکی و به روز شدن دستگاه ها، اکثر بانوان برای رفع مشکل به متخصص زنان و زایمان مراجعه می کنند تا برای تنگ کردن دائمی واژن اقدام نمایند. شاید شما هم نام واژینوپلاستی یا جراحی تنگ کردن واژن را از زبان متخصصان جراحی زیبایی زنان شنیده باشید. اما این کار چطور انجام می شود؟ آیا برای تنگ کردن واژن باید حتماً به بهترین متخصص زنان و زایمان تهران مراجعه کرد؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا به بررسی بیشتر این موضوع بپردازیم.

علت شل شدن واژن چیست؟

شاید بسیاری از شما تصور کنید که شل شدن واژن با تعداد دفعات رابطه جنسی مرتبط است و به همین دلیل با کم کردن رابطه جنسی درصددند تا این مشکل رفع شود. اما چنین چیزی پایه علمی ندارد و تصوری نادرست است. شل شدن واژن یا به اصطلاح گشاد شدن واژن زمانی اتفاق می افتد که بافت های درون واژن به علت های مختلف دچار آسیب شوند و حالت کشسانی خود را از دست بدهند. از علل شل شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زایمان طبیعی
 • اضافه وزن و چاقی
 • کمر درد و آسیب های کمری
 • آسیب های لگنی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • یائسگی
 • عطسه شدید و مکرر
 • سرفه های همیشگی و شدید
 • یبوست
 • ورزش های سنگین و بلند کردن وزنه
 • افزایش سن

گشاد شدن واژن چه مشکلاتی به همراه دارد؟

از میان مشکلات ناشی از گشاد شدن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش لذت جنسی: گشاد شدن واژن موجب می شود تا میزان تماس های اندام های جنسی زوجین با هم کمتر شود و به همین دلیل عصب های جنسی کمتر تحریک می شوند که در نهایت باعث کاهش لذت جنسی در هر دو نفر خواهد شد.
 • بروز عفونت های واژینال: با گشاد شدن و شل شدن واژن، میکروب ها راحت تر می توانند به دهانه واژن ورود پیدا کنند و به همین دلیل میزان عفونت به خصوص بعد از زایمان طبیعی افزایش می یابد.

روش های تنگ کردن واژن

روش های تنگ کردن واژن شامل دو دسته جراحی  و غیر جراحی است. در روش های غیر جراحی فرد می تواند با انجام حرکات و ورزش هایی و همچنین اصلاح کردن رژیم غذایی و پرهیز از انجام بعضی فعالیت ها تا حدی سلامت واژن را حفظ کند و از افتادگی و شل شدن آن جلوگیری نماید. ابتدا به به روش های جراحی برای داشتن واژنی تنگ اشاره می کنیم:

تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی (Vaginoplasty) یکی از جراحی های زیبایی و درمانی است که طرفداران زیادی میان خانم ها دارد. در این عمل، جراح زنان اقدام به تنگ کردن عضلات کف لگن و بازسازی فاصله بین مقعد و واژن می پردازد. به عللی که در بالا به آن اشاره کردیم، عضلات دیواره واژن قدرت خود را از دست می دهند و با از دست دادن کنترل خود، قطر داخل واژن افزایش می یابد. شل شدن واژن و افتادگی آن باعث کاهش میل و لذت جنسی و همچنین بی اختیاری ادرار می شود.

مزایای واژینوپلاستی چیست؟

از میان مزایای تنگ کردن واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس بانوان که به دلیل عدم رضایت از ظاهر خود اعتماد به نفس خود را از دست داده اند؛
 • بهبود روابط جنسی و افزایش لذت از رابطه؛
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد؛
 • علاوه بر جنبه درمانی، به جوانسازی و زیباسازی واژن هم کمک می کند؛
 • از جراحی های کم تهاجمی و بی خطر محسوب می شود.

عوارض تنگ کردن واژن با روش واژینوپلاستی

هر عمل زیبایی دارای عوارض و مزایا مخصوص خود است که بیمار قبل از انجام آن باید به عوارض آتوجه کند. واژینوپلاستی یکی دیگر از آن عمل های زیبایی است که اگر توسط بهترین جراح واژینوپلاستی انجام نشود، عوارض خاص خود را دارد. اگر این عمل زیر نظر و توسط پزشک و جراح متخصص انجام شود، احتمال بروز عوارض کاهش پیدا می کند. از مهم ترین عوارض واژینوپلاستی می توان موارد زیر را نام برد:

 1. ایجاد زخم در ناحیه واژن
 2. به وجود آمدن تغییرات دائمی در احساسات بیمار
 3. بروز خون ریزی کم در ناحیه واژن
 4. احساس درد مستمر در ناحیه واژن
 5. بروز عفونت در ناحیه جراحی

علاوه بر موارد بالا که در برخی افراد و به دلیل عدم تخصص پزشک بروز می کند، باید به عوارض بعد از بیهوشی های موضعی و عمومی هم اشاره کرد که در برخی افراد به دلیل حساسیت به داروهای بیهوشی، طبیعی است. اگر جراحی واژینوپلاستی توسط بهترین جراح تنگ کردن واژن انجام شود، هیچ ریسک و خطری وجود ندارد. همچنین پزشکان در اولین جلسه مشاوره قبل از انجام جراحی، بیماران را از تمامی عوارض آگاه می کنند.

روش های تایتنینگ واژن چیست؟

جراحی تایتنیگ یا تنگ کردن واژن با شیوه ها و متدهای مختلف پزشکی انجام می شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش های تنگ کردن واژن می پردازیم.

تنگ کردن واژن
قبل و بعد از تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن با نخ

استفاده از نخ برای لیفت پوست و از بین بردن چین و چروک های پوستی سالیان طولانی است که در پزشکی استفاده می شود. این روش ابتدا برای رفع غبغب استفاده شد و کم کم وارد دیگر بخش های پزشکی زیبایی شد. امروزه از این روش غیرتهاجمی و بی خطر برای تنگ کردن واژن استفاده می شود.

در این روش، با استفاده از نخ هایی که بعد از 10 الی 12 روز از جراحی جذب بدن می شوند، دهانه واژن بالا کشیده می شود و به این ترتیب واژن تنگ می شود.

جراحی پرینورافی و تایتنینگ واژن

پرینه یا میان دوراه منطقه میان مقعد تا واژن است. زمانی که زن زایمان طبیعی انجام می دهد، بافت های این ناحیه دچار پارگی و افتادگی می شود. جراحی پرینورافی کمک می کند تا بافت های آسیب دیده این ناحیه ترمیم شود. خونریزی، التهاب، عفونت و باقی ماندن اسکار (جای زخم) از عوارض این جراحی به دست پزشک غیرمجرب است. این عمل اگر توسط یک متخصص زنان خوب انجام شود، نتایج بسیار خوبی را به همراه خواهد داشت.

تنگ کردن واژن

یکی از مهم ترین دلایلی که موجب گشاد شدن واژن می شود، زایمان طبیعی است. پرینه ناحیه ای است که بین مقعد و ناحیه تناسلی قرار دارد و در زمان انجام زایمان طبیعی به احتمال زیاد دچار پارگی و در بهترین حالت تا حد زیادی کش می آید. پرینورافی عملی است که بعد از زایمان، برای ترمیم بافت آسیب دیده پرینه توسط جراح زیبایی زنان انجام می شود. یکی از مهم ترین نکته هایی که درباره این عمل باید به آن توجه کرد این است که نتیجه  نهایی پس از گذشت چندین ماه قابل مشاهده است. انجام این روش مانند روش های دیگر عوارض خاص خود را دارد که برخی از این روش ها عبارتند از:

 1. باقی ماندن جای زخم در ناحیه واژن (البته باید توجه داشت که اگر برای انجام این جراحی، پزشک و متخصص حاذق و مجرب انتخاب شود میزان بروز این عارضه کاهش می یابد.)
 2. احساس سرگیجه و حالت تهوع
 3. ترشح غیر طبیعی واژینال
 4. بروز خون ریزی
 5. ایجاد التهاب و عفونت
دکتر گیتی قیاسی

دکتر گیتی قیاسی

متخصص زنان، زایمان و لاپاراسکوپی بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز – موفق به کسب تمامی گواهیهای مرکز آموزش لاپاراسکوپی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا